Author Topic: Едноставна GP (Ground plane) антена за 144 Mhz  (Read 3668 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Едноставна GP (Ground plane) антена за 144 Mhz
« Opened on 21.12.2013, Saturday, 00:03:07 (Edited 21.12.2013, Saturday, 00:25:32) »
ГП анетните и не се баш евтини, меѓутоа лесни се за изработка. Еве еден мал проект кој не ме кошташе ни денар а траеше околу еден час.
Потребни се:
стар неповратен пневматски вентил
рачка од стар шрафцигер
машинска аголна матрица
задупчувач
бургија фи-5мм
врезница м6
пачка за врезница
алумински шипки



Аголната матрица е идеална како помошен алат за изработка на антени. Радијалите треба да се под агол од 45 степени.



пред да се дупне со бургија треба обавезно да се задупчи и тоа на три страни.

Откако ќе се дупне на три места под агол од 45 степени може да се почне со режење на навој



и секако да се исчисти од нечистотија целиот венил  8) и да се исчитат шипките и да се нарежат со навој м6




рачката од скршениот шрафцигер е идеален изолатор и лесно се обработува и реже.





потребно е се направи дупка во шипката за да се провне жица и на преса да се мавне за да стегне жицата бидејќи алуминиумот не се леми. Таа операција ќе ја оставам кога ќе ја довршам антената пред да се мери со SWR метар.

Откако ќе се исчистат деловите се составуваат и се монтира конектор


Антената потоа лесно може да се монтира на цевка.



Значи за неполн час имаме антена и заштедивме 2.000-3.000 денари доколку ја купивме од продавница.
Антената сеуште не е готова. Мора да се поврзе вертикалниот дел со конекторот и секако мора да се мери со SWR метар и елементите да се скратат додека не се добие одличен SWR на 145 мхз.

Слободно коментирајте, а јас чим затопли малку ќе ја досредам и ќе постирам видео од тест врска направена со оваа антена




Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Z31GH ЦАР СИ ДА ЗНАЕШ! Браво за темата и презентацијата. Како и секогаш чиста 10ка!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
фала многу DХ-er, сакам нешто да прикажам кое ќе му помогне на другите, ете скапа антена лесно се прави, а машините некогаш доста помагаат во електрониката, нели  8)
Имам уште неколку проекти кој ќе ги прикажам за брзо.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Навистина добра работа и презентација.Добро е кога човек има алат за секоја намена! Едноставно и добро решение. 8)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Z31GH , не сум многу по радио-техниката, ама твоите теми секогаш ми се задоволство за гледање... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Практичар е човекот,има иницијатива  за секоја пофалба. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставна GP (Ground plane) антена за 144 Mhz
« Reply #6 on 21.12.2013, Saturday, 14:18:49 (Edited 21.12.2013, Saturday, 14:37:39) »
Многу убаво секоја чест а јас баш имав комплет стар уште од времето урезници и нарезници сите ми беа почнувајки од м4 па се до м20 ама ги продадов,слабо се разбирам во режење гвинтови. Си викам што ќе ми се јас сум електроничар а тоа види какви интересни работи се прави сега пак си земав урезници и нарезници бидејќи требаат нели ако правиш кутија или ако ти ја направи некој мора да направиш и гвинт за штрафот. Многу убаво направено. ;) ;D ;D.Професионално изведено.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Едноставна GP (Ground plane) антена за 144 Mhz
« Reply #7 on 23.03.2014, Sunday, 19:22:38 (Edited 23.03.2014, Sunday, 22:38:05) »
Денес немав обврски, а тоа значеше дека конечно ќе ја довршам антената. Имаше доста работа околу неа, најтешкиот дел беше да се среди SWR на 1:1. Требаше да се кратат сите елементи на антената за са се подеси на 145 магахерци. Исто така требаше да се поврзи конекторот на активниот дел, односно радиаторот.

Прво ја растурив антената и ги скратив елементите. Елементите беа мерени кај мојот пријател Z31RM со дигитален SWR анализер.



Активниот елемент го поставив на дребонг за да се отвори 2 мм дупка







За активниот елемент искористив парче RG-213 од кој што само средниот дел ми беше потребен.



Околу 2 см кнап го пикнав во дупката





Бидејќи алиминиумот не се леми искористив еден трик, а тоа е го поставив на стезната глава од дребонгот и со цевка колку што можам јако срегнав



Алуминиумот е мек и лесно се деформира, така што овој метод е доста успешен.





се става парче изолатор и со запалка се стопува и стеснива. Потоа гоаѓа делот со лемење на конекторот.



Вака антената сега е спремна за првиот контакт.



Бидејќи многу пати престојувам во Велес, оваа антена ја направив токму за таму. При тестирањето користев аксијален кабел RG-58. Оваа антена ќе користи RG-213 на местото каде што ќе се постави во Велес, со RG-213 загубите се минимални во однос на RG-58.

Првиот радиоконтакт од Битола преку R7 го остварив со Z34MNS од Скопје. Спремив и едно видео. Извинете што е малку лош квалитетот на видеото, не ме бива баш многу  ;)

Едноставна GP Антена за 144 Mhz

Доколку имате некакви прашања околу антената слободно прашајте.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Една многу значајна примедба од мене -  Z31GH е еден од ретките членови на Форумов кој настојува практично да прикаже некоја своја градба и наместо да се расправа и пишува се некави глупости,тој работи! И тоа се гледа на дело.За помладите ( не само по стаж!),ами и по пракса и знаење,вредно е да ги разгледаат конструкциите на Z31GH и од прва да се информираат и да научат нешто за радио-техниката!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одлично сработено и исто одличен приказ за изработка на антена,е сега верувам дека ке ги дадеш и димензиите. ;)
Е сега како награда од мене ти (ви) постирам една друт тип антена,признавам ја немам работено и е доста покомлицирана но и резултатите се соодветни,од времето на 80-ите.
И воедно,ако сакате можам да ви постирам нешто од тоа време,кога готовите радиостаници беа скоро незамисливи,па се одеше на самоградба,значи проверено и едноставно..е сега за делови.... ::)
Значи,ако има интерес,наскоро ,,нати-дајми" на 144 Mhz



,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Едноставна GP (Ground plane) антена за 144 Mhz
« Reply #10 on 23.03.2014, Sunday, 21:21:16 (Edited 23.03.2014, Sunday, 21:28:50) »
Доколку оваа антена што ја постира е од книгата на ротхамел, сигурно ја имам во мојата книга. Јас направив 9 елементи јаги, можеш да ја видиш тука:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7397.0

Доколку ја немам оваа што ја постира ќе ја зачувам, благодарам  8)


Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Колега Z31GH, Браво и секоја чест за презентацијата на антената, одлична антена, одлично се слушавте со колегата од Скопје. Твојата презентација треба да служи како пример до другите членови како најдобро треба да изгледа постот доколку сакаат нешто да споделат со останатите.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Доколку оваа антена што ја постира е од книгата на ротхамел, сигурно ја имам во мојата книга. Јас направив 9 елементи јаги, можеш да ја видиш тука:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7397.0

Доколку ја немам оваа што ја постира ќе ја зачувам, благодарам  8)



Да,истата е,од истиот автор,само оваа е од Радиоаматер,мислам 1981 г.Гледам, старите ВХФ антени од тв,популарните аероплани повторни работат  ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Од овој Ground Plane сигналот се прима на ист Ground plane или нема врска ?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
E не можам повеќе...  :'(  дај опаметете го овај веќе еднаш  >:(
Hams do it! With Frequency