Author Topic: Проблем со машина за перење алишта Gorenje WA 50050  (Read 9627 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Машината кога ќе ја вклучам не сака да почне со перење. Програматорот е електронски, со ATMEGA32L, го ресетирав микроконтролерот и почна да работи, ја заврши програмата и после пак не сакаше да започне, пак го ресетирав ама ништо, немам никаков знак, сеуште не сака да започне со перење. Совет?  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види дали на Reset пинот во било кој момент (освен ти ако не донесеш) доаѓа ниско или високо логичко ниво (не знам на кое логичко ниво е Reset, ако е означен со R со горна црта горе или со RESET со горна црта на целиот збор, значи дека Reset е активен на ниско логичко ниво, односно треба да донесеш GND на тој пин за да се ресетира микроконтролерот, ако ознаката е само R или само RESET, без горна црта, пинот е активен на високо логичко ниво, односно треба да донесеш +5V на тој пин за да се ресетира).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Можеби е проблем во напојувачката секција на микроконтролерот да не има некоја осцилација?(Некој кондензатор ако е постара машината?) Не гледам друг можен проблем.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Проблем со машина за перење алишта Gorenje WA 50050
« Reply #3 on 22.04.2013, Monday, 15:37:03 (Edited 22.04.2013, Monday, 15:52:40) »
Мој совет ти е да земеш да пробаш да го смениш тој микроконтролер со друг кој сигурно работи ако можеш да најдеш , види дали така ќе си функционира  се океј пошто вака незнаеш дали е 100% микроконтролерот може и до други околни елементи да е. Ако функционира тогаш океј незнам за каков вид на машина изгледот незнам баш каков е имав сличен проблем ама кај мене беше целата табла предна отидена иста марка горење ја сменија во сервис и да чукнам во дрво уште работи :D И уште едно прашање дали изгледот на таблата е како на сликава? И дали имаш некоја сигнализација диода нешто бар да светне да знаеш дека е вклучена машината или некој звук дали воопшто сега таблата реагира кога е вклучена во струја  :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@warningteam: Проблемот со проста замена на микроконтролерот е тоа што новиот нема да го има софтверот запишано во него ;). Ќе треба прво да го исчита софтверот од микроконтролерот и да го запише во новиот микроконтролер... освен ако нема некој екстерен EEPROM, тогаш софтверот е најверојатно запишан во екстерниот EEPROM ;). Ама пак, некој софтвер во микроконтролерот (нешто како bootloader најверојатно е) ќе треба да му посочи на микроконтролерот што од каде да чита, така да, пак ќе има некој софтвер во него кој ќе треба да се ископира на новиот микроконтролер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
GigaWatt на плочката пишува чисто RESET, и нема пин +5V, има само 0V и -5.
warningteam плочката и иста како таа на сликата. Колку те чинеше замената тебе?
Иначе свети лед диодата ама не сака да почне да пере, само така свети и ништо друго не се случува не прима ни вода..  8)

Trolko

  • Guest
RESET кај AtMega микроконтролерите е активно на ниско логичко ниво.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Така и го ресетирав, со GND

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Уф.. сеа за цена братче незнам од дамна беше ама мислам оклу 2000-3000  нешто или поскапо незнам стварно да те лажам за цената само .. ама пошто викаш ти свети се може не треба да се мења цела табла.. кај мене ништо не работеше нити пак светеше..  Па прашај во горење отиди и нека ти кажат кај им е овластен сервис оди види прашај  за нивни машини или по овие пробај куќни мајстори што ги викаат дома што чепкаат такви глупости ако можеш да земеш на заем да пробаш само  ако се погоди у резерва да имаат ама некој што го знаеш друг јабанџија што се вика  не верувам дека би ти дал :D 

Споено мислење: 22.04.2013, Monday, 17:48:34
Гига иначе мислев да земе од некоја друга машина не мора да е нов само не се изјаснив добро.. само за проба :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига иначе мислев да земе од некоја друга машина не мора да е нов само не се изјаснив добро.. само за проба :D

А, добро ;). Да, така може да проба ;).

Инаку, може да проба и со празен ATMEGA32L, со програматор да ја исчита програмата од микроконтролерот и да ја вчита во новиот микроконтролер (под услов да не може да најде микроконтролер од иста машина за перење, колку за проба ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
...може да проба и со празен ATMEGA32L, со програматор да ја исчита програмата од микроконтролерот и да ја вчита во новиот микроконтролер...

Не верувам дека ќе може да ја прочита програмата од микроконтролерот, затоа што тој е најверојатно заштитен (заклучен). Ниту еден производител не би оставил отклучен микроконтролер, па секој да може да го копира нивниот софтвер.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не верувам дека ќе може да ја прочита програмата од микроконтролерот, затоа што тој е најверојатно заштитен (заклучен). Ниту еден производител не би оставил отклучен микроконтролер, па секој да може да го копира нивниот софтвер.

Тоа да, и јас се сомневам дека е заклучен :S. Ама па сум гледал online, има некои начини да се исчита кодот... ама само за PIC-ови имам гледано, не и за контролерите на ATMEL.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Решив да купам нов програматор, ама не можам никаде да најдам, нема ни во овластениот сервис. Каде би можел на друго место да побарам?  :)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со машина за перење алишта Gorenje WA 50050
« Reply #13 on 29.04.2013, Monday, 15:48:44 (Edited 29.04.2013, Monday, 15:52:32) »
Code: [Select]
http://www.gorenje.com.mk/support/service
Провери ги сите,мора да има некаде,немора да значи само централниот дека мора да има делови.
Дарко

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со машина за перење алишта Gorenje WA 50050
« Reply #14 on 29.04.2013, Monday, 15:58:32 (Edited 29.04.2013, Monday, 16:05:33) »
Ако е за верување тогаш можеш да побараш и PG0/1-155313

Quote
Problem riješen!
Da znate, ploča PG0/1-155313 kao zamjenska 100% odgovara umjesto PG0-154490.
Jumperi trebaju biti slomljeni isto kao na staroj ploči.
Ja sam našao grešku kod mene, slomljen konektor (onaj što ide na ploču) od pumpe.
pozdrav

Code: [Select]
http://www.elitemadzone.org/p3062515
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!