Author Topic: Kako da se iskoristi mikrokontroler od glusec so pic16c57-08/s0031  (Read 1078 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
dali nekoj ima idea kako da se iskoristi ovaa nesto mozebi za kontrola na protok ima dva optokopleri
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
што глушец ке беше тој со микроконтролер? иначе може да се искористи освен ако не е заклучен.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
proizveden e od Mitsumi priklucokot e kruzen ne e usb
ke otvoram i drugi da vidam kakov e vo niv cipot
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овој е стар маус, track ball маус, маус со топче, во старите мауси стваа микроконтролери, потоа почнаа да прават специјални кола за контрола на track ball мауси, исто и за оптичките, едноставно поевтино е и не се замараат компаниите со програмирање на микроконтролерите ;).

Може да се извади микроконтролерот и да се види негов datasheet па врз база на тоа, да се види за што може да се употреби ;). Мада во SMD пакување е, не знам како ќе се поврзе за програматор за да може да се репрограмира, освен со лемење или со таа направата што ја најде LordZi ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
мислите дека ќе се прочита!?Сто посто кодот е заштитен од читање! ::) :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мислите дека ќе се прочита!?Сто посто кодот е заштитен од читање! ::) :D

Па ќе избришеш ако не се на него и крај ;D, си имаш празен PIC ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
и тоа СМД!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
и тоа СМД!
Нема замена на DIP,подобро од DIP паковање здравје.Онака убаво да фатиш тоа компонентата,па со мерак да ја лемиш :D,а не ова ми бега низ прсти еб*те тоа SMD-то :D :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
и тоа СМД!
Нема замена на DIP,подобро од DIP паковање здравје.Онака убаво да фатиш тоа компонентата,па со мерак да ја лемиш :D,а не ова ми бега низ прсти еб*те тоа SMD-то :D :D.
Мислиш дека се подобри СМД-та!?? ::) :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
и тоа СМД!
Нема замена на DIP,подобро од DIP паковање здравје.Онака убаво да фатиш тоа компонентата,па со мерак да ја лемиш :D,а не ова ми бега низ прсти еб*те тоа SMD-то :D :D.
Мислиш дека се подобри СМД-та!?? ::) :)
Aбе види,SMD-то е откритие,мало по компактно,ама па по тешко за лемење,програмирање итн.Ова мое мислење
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
баш за мене е исто!Јас кога лемам СМД и ДИП ми е исто!Навикнат сум!Сум лемел може едно 10 СМД ПИЦови,а на пракса некаде околу 40!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
баш за мене е исто!Јас кога лемам СМД и ДИП ми е исто!Навикнат сум!Сум лемел може едно 10 СМД ПИЦови,а на пракса некаде околу 40!
Добро,сепак има можности да лемиш и SMD,ама како што почнаа сега со овие уште помаливе паковања,ај да те видам залеми TAS5611 64пин-а има 125W појачало у D класа ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве еден пример најдов со истиов микроконтролер во PICBasic
еве ви се

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
баш за мене е исто!Јас кога лемам СМД и ДИП ми е исто!Навикнат сум!Сум лемел може едно 10 СМД ПИЦови,а на пракса некаде околу 40!
Добро,сепак има можности да лемиш и SMD,ама како што почнаа сега со овие уште помаливе паковања,ај да те видам залеми TAS5611 64пин-а има 125W појачало у D класа ;D

ти направи плочка јас ке ти го залемам...бива така??? имам лемено ICL7107 СМД...испадна дека е полесно да лемиш смд интегралец одколку TH интегралци...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
баш за мене е исто!Јас кога лемам СМД и ДИП ми е исто!Навикнат сум!Сум лемел може едно 10 СМД ПИЦови,а на пракса некаде околу 40!
Добро,сепак има можности да лемиш и SMD,ама како што почнаа сега со овие уште помаливе паковања,ај да те видам залеми TAS5611 64пин-а има 125W појачало у D класа ;D

ти направи плочка јас ке ти го залемам...бива така??? имам лемено ICL7107 СМД...испадна дека е полесно да лемиш смд интегралец одколку TH интегралци...
Добро,не реков дека е невозможно,него малце е по зезнато,да не ти се преспојат 2-3 пин-а :D.А стварно,дај кажете кај да најдам плочка за тоа чудо,се мислам дали да им пишам на TI,ама па таа плочката што е во даташитот е цела со СМД,а ја сакам сите да се TH,освен интегралчето... ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker