Author Topic: Метал детектор со 5 дела  (Read 1815 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Метал детектор со 5 дела
« Reply #15 on 06.11.2011, Sunday, 00:18:38 »
пробав со mikroBasic PRO for PIC ама нешто ме зезаше, наоѓаше грешки некои. Ако можеш види ти.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Метал детектор со 5 дела
« Reply #16 on 06.11.2011, Sunday, 16:28:27 »
не може ова да се компајлира во µBasic PRO for PIC, ва е C јазик ова се компајлира во µC PRO for PIC :)
ако има некој да ја користи неа нека го прекомпајлира, мака ми е да ја барам да ја симувам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Метал детектор со 5 дела
« Reply #17 on 07.12.2011, Wednesday, 17:59:19 »
Овој детектор го направив експериментално и без плочка и еве впечатоци од мене:
Феритот го намотав со тенка жица со лак која беше околу 1,9m и го вклучив. Се вклучи едната LED која покажува дека детекторот се калибрира. Се исклучи таа LED а потоа почна да трепка другата исто како да им  метал во близина, но метал немаше. Потоа ја скратив жицата од феритот за некој 30-40cm и проработе. Нормално на уклучување едната LED свети за да се калибрира склопот а потоа се гаси и не свети ништо. Кога ке доближам некој метал се пали другата LED но трепка (не свети континуирано) додека го движите металот околу феритот. Ако престанете да го движите металот околу феритот ке престане да трепка LED (нема да свети). Исто така реагира и на допир со прст!

Со PIC12F675 не работи и само ке светне едната LED дека се калибрира а потоа ке престане. Кога ке доближите метал нема да светне другата LED. Значи има нешто во тој микроконтролер што го нема во PIC12F675
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.