Author Topic: Помош за паднат телефон во вода !  (Read 3645 times)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Ве молам за помош влегов во вода заедно со телефонот  еве поминаја веќе 6 сати а не се укл. Кога забележав дека телефонот ми е во џеб ( не беше долго можеби 1 - 2 мин ) одма го раскопив истадов батерија сим картичка мемориска картичка и го остадов на сонце бидејки немав батерија и ми беше искл не можев да го пробам сега го стадов на полнач но џабе. ве молам ПОМОШ ! Иначе телефонот е Alcatel one touch ..

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Само извадена батеријата и остави го да се суши, не се обидувај да го вклучиш да не прегори ако веќе не е. Мене ми се случи ова дури после 2 дена се уклучи нека го барем 24часа.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
stavi oriz vo nekoj plasticen sad, stavi go telefonot vo nego I pokrij go so uste oriz I ostavi go taka da se susi nekoe vreme
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Како што вели Бојан стави го во ориз.. и остави го 24ч пробано ми е  :)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
а иначе течефонов ми е уште под гаранција кога ке им кажам дека е паднат во вода ке ми го поправаат или ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе ти ја сметаат како намерна штета и нема да ти важи гаранцијата, стави го во ориз чекај неколку дена ако не работи одне си му го добро исушен и речи им дека откажа не се уклучува, не им кажувај што се случи, речи му едноставно прекина со работа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Ако не се уклучва по 2 дена заеми исуши го уште со фен отвори кај батеријата и по дувајго  :D ако нејки пак тогаш носи го  и кажиму не се уклучва така си го нашол исклучен од на (маса) пошто мене ми се има случено од ништо никако в џеб да се исклучи и појке не проработи и ми рекоја дека било моја грешка сум го имал стегнато во фармерките,како и да е ти речиму намаса го најдов исклучен пробав да го пуштам нејки и готово...

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
На секој телефон има залепено хартија што ја менува бојата кога ке дојде во контакт со вода (мислам дека се викаше лакмусова хартија) на некои телефони се гледа на некои не, така да нема шанси да кажеш дека сам исклучил (ова ти го кажувам од искуство) само остави го сам да се исуши можеш да го ставиш во ориз но немој на сонце така може да се заебе дисплејот.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Гаранцијата не важи поради некоја си намерна штета. Го однесов на мајстор и ми рече дека дисплејот ти е изгорен ама чудно нешто кога го извадов ми беше потрошена батеријата и го стадов на полнч од кога се исуши и се покажвеше дека се полнит а не се укл ( и знам дека најголемата грешка ми беше во то шо го кладов на полнач и го уклучив !  :'(>:(

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Еве и мене фчера ми падна телефонот во вода и можеби бесе 5-10 секунди во вода, јас го земав ја извадив одма батерјата сим картичката и мемориската и така се сушеше 1 ден потоа го фклучив и се фклучи се најнормално но после 10-15 мин дисплејот побледе а телефонот си функиционира се најнормално, значи не е ич да не се гледа ништо се познава по нешто но многу малку. Во што би можело да биде проблемов ?? А инаку се работи за Alcatel OT991 (или VIP Droid оти е од вип купен).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за паднат телефон во вода !
« Reply #10 on 08.05.2013, Wednesday, 17:22:26 (Edited 08.05.2013, Wednesday, 17:25:52) »
Можно е дисплејот да е зезнат, да влегло вода во него. Ако се е ОК и си работи ОК, највројатно тоа е проблемот. Освен нов дисплеј, друго чаре не верувам дека има :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом  побелел дисплејот,барај друг.Водата го уништила.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Мене така ми има правено флет кабелот на екранот.
Да немаш вода влезено во конекторот на флетот, (ако е споен екранот со флет) доколку е оксидиран конекторот може да  прави проблеми.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
кичо брат...кретен си, шо се прајш паметен, одма шон го донесе дома ќе го средев!

аку...ум за друг пат, оддај се од пари.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Барем 24 часа си требал да го чекаш, може и не бил прегорен веднаш во вода кога допрел ама рано си го уклучил влажен е сигурно бил од внатре.

Инаку ако го носиш во сервис, не лажи во никој случај подобро кажи си ми падна во вода ако можат да ти го направат бидејќи имаат маркери тие кога се натопени се обојуваат.