Author Topic: Школка - форма на звучна кутија  (Read 1416 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Школка - форма на звучна кутија
« Opened on 03.06.2011, Friday, 15:57:25 (Edited 03.06.2011, Friday, 18:35:42) »
Еве интересна идеја која е реализирана благодарение на еден сосема едноставен напис од Интернет.Мојот мајстор Крсто за своја душа направи едно вакво чудо и тоа за сета наша радост добро свири.Звучникот е некој*лев* бас звучник од бугарско(или руско!!?) производство без ознаки,ама е со мека хартиена мембрана, со гумен овес и 2-3 мм од на мембраната. Дефинитивно  може да се седне на него и да се *осети* басот под себе!!! Кој сака да види и *осети бас ;D ;D*дефинитивно на кафе кај мајсторот во Речани!

Се извинувам,заборавив дека овој фален програм прави огромни .јпг.
Немасм време да ги преправам,па ке ги ставам во пдф формат.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Добра  хорна :)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Школка - форма на звучна кутија
« Reply #2 on 04.06.2011, Saturday, 07:59:42 (Edited 04.06.2011, Saturday, 08:10:35) »
Батка со Изотоп работава на форумов си ја прате: Нати дајми,....  >:( ::)
Мора да призна најактивни сте,...
Иначе да знајте со Хорна конструкција се зголемујт осетливостa нa звучникот за 1...3dB, а не се зголемујт басот!!? >:( ;D
Басот се зголемујт за 1...3dB со Bass-reflex, Band pass и ТL-линија!!! ;) :D :D

П.С.
Иначе овдека вака во Скопје препорачајте ми добар мајстор кој может да ми изработит ваква или слична кутија од медијапан или сличен материјал!! :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 ;D ;D ;D Абе Делија,не правиме ништо нати-дајми.А за мајстор во Скопје - не знам ! Распрашај се во Емитер - мислам Сашо Ицковски работеше вакви работи,Горан до Нова Железничка....Прашај ги момците од Ск,јас за Велес си го знам најдобриот...Крсто(Коњот - му е надимак!) Еве зедно фудбал гледаме( или фудбалот не гледа!? - бидејки муабетот е на друга страна) :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во Скопје многу „столари“ (така барем ги викаат, иако прават се освен столчиња ;D) се откажаа од вакви конструкции, веќе не ни има многу столари во Скопје, луѓето се откажаа од купивање на "custom made" опрема (кујни, плакари, ова она) бидејќи се појавија многу фирми кои „на ангро“ и многу брзо го прават сето тоа, па иако столарите доста често поквалитетно ќе направат определен дизјан, фирмиве за „брза монтажа“ им го „изедоа“ бизнисот, па престанаа да работат. Знам, и мене ми требаше столар за да ми изработи едно парче мебел custom, ама не можев да најдам :S. Ми се нудеа еден тон различни готови дизјани, но нитуеденне ми се допаѓаше, и на крајот се откажав :S. Никој не сака веќе да се расправа со столарија, а и тие кои сеуште се занимаваат со столарија, го прават тоа само за себе, од ќеиф, не и за муштерии :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Столарија е бар лесно да се работи, ти треба само бормашина за склопување, ситнуриите  се купуваат на пазар, а материјалот можеш да си го нарачаш да го исечат како сакаш, право, под агол, со кривини, со или без кантување и сл. ;) :). Кај мене дома се сам правев, вграден плакар, кујна, регали, нема многу филозофија во тоа. Кажи што си замислил, ќе видиш дека можеш и сам да го направиш... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Школка - форма на звучна кутија
« Reply #6 on 05.06.2011, Sunday, 08:41:58 (Edited 05.06.2011, Sunday, 08:45:55) »

Иначе да знајте со Хорна конструкција се зголемујт осетливостa нa звучникот за 1...3dB, а не се зголемујт басот!!? >:( ;D
Басот се зголемујт за 1...3dB со Bass-reflex, Band pass и ТL-линија!!! ;) :D :D

