Author Topic: PIC програматор (JDM)  (Read 70875 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #30 on 10.01.2012, Tuesday, 17:01:20 »
се разбира дека може да се оштети пошто тој е многу осетлива работа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #31 on 12.01.2012, Thursday, 17:18:57 »
Значи зедов нов микроконтолер, го поставив точно на лежиштето, прицкам F5 излегва прозорче: Do you want realy to programing this microkontroler. Има Yes и No, мавам Yes, се полнат едни цртички и пак вади и ми вели : No "Oscilator Calibration Value" found. Do you want to use the value from file (3FFFh) instead ? . До шо да е ова ако знај некој ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #32 on 12.01.2012, Thursday, 20:24:52 »
со која програма работиш ?
кој софтвер го користиш IC-Prog или некј друг ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #33 on 12.01.2012, Thursday, 20:31:33 »
No "Oscilator Calibration Value" found. Do you want to use the value from file (3FFFh) instead ?

Чим ќе ти го даде ова обавезно стисни No и ќе си продолжи програмирањето најнормално, ако стиснеш Yes пак ќе ги избришеш калибрациските битови.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #34 on 12.01.2012, Thursday, 22:18:20 (Edited 14.01.2012, Saturday, 03:30:12) »
IC-prog го користам, иначе ке пробам ко шо вели гига, се надевам дека ке се испрограмира.

Споено мислење: [time]12 Јануари 2012, 22:23:46[/time]
Сега пробав ама пак излегва онај прозорецо шо кажва дека програмирањето е неуспешно.

Споено мислење: 14.01.2012, Saturday, 03:30:12
Тукушто пробав, и со програматор врзан на ПЦ и без него, во IC-prog опциите како што се Избриши,Програмирај и Прочитај се извршуваат исто ( како да кажва дека е врзан програматорот и се програмира ). И без микроконтролер и програматор пак го вади она со калибрациските битови, сеа кој калибрациски кога ни програматор нема поврзано а камоли микроконтролерот, па изгледа нешто не функционира како шо треба.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #35 on 16.03.2012, Friday, 23:52:01 »
може некој да ми каже што значи ова нешто и што точно можиш да програмираш  :) :) :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #36 on 17.03.2012, Saturday, 00:02:12 »
Може да се програмираат микро контролери од производителот Microchip, и незнам дали може да се програмираат некои мемории. исто овој програматор се поврзува на сериската порта од компјутерот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #37 on 17.03.2012, Saturday, 00:03:55 »
за тоа знам дека се поврзувам со компјутер ме интересира што можеш да програмираш

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #38 on 17.03.2012, Saturday, 00:08:19 »
за тоа знам дека се поврзувам со компјутер ме интересира што можеш да програмираш

Може да се програмираат микро контролери од производителот Microchip, и незнам дали може да се програмираат некои мемории. исто овој програматор се поврзува на сериската порта од компјутерот...

може да се програмираат микроконтролери од фамилијата PIС
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #39 on 17.03.2012, Saturday, 00:09:57 »
за тоа знам дека се поврзувам со компјутер ме интересира што можеш да програмираш

Земи малку побарај постари постови на Форумов ,има надолго и нашироко опишано што ,како и зошто се програнира на програматориве.

Offline SashoPIC

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #40 on 04.01.2013, Friday, 20:03:41 »
Здраво на сите јас сум нов на форумот :D

Го имам напраено ЈДМ програматорот

- Користам ИЦ прог ( сетиран по туторијалот од форумот)

Кога ќе го поврзам и кога ќе изберам Read  чита и објавува нули... Претходно испрограмиран пик исто така јавува нули, а кога е празно лежиштето од програмерот тогаш појавува 3ФФФ...

Никако да започнам со програмирање на пикот... Се појавува проблем при верификација 000h

Некој со сличен или ист проблем?


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #41 on 04.01.2013, Friday, 20:11:37 »
Програматорот го поврзуваш на сериски порт или на USB to Serial Converter?
Ако е вториот случај, може да има проблеми.
Жан

Offline SashoPIC

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #42 on 04.01.2013, Friday, 20:14:26 »
Програматорот го поврзуваш на сериски порт или на USB to Serial Converter?
Ако е вториот случај, може да има проблеми.

Пробав прво го поврзав на сериски порт дб9 потоа на сериски дб25(мислам дека 25 беше онај што е поголем како што е оргинална шемата) али несака да проработи..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #43 on 04.01.2013, Friday, 20:21:16 »
Ако можеш постави шема од програматорот и слика од тоа што ти го имаш направено, па да видиме подобро.
Инаку DB25 конекторот е паралелен (LPT) порт, веќе долго време не се користи таков конектор за сериски порт.
Жан

Offline SashoPIC

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: PIC програматор (JDM)
« Reply #44 on 04.01.2013, Friday, 20:26:58 »
Ако можеш постави шема од програматорот и слика од тоа што ти го имаш направено, па да видиме подобро.
Инаку DB25 конекторот е паралелен (LPT) порт, веќе долго време не се користи таков конектор за сериски порт.

Цртана ми е плочката во Sprint Layout 5.0 јас планирав да го ставам проектот можеби некој не ќе мораше да црта, да губи време, но кога увидов дека не работи.... се предомислив :D  Нема проблем ке поставам слика исто така и проектот.

Исто така што заборавив да кажам на сериски порт при активиран клок (хардвер тест) вадеше околу 8 волти и затоа го променив на паралелен порт...