Author Topic: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675  (Read 24546 times)

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
а дали ќе можи да се направи со дисплај од нокиа 3330? ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Треба да се споредат распоредот и бројот на пиновите, ако се слични, зошто да не ;). И треба да е монохроматски се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
ете го дисплајот има исто 8 пиној како другиот ете слика
Code: [Select]
http://pic.mk/images/image0226.jpg

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има плус уште некои додатни 4 пина, ама за што се тие, не знам :S. А плуст ти е испукан дисплејот, сигурен си дека ти работи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
пукнат е малце ама на  крајо и  нема ништо кај шо е пукнато обично стакленце е не му смета тоа ;) а дали работи незнам  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа прво треба да се провери дали работи :S. Ако работи, најверојатно ќе може да се преправи, со мали модификации. А како се проверува дали работи дисплејот, искрено не знам, тоа ако некој друг знае нека ти одговори ;). А за распоредот на пиновите на дисплеот, и тоа не знам како да го најдеш, евентуално ако имаш service manual или нешто така од Nokia 3330, или побарај на интернет, можеби некој го нашол распоредот на пиновите на Nokia 3330, или за цела серија на модели, што знам :S...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #36 on 14.09.2010, Tuesday, 09:08:22 (Edited 14.09.2010, Tuesday, 09:30:06) »
ако го чуваш мобилниот од кој што го имаш извадено дисплејот приклучи го на него и пушти го телфеонот да работи!!!така најефикасно можеш да го испиташ дали ти работи дисплејот!!

Споено мислење: 14.09.2010, Tuesday, 09:30:06
A со некоја програма за конвертирање од Hex во Asm нели може или има некоја заштита?
види ја оваа страна и симни го првиот фајл.многу ми користи на мене!! http://www.hagi-online.org/picmicro/picdisasm.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да не отворам нова тема овде да прашам за ЛЦД екран од Нокиа 3310.Сега темава е поврзана со мобилни телефони па дали има замена за екранот од Нокиа 3310?
ПС.Никаде неможам да најдам Нокиа3310 па затоа да прашам за замена.Ми треба за термометарот со ПИЦ12Ф675

Го преместив тука post-от бидејќи мислам дека повеќе одговара тука да седи одколку во topic-от за Nokia 1100 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
успеа некој да го направи овој термометар? Ако некој знае каде може да се купи Нокиа3310 за 100 ден нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А не би можел да се искористи од Alcatel 310 дисплејот? Знае некој дали некаде го има распоредот на пиновите за дисплејот на овој телефон?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тешко, иди на пазарон и купи си нокиа 3310 за 100ка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дружиња јас дома во подрум најдов 8 Нокиии 3310 сите екраните им работеа!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дружиња јас дома во подрум најдов 8 Нокиии 3310 сите екраните им работеа!!
епа отври оглас и шиткај. 8 Нокии? од кај толку многу ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
бабате мои ги користат!! а други од насекаде,од кај братучедите!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
де бе...па колку баби имаш ти па...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)