Делија,остеливоста на звучникот не може да се зголеми со никаква кутија! Осетливоста на звучникот е параметар кој звучникот го *добива* во фабрика ,со самата конструкција.Друга работа е зголемувањето на потисокот кој тој го ствара..... 8)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Школка - форма на звучна кутија
« Reply #7 on 11.06.2011, Saturday, 11:40:31 (Edited 11.06.2011, Saturday, 12:07:15) »
Штета за тебе батка, јас само ја кажав вистината, а ти пак се џилитиш околу наукава!!??  >:( :'(
Можеби си добар чоек,...ама на форумов форсираш нешто друго, за да маскираш нешто друго!!? ??? ::)
Дај помогни, ако си во мжност да го завршам проектов со конструкцијава на звучник од тип ТЛ-линија,...па заедно ако има можност да го слушаме и правиме мерења,...се разбира со домашно ракииче и разни зеленчукови и млечни салати кои ги има во изобилство во нашава убава Македонија!!
Инаку знам и сум сигурен дека ова форумчево го посетуваат и следат многу дечки и ентузијасти,...
Ајде на здравје!! ;) :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дајте форумџии,помогнете му на човеков!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Во Скопје многу „столари“ (така барем ги викаат, иако прават се освен столчиња ;D) се откажаа од вакви конструкции, веќе не ни има многу столари во Скопје, луѓето се откажаа од купивање на "custom made" опрема (кујни, плакари, ова она) бидејќи се појавија многу фирми кои „на ангро“ и многу брзо го прават сето тоа, па иако столарите доста често поквалитетно ќе направат определен дизјан, фирмиве за „брза монтажа“ им го „изедоа“ бизнисот, па престанаа да работат. Знам, и мене ми требаше столар за да ми изработи едно парче мебел custom, ама не можев да најдам :S. Ми се нудеа еден тон различни готови дизјани, но нитуеденне ми се допаѓаше, и на крајот се откажав :S. Никој не сака веќе да се расправа со столарија, а и тие кои сеуште се занимаваат со столарија, го прават тоа само за себе, од ќеиф, не и за муштерии :S.

сега столар да викне некој е ако му се скршило нешто па да му го поправи (дали нешто од кујната му се скршило или било што, столарија што е) дека фирмине не прават таква работа...иначе се наоѓа работа за столарија ако те бива...со татко ми работиме столарија и скоро секогаш се наоѓа по некоја работа...не дека зависиме од тоа ама пак се наоѓа работа ако те бива за тоа што го правиш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...иначе се наоѓа работа за столарија ако те бива...со татко ми работиме столарија и скоро секогаш се наоѓа по некоја работа...не дека зависиме од тоа ама пак се наоѓа работа ако те бива за тоа што го правиш....

Веќе не ми ни треба, тогаш кога ми требаше не можев да најдам, а сега веќе не ми треба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
...иначе се наоѓа работа за столарија ако те бива...со татко ми работиме столарија и скоро секогаш се наоѓа по некоја работа...не дека зависиме од тоа ама пак се наоѓа работа ако те бива за тоа што го правиш....

Веќе не ми ни треба, тогаш кога ми требаше не можев да најдам, а сега веќе не ми треба.

сега да знаеш кај да бараш ако ти треба :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сега да знаеш кај да бараш ако ти треба :D

За во иднина дефинитивно те имам „на ум“ ;).

Back on topic.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Школка - форма на звучна кутија
« Reply #13 on 11.06.2011, Saturday, 22:00:24 (Edited 11.06.2011, Saturday, 22:06:38) »
Размислувам да направам * звучна пилана * во Велес,само за вакви работи. ;D ;D ;)

Споено мислење: 11.06.2011, Saturday, 22:06:38
Еве вчера што добив.Ме фати скоро 600 ЕУ. ( 2 х 1400 вати на 4 оми) само Беринџер е . :-\

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Бојан стави телефон на моја адреса ( на E-mail)! ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!