Author Topic: Електронска заштита за звучници  (Read 1226 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Електронска заштита за звучници
« Opened on 29.12.2011, Thursday, 17:30:56 (Edited 07.02.2013, Thursday, 01:21:38) »
Електронска зашита за звучници со мек старт. Овој уред е наменет за заштита на звучникот од позитивниот и негативниот напон кој може да се појави на излезот од засилувачот. Овој напон може да се појави поради некој грешки во излезниот степен на засилувачот, како и појавата на клипинг. Во склопот на овој уред е вграден и тајмер со закаснето вклучување од 5 секунди. За напојување на овој уред потребен е симетричен напон од 12V. Долу во атачмент ги имате прикачено сите работи (шема, монтажна и pcb) кои се потребни за изработка на овој корисен уред. Уредот може да го изработите слободно, бидејќи јас го имам изработено, тестирано и работи одлично ;).

Шема:



Изработен:



Извор:

Code: [Select]
http://kesatnet.com/component/content/article/29/102-elektronska-zastita-zvucnika.html

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Електронска заштита за звучници
« Reply #1 on 06.02.2013, Wednesday, 22:02:57 (Edited 27.06.2013, Thursday, 15:36:53) »
Еве ја и мојата изработка на електронската заштита за звучници. Ја изработив уште пред година дена и ја вградив во активниот вуфер. Уредот има заштита од DC напон и мек старт со времетраење од 5 секунди. Имам изработено барем 5 и сите се покажаа како одлични и работат без никаков проблем :).