Author Topic: 0-50MHz фреквенцметар  (Read 13195 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 0-50MHz фреквенциометар
« Reply #45 on 06.04.2017, Thursday, 18:09:08 (Edited 06.04.2017, Thursday, 18:13:23) »
Еве една проверена плочка за овој фреквенцметар, верзијата со 5 дисплеи со заедничка катода. Не е којзнае што бидејќи ми требаше хитно, па е цртана, направена и склопена буквално за саат време, ама супер си функционира. На самата плочка е ставен и влезниот предзасилувач. Дисплеите (мултиплексирани) се наоѓаат на посебна плочка која ја имав од порано... ;)




People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 0-50MHz фреквенциометар
« Reply #46 on 06.04.2017, Thursday, 22:02:07 (Edited 06.04.2017, Thursday, 22:48:24) »
Wow па ова е супер проект за радиоаматери кои емитуваат на кратки бранови (1,8 - 29,9 MHz) а користат постари радио станици кои немаат дигитален тјунер.

Ке ни користи и на мене и на xantox, секако и на многу други!

LordZi дали имаш информација колкава е точноста на овој фрекфенциометар и колку децимали покажува. Има 5 дисплеи, вероватно до 9MHz првиот дисплеј е 0 а над 10MHz е 1,2,3,4 или 5 а последните 3 дисплеи се децималите? Поправи ме ако грешам. Ме интересира бидејки кај нас до некаде е важно е дали емитуваме на пример 7,123 MHz (и третата децимала е битна)

P.S. C1, C2, C3 и C4 кои вредности се, или пак тие ги оставаме празни места како на сликата ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 0-50MHz фреквенциометар
« Reply #47 on 07.04.2017, Friday, 11:35:45 (Edited 08.04.2017, Saturday, 18:59:06) »
Деклариран е дека мери до 50MHz (мада мислам дека оди и нешто над тоа), при што има резолуција од три децимали (50.000MHz). Ако мериш под 10MHz имаш резолуција четири децимали (9.9999MHz). Ова е ако ја правиш верзијата со пет дисплеја, ако ја правиш таа со четири ќе имаш една децимала помалку.
Ако наместо еден од кондензаторите кај кристалот ставиш тример ќе може да го подесиш според некој точен надворешен осцилатор.
С1-5 се поврзуваат на соодветните катоди од дисплеите.
Иначе пошто овој фреквенцметар е дизајниран од радиоаматер и е наменет за вградување во рисивер, има опција во софтверот за додавање или одземање на офсет фреквенции, прочитај повеќе за тоа во оригиналниот текст... ;)

Споено мислење: [time]08 Април 2017, 17:58:44[/time]
Еве како изгледа поврзувањето со дисплеите...

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio