Author Topic: Тема за Побарување на помош околу Андроид ОС и Андроид Мобилни [Софтвер]  (Read 4749 times)

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Дали некој има драјвер за linux kernel за e-ink дисплеј. Контролерот за дисплејот е EPSON (па и друг најверојатно не постои) а цртањето од андроидот иде преку стандардни повици кон драјверот. Имено станува збор за "NOOK" кај кој kernel-от што го даваат, кога ке го избилдам и исфлешувам работи се освен драјверот за дисплејот. Малку се саботирани драјверите, па UART1 TX пинот беше премапиран во влезен за да неможе да се гледаат принтаути од u-boot и kernel, и тоа го средив. Најверојтно има избришано и некој ред во драјверот за дисплејот во повикот кон функцијата за trigger. Ако намерно пред секој повик го сетирам флегот за refresh на дисплејот си работи дисплејот, ама се однесува крајно лудо, сам кога ке му текне си менува страни, а некад доцни, некад не слуша наредби. А со оригиналниот бинарен kernel дисплејот си работи супер.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
здраво дали некој може да ми каже како да видам сто работи во позадина на андроид ОС
имам проблем со брзо празнење на телефонот и тоа од 1,5 до 2 дена а телефонот е нов   :'(

Го реши ли проблемот? Јас штотуку земав HTC Desire многу брзо ми ја празни батеријата, па незнам дали е до проблемот во батеријата или нешто друго?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
не сеуште е така а навистина незнам дали така треба да биде или телефонов има некаков проблем

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
не сеуште е така а навистина незнам дали така треба да биде или телефонов има некаков проблем

Што телефон имаш?
Инаку Wi-Fi то многу троши, јас го исклучив сега малку повеќе држи батеријата ама сеуште мислам дека е малку 1,5 ден - според GSM arena треба да држи 380 часа на стендбај ! а ова одвај 24 часа држи (со многу малку зборење).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас имам T-Mobile Pulse и исто батеријата ми траеше еден ден максимум, па затоа го исклучив 3G (го пуштам по потреба), како и се друго што не користам во моментот (WiFi, bluetooth..) и сега батеријата држи 4-5 дена :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Тема за Побарување на помош околу Андр&#
« Reply #20 on 11.01.2011, Tuesday, 18:21:09 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 18:23:10) »
јас имам SAMSUNG GT I8500 и се му имам исклучено но повеке од 1,5 до 2 дена нема шанси да издржи

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ова го имам приметено уште пред некоја година кога пуштија 3G, на 3G батеријата многу помалце трае одколку на GSM. не знам зошто е тоа така, кога на 3G емитуваната снага е само 125 или 250mW max а на GSM и до 2 000mW..

deophorant  за снагата за 3G ако знаеш која е точната максималмна излезна снага пиши
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Една од причините е лош сигнал, т.е. лош однос сигнал/шум, па така кога е полош сигналот(магла, ѕидови ова она..) 3г-то поќе троши...

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Ова го имам приметено уште пред некоја година кога пуштија 3G, на 3G батеријата многу помалце трае одколку на GSM. не знам зошто е тоа така, кога на 3G емитуваната снага е само 125 или 250mW max а на GSM и до 2 000mW..

deophorant  за снагата за 3G ако знаеш која е точната максималмна излезна снага пиши

Па и не сум видел баш рано, ако има нешто во некоја тема од која сакате одговор од мене пишете ми преку ПМ само линк до темата. Инаку за максималната излезна снага на 3G, зависи од моделот на телефонот, од далечината на предавателите и слично. За 30% е поголема од GSM во нормални услови, но сепак несмее да ја надмине максимално дозволената моќност според ISO. Но кога станува збор за потрошувачка, 3G не е активен како протокол ако не побара од него корисникот да се активира. Значи тој не комуницира со базните станици често, и не и треба потврда на базата дека е во опсег како кај GSM. Значи ако не правите видео разговори или било што, што бара 3G тоа нема да троши струја.

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Имам ZTE Racer од ВИП му го сменив ромот во 2.3 mooncake, сакам да ми дадете линк од некој македонски ром да симнам да го сменам, значи целосно да е преведен менијата и другите апликации и да не ми го кочи многу телефонот... препорачливо и слики да има со него да не го лупнам безвезе :)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Еве една апликација за Андроид за електроничари
Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=it.android.demi.elettronica&feature=search_result
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
зедов сабајле zte v9 таблет ама нејки нешто да се уклучи интернетот преку гсм замо wi fi работи му ги наместив нагодувањата ама пак не работи од т мобиле е ама незнам што е проблемов дали јас незнам да го пуштам или расипан е нешто ако знај некој нека кажи

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Имам ztev9 пред недела дена го рутирав и верзијата е некоја cianomod7 а сакам да инсталирам понов ос пр. jelly bean ама неможам да најдам по интернетов ако знај некој несто нека пиши.

и имам igo навигација со мапи од цела европа ако му треба на некој нека кажи

поздрав

electron

  • Guest
Имам ztev9 пред недела дена го рутирав и верзијата е некоја cianomod7 а сакам да инсталирам понов ос пр. jelly bean ама неможам да најдам по интернетов ако знај некој несто нека пиши.

и имам igo навигација со мапи од цела европа ако му треба на некој нека кажи

поздрав

Android Jelly Bean on ZTE V9

Имаш линкови под видеото.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
На Wi-Fi телефонот јас го чувам по цел ден, ама гледам само кога ќе светне дека стигнало нешто. Иначе ако го користам интензивно бидејки има голем дисплеј се троши батеријата за 6 - 7 саати. Тоа е новата технологија неможе да подржи батеријата толку многу апликации. Иначе телефонот е Sony Xperia Miro.