Author Topic: ми треба шема да прикажува...пет бројки на 7-сегментен(0,1,2,3,4) и буква со пре  (Read 1117 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
ми треба шема да прикажува...пет бројки на 7-сегментен(0,1,2,3,4) и буква(Р) со 5 прекинувачи....

на пример мене ми е за во кола...за мењачот....да речиме "0" да свети нон стоп....ама ко ке се уклучи некој прекидач...автоматски да се гасни "0" да светни то шо  е на тој прекинувач...

сеа проблемот  е ... ако можи некој ова да ми го изведи на шема со ПИЦ или со нешто полесно...ако има...
Let's make things better.

stefanjanevski

  • Guest
Ти ова сакаш да го вградиш во автомобил, и кога ќе менуваш брзини и бројките да се менуваат. Таква некоја изведба сакаш?

stefanjanevski

  • Guest
Тешко е тоа да се направи. Јас мислам дека ќе треба да ставаш и сензори, за да го регистрираат движењето на менувачот и да ја променат бројката на сегментните.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
абе мене н ми треба та изведба...зато барам со тастери..некако да се монтират  кај мењачот..но то нема врска сега...


мене ми треба ЕЛЕКТРИЧНАТА шема... :(
Let's make things better.

stefanjanevski

  • Guest
Најдобро ќе биде сегментниот да биде под напон цело време (само тие сегменти што ти требаат), а откако ќе смениш брзина, да се притиска тастер, а тастерот да биде заземјување и да се пали сегментниот. Тоа може да се направи, ама како ќе ги ставиш татсерите во менувачот?

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
незнам...зато ја барам првин електричната шема....

јас барам да речиме на некој PIC (програмиран) да речиме првите 5 изводи да се брзините...пример првиот извод ко ке се спој со маса...да кажва 1 ....вториот со маса 2...

ама нулата нонстоп да свети...... а ко ке ке клајш некоја брзина...да изклучва нулата...т.е. ко ке прицниш некојј тастер
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
незнам...зато ја барам првин електричната шема....

јас барам да речиме на некој PIC (програмиран) да речиме првите 5 изводи да се

Види, прво најди начин да ги монтираш тастерите во менувачот (што не верувам дека ќе најдеш), па потоа барај шема, за шема ќе се најде некоја, ама ова хардверскава монтажа... тоа е проблематично :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
абе вие најдетеми шема електрична..другото лесно е ....ке најдам некое решение
Let's make things better.

stefanjanevski

  • Guest
Па таква шема нема на нет, треба сам да седнеш да си ја нацрташ.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Здраво
нема потреба од некоја шема, имаш потреба од матрица со диоди и микропрекидачи така да кој микропрекидач е е затворен преку него да ги напојува тие сегменти од дисплејот.добро ти посочија како би ја извел монтажата на микропрекидачите? евентуално со магнет на менувачот и рид релиња во дадени позици.  или со оптокаплери, размисли малку
поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
колку плаќаш за да то нацртам шема со пик и да ти напишам код за истата ? ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
колку плаќаш за да то нацртам шема со пик и да ти напишам код за истата ? ;D
ако ми беше за плаќање...јас мислиш ке објавав на форумот ??
Let's make things better.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро бе не те фатив за гуша прашав дали ќе платиш, ако не платиш здравје, парите кој јас ги добивам од вакви работи од форумот одат пак за него, јас ништо не задржувам

ако платеше до утре вечер ќе ти беше готова шемата е сега треба да чекаш на ред :)  пошто имам многу работа ;D
-------------------------------------------------------------------------------------------------
не дефинира кога треба да свети буквата P, дали треба на тастер да се уклучува и таа ?
дали откако ќе се притисни тастерот и се постави пр. да покажува 4 на дисплејот треба после одредено врме да покаже нула?, што треба да покажува ако е во лер, односно не е во брзина ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
добро бе не те фатив за гуша прашав дали ќе платиш, ако не платиш здравје, парите кој јас ги добивам од вакви работи од форумот одат пак за него, јас ништо не задржувам

ако платеше до утре вечер ќе ти беше готова шемата е сега треба да чекаш на ред :)  пошто имам многу работа ;D
-------------------------------------------------------------------------------------------------
не дефинира кога треба да свети буквата P, дали треба на тастер да се уклучува и таа ?
дали откако ќе се притисни тастерот и се постави пр. да покажува 4 на дисплејот треба после одредено врме да покаже нула?, што треба да покажува ако е во лер, односно не е во брзина ?
абе "Р" ко ке е во рикверс......
а со тастерите.....вака...

0 е лер....значи таа свети нонстоп а кога ке се притисни некој тастер...да се гасни нулата...да се уклучи то шо е за тастерот поврзано...поз
Let's make things better.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас ќе ти ја направам шемата, ама ти после незнам како ќе поврзиш за мењач се :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!