Author Topic: Радиоаматерски новости  (Read 67306 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматерски новости
« Reply #60 on 14.01.2017, Saturday, 15:42:32 »
Јас и уште еден радиоаматер имаме забележано дека не проаѓаме добро како порано на R5. Не знам што е проблемот но порано ако рапортот на мене беше Q5 сега рапортот е едвај Q3.

R0 Скопје не работи, не знам од кои причини, нема известување сеуште. Можно е поради екстремно ниските температури да е нешто, кој знае...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматерски новости
« Reply #61 on 15.01.2017, Sunday, 10:11:07 (Edited 15.01.2017, Sunday, 12:25:21) »
Од која локација со рачна радио станица DX-er јас од кај мене на пример со седум вати и пендрек антена одвај би го отворил на лоша локација во Скопје не би ни прошол од населбата Бутел евентуално од железара од повисоко на некоја зграда петокатница еднаш на врвот нејзин за среќа сум го отворил со шест вати снага ти од каде го отвараш другарче  ;D

Споено мислење: [time]15 Јануари 2017, 12:17:45[/time]
И другар знам дека имаш искуство нели едно време нарачуваше и антени за кинескиве станички како Baofeng Zastone мојава на пример какво е твоето искуство со пендрек антенчињава да речеме превара ли се ти стигнала ли воопшто некоја и си осетил ли подобар домет онака те прашувам ако е така дај препорачај некоја појака пендрек антена за од рака за рачна радиостаница кинеска нормално што е онака тестирана од тебе нема потреба си имаме GP антена но некоја појака сепак пендрек сигурно има пријателе барем си осетил малку поубаво да оди подалеку а со иста снага јас на примњр задоволен сум од антената на Zastone-от се е океј но прашувам Dx-er пошто знам дека си експериментирал имали некој кинески фаборит за антена на VHF што би ја пофалил и малце зголемува домет или се е исто  ;D Те прашувам пошто ништо немам земано од кинезите освен една станичка  ;D

Споено мислење: [time]15 Јануари 2017, 12:23:18[/time]
Знам дека си тестирал Dx-er и со која најдобар прием би имал и која најубаво поминува мислам имаше ти една таква тема отворено или негде дебитираше или грешам

Споено мислење: 15.01.2017, Sunday, 12:25:21
Не дека е лоша мојата но имаше некој фалеа некој други антени поголемки пендреци со мало засилување па ме интересира какво е твоето искуство како радиоаматер навистина ли е тоа така си порачал ли ти стигнала ли си тестирал ли
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GOC

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Re: Радиоаматерски новости
« Reply #62 on 24.11.2018, Saturday, 16:56:06 »
Активен нов репетитор RU0x на реон Скопје, активиран од радио аматерски клуб Железничар Z37FFF

TX [MHz]   434.61250
RX [MHz]   433.01250
Размак [MHz]   -1.6
PL [Hz]   123.0