Author Topic: Line array звучни системи  (Read 644 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Line array звучни системи
« Opened on 19.05.2011, Thursday, 17:10:53 (Edited 19.05.2011, Thursday, 17:12:27) »
Новите тенденции во * пласманот* на музиката  во современи услови  се во правец на поставување т.н. Line array  системи ,кои се пред се наменети за озвучување на простори од отворен ,но и од затворен тип.Карактеристика на овие системи е просторното поставување на самите кутии.Тоа се активни единици кои се редат по правило одозгора ,најнапред бас кутијата,па во *грозд* надолу се поставуваат средните и високите. Самата кострукција е направена што секоја кутија може да се надоврзе на предходната со посебни држачи,а аголот на простирање се прилагодува спрема просторот .За поставување на опремата се користи масивна *рампа* составена од дур-алуминиумски цевки и носачи,значи наизглед лесна, ама способна да носи и до 500 кг терет.Едната страна на системот е тешка и преку  200 Кг .На сликите кои ги приложувам е представен еден Систем составен од бас единица со моќност од 700 вати ,а под него се поставени 4 средно/високотонски единици секоја по 175 вати. Басот има над 100 дб/1 м потисок,додека другите кутии се околу 97дб/м.Фреквенцијата која ја поддржуваат се протега од 30 хз до 15 Кхз и е дури премногу линеарна ( за мој вкус!) Некој ке помисли дека јачината е мала во однос на ридовите кутии кои обично се редат на журки и концерти,но ефикасноста ,самата поставеност и квалитетот на звукот нема алтернатива,особено за оние кои на концертите се гужваат во првите редови! ;D
Овие системи се скапа инвестиција,меѓутоа имаат врвен квалитