Author Topic: Свртница за авто-звучници  (Read 871 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Свртница за авто-звучници
« Opened on 07.03.2012, Wednesday, 07:47:37 (Edited 07.03.2012, Wednesday, 07:51:11) »
borisq10 ми побара нешто вака *па вака тие што ми се од 150w нека бидат високи JBL нека бидат средни а Sony басовите.. значи така 150ките ми се на предните врати JBL на задните врати а елипсите Sony се одзади на тацапирот... сакам и да ставам на шал таблата вискоти па предложи некои.. Поздрав*
И додаде дека звучниците се : JBL-GTO-527 135W и  Sony XS-GT6958B 600W
Иако е неблагодарно на * невидено и нечуено * да правиш свртници,сепак еве една конкретна идеа,барем со карактеристиките кои можев да ги најдам ( а и не се некои карактеристики).Ова е оптимално за авторадио со 4 канали по 40 W на канал.Како додаток на шал-таблата,паралелно со високите,во серија со по еден блок кондензатор од 0,47 мФ стави по еден * пискавец* пиезо високотонец - и толку.

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Одг: Свртница за авто-звучници
« Reply #1 on 11.09.2012, Tuesday, 20:22:01 »
борис изгледа дека стално има луди идеи ???...тоа се комплетни звучници...повеќе сигурно го уништил звукот со “ пискавците “ одколку да го подобри......единствено што веројатно му требало е еден четириканален појачивач со бар 40 реални вати по канал....бидејќи радиата се со реална снага од 18 до 22 вати......и тогаш би добил подобар звук....или Б варијанта само други задни звучници ...т.е. да ги смени елипсите сони....

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....