Author Topic: Проблем со LED дисплеј на фрекфенцметар  (Read 2544 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Проблем со LED дисплеј на фрекфенцметар
« Opened on 29.06.2014, Sunday, 14:42:23 (Edited 29.06.2014, Sunday, 14:56:53) »
Code: [Select]
http://www.py2bbs.qsl.br/freq_dl4yhf.php
Дечки го изработив овој фрекфенцметар, работи одлично, ама петиот дисплеј никако да го оправам. Пробав со други транзистори, диоди, отпорници, ама пак исто. Ја изработив верзијата со заедничка анода.

Еве видео, обратите внимание на петиот дисплеј (прв од десно) и кажете според вас во што е проблемот...

VID 20140628 191527

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Две работи се можни - фабрички влече поголема струја од другите  или пак нешто не е во ред со елементите во неговото напојување.Бидејќи си менувал елементи,следи да го намалиш напонот само на тој дисплеј.Ја немам шемата,ама веројатно може да се направи тоа едноставно.Јас прво би ја зголемил вредноста на отпорниците за секој сегмент или ако е директно врзан за ИК би ставил додатни отпорници .Пробај само на еден сегмент да видиш дали може тоа.

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
А можно е и да е до софтверот (најчесто) :-) Провери доколку имаш осцилоскоп колку е duty cycle-от на освежување на тој дисплеј во однос на другите

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со LED дисплеј на фрекфенцметар
« Reply #3 on 01.07.2014, Tuesday, 08:09:40 (Edited 01.07.2014, Tuesday, 08:11:36) »
Пробај смени локација на проблематичниот дисплеј и некој од другите (исправен). Ако се јавува истиот проблем, дисплејот е ОК. Ако проблемот се префрли на оној дисплеј со кој си сменил локација со „неисправниот“, проблемот е во дисплејот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Vidi sto ke ispadne od seto toa smeni mu sovtver pa ako go upravis pisi. Pozdrav od Ohrid vi pisuvam od mobilen ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Пробав и тоа уште одма, дисплејот е исправен, наверојатно проблемот е во софтверот, да видеме што ќе кажат другите :).

Проектот првично е дизајниран со 4 дисплеи, 5-тиот е за поголема точност и посебно се побудува преку транзистор. Крај краева ќе го извадам 5-тиот дисплеј и ќе го вградам во кутија со 4 дисплеи.

Јас ја изработив верзијата со заедничка анода, ќе пробам со заедничка катода и друг hex.

Еве шема:


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама оваа шема е за верзијата со заедничка катода. Дај да видиме шема за верзијата со заедничка анода... бидејќи начинот на побуда на петтиот дисплеј некако не ми прави логика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Истата шема е, нема друга, само наместо транзисторот BC337 се става BC327 и диодите се ставаат обратно.

Еве ја монтажната шема и pcb за верзијата со заедничка анода:

Code: [Select]
http://www.py2bbs.qsl.br/projetos/freq_dl4yhf/freq_dl4yhf_5_dig_com_an.pdf

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај пробај извади ги сите дисплеи освен последниот и види дали истото ќе се случува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Проблем со LED дисплеј на фрекфенцметар
« Reply #9 on 02.07.2014, Wednesday, 15:27:53 (Edited 02.07.2014, Wednesday, 17:09:55) »
Пробав сега, со извадени дисплеи (1, 2, 3 и 4), 5-тиот дисплеј работи одлично.

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Пробај да ги намалеш отпорниците од 220 на 180 ома можно е дека нема доволно струја за 5тио дисплеј ;)
"Master, I am here to serve you..."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со LED дисплеј на фрекфенцметар
« Reply #11 on 03.07.2014, Thursday, 02:47:39 (Edited 03.07.2014, Thursday, 02:58:05) »
Пробав сега, со извадени дисплеи (1, 2, 3 и 4), 5-тиот дисплеј работи одлично.

Најверојатно си пречат еден на друг бидејќи сигналот за on на 5-тиот дисплеј се зема од другите 4 дисплеи.

Пробај намали го R9 на половина (2.2K или 2.4K). Ако се подобри ситуацијата, врати го назад R9 и смени ја D4 со било каква шотки диода (може и шотки диода за големи струи, не е проблем). Ако ситуација се влоши, пробај пак смени го R9 со некој со помала вредност и види дали ќе се подобри во однос на првата проба (само со промена на R9). Ако се подобри, на добар пат сме ;). Пробај и елиминирај ја D4 (краткоспои ја). Ако проблемот се изгуби, со среќа ;). Ако пак го има, но е многу мал, замени ја комбинацијата R9/Q1/D4 со еден N-канален MOSFET (било каков општонаменски би требало да работи) и види дали сосема ќе се изгуби проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колку што видов 5-от дисплеј свети појако од првите 4.Спрема тоа влече повеќе струја.Ајде пробај во емитерот на ВС337 стави тример отпорник од 500 оми - 1к  и види дали може да се штелува на тој начин осветлувањето на 5-от сегмент.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека е истиот фреквенцметар како овој овде:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1584.0
Го имам направено во верзијата со пет дисплеи, кај мене работи без проблем... ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Да тој е LordZi само има вградено LM7805 и појачало на влезот...

GigaWatt, Batka, пробав тоа што ми пишавте, нема никаков ефект освен менување на контрастот на дисплејот, останува уште да пробам со друга шотки диода, N-канален мосфет или со други дисплеи само со заедничка катода.