Други технологии > Електроенергетика

Работа на FID (FI) Склопка

<< < (2/13) > >>

Devil:
ама пробелмот е што јас има две дома, ама појма немам како да ги искористам :(
на школо имам видено дека има два прекинувачи како тастери се се држи на ним и се уклучва склопката и има струја, стискаш на другиот се исклучва

Malecko:
Јас вчера бев во искра имаа такви FI склопки ама само од 40А цената беше 1750 ден ако не се лажам.Тој што беше продавачот ми рече дека не мора да се приклучи на толку јака струја може и на помала од 10А па нагоре.

deophorant:
Електрониката се сведува на отпорници најчесто (можеби некоја фирма има и повеќе ставено но тие јас што сум ги растурал не). Имено проста направа, со копче растегнуваш некоја пружина и со тоа буткаш некоја котва која ги вклучува контактите и има струја. Проводникот од заземјувањето поминува низ некоја намока во која се наоѓа котвата. И ако низ намотката протече струја поголема од 5mA ќе воспоставува доволно силно магнетно поле за да ја повлече котвата и да ги исклучи контактите. Најчесто работат на овој принцип (2 до сега сум растурил и го имаа истиот принцип, производ на SIEMENS). Не ја изклучувам можноста за други конструкции (патем има и безброј начини да се рализира оваква заштита)
Споено мислење: 13.07.2010, Tuesday, 23:13:05
--- Quote from: malecko on 13.07.2010, Tuesday, 22:45:39 ---Јас вчера бев во искра имаа такви FI склопки ама само од 40А цената беше 1750 ден ако не се лажам.Тој што беше продавачот ми рече дека не мора да се приклучи на толку јака струја може и на помала од 10А па нагоре.

--- End quote ---


Таа струја ти е струјата што ќе ја издржат контактите за напојување на објектот. Покрај таа струја треба да се наведе и струјата на исклучување. 40А е стандард за домашно напојување (40А е броилото, 36А се главните осигурувачи по броило)

Devil:
ок фала за објаснувањето

Malecko:
Одлично објаснето Deophorant ! :).Е сега дали има некој склоп што ќе ја замени FI склопката со некое електрично коло и ако има нема да биде лошо ако ја прикачиш шемата  ;D ;D ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version