Author Topic: Која е разликата меѓу одделни ATmega8?  (Read 1240 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Сакав да изработам проект за дигитален SWR метар и веднаш се судрив со проблем. Првична замисла ми беше да проектот биде со Pic 16f876
Code: [Select]
http://www.pi4rcg.nl/zelfbouw/digitale-swr-powermeter/меѓутоа не успеав да најдам AD8307. Побарав нешто друго и овој проект ми фати око поради малиот број на компоненти кои лесно може да се најдат (не треба да чекам од интернет).
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2509.msg22493#msg22493Е сега тука следи следниот проблем  :D Не сум работел со Атмел. Во описот на проектот е запишано The controller used is an Atmel Atmega8 16bit controller... Во шемата е запишано MEGA8-P. А на една од сликите се гледа употребиле ATMEGA 8-PU.
На друг сајт пишале проектот е изведен со microcontroller ATMEGA8А-PU
Code: [Select]
http://www.qsl.net/yo4fng/atmega.htmКога побарав ATmega8 во Гац ел. ми рекоа дека имаат
ATMEGA 8-8PU
ATMEGA 8-16AU TQFP32
ATMEGA 8A-AU TQFP32
ATMEGA 8A-PU
ATMEGA 8L8AU TQFP32
ATMEGA 8L8PU
ATMEGA 8L16PU
Ги прешкртав овие со TQFP32 бидејќи се СМД (не одговараат).
Пробав да побарам која е разликата помеѓу  одделните ATmega8 верзии и не успеав да најдам.
Кој од овие да го земам и која е разликата меѓу одделните  ATmega8 ?
ATMEGA 8-8PU
ATMEGA 8A-PU
ATMEGA 8L8PU
ATMEGA 8L16PU

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Прво Atmega8 e 8 bit, а не 16
ATMEGA 8-8PU и ATMEGA 8L8PU се со работна фреквенција од 8MHz,
ATMEGA 8L16PU е со работна фреквенција од 16MHz,

Во datasheet-от ги има сите разлики

Земи го тој од 16MHz за да бидеш сигурен, иако мислам дека и со тој од 8MHz ќе завршиш работа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Тоа дека е 16 битен а не 8 го приметив веднаш. Си помислив дека е грешка и воопшто не му придадов значење. Да не се мислело 16MHz ?
За ова другото со работната фрекфенција сеуште не ми е баш најјасно. На страна 306 (за Atmega8А) и 314 (за Atmega8/8L) од datasheet-от ги најдов ознаките како ordering code со speed за одделните изразен како 16 т.е 8 MHz. На првата страна пак стои
Speed Grades
– 0 - 8MHz (ATmega8L)
– 0 - 16MHz (ATmega8)
– 0 - 16MHz (ATmega8А)
Е сега тука ми е најголемата збунка пошто проектов има кристал од 4,433MHz.
Кај пик микроконтролерите (барем тие проекти што сум ги направил) кристалот секогаш бил точна вредност а не во од/до вредност. Дали тоа значи тактот е програмибилен или нешто сум прочитал ама не сум го разбрал ??? И евентуално ако сум разбрал точно дали е баш за тоа напишано ова
... иако мислам дека и со тој од 8MHz ќе завршиш работа
???
Јас ќе го земам ATmega8A-PU, тој има работна фрекфенција 16 MHz.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
– 0 - 8MHz (ATmega8L)
– 0 - 16MHz (ATmega8)
– 0 - 16MHz (ATmega8А)

Јас не гледам тука никаков проблем.
Првиот работи максимум до 8MHz, а другите до 16MHz.
Проектот што сакаш да го изработиш, работи на 4,433MHz, па може било кој ATmega8 да го користиш.

Инаку исто е и кај PIC-овите.
Quote
Operating speeds from DC – 20 MHz
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Која е разликата меѓу одделни ATmega8?
« Reply #4 on 27.10.2014, Monday, 19:36:33 (Edited 28.10.2014, Tuesday, 00:04:47) »
Дигитален SWR метар е добра работа. Кога бев лани на саем, посакав да купам дигитален SWR метар од MFJ



Меѓутоа кога ја дознав цената, кој изнесуваше нешто повеќе од 300 евра ми се слоше. Овој линкот што го постира нуди алтернатива сам да си направиш SWR метар, кој најверојатно би бил исто толку добар како фабричкиот. Изработката секако не е едноставна, ќе бара многу труд и нерви. Гледам дека веќе почнуваш со овој проект и ти посакувам среќа, и секако да го видиме тука кога ќе го завршиш.

Hams do it! With Frequency

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Ова е мерен инструмент кој секој би сакал да го има. И нормално како викаат, колку пари толку музика. Професионално изведен прецизен инструмент. Мерниот опсег му е од 1.8 до 170 MHz и од 415 до 470 MHz. И покрај  SWR метар има и можност за мерење на импеданса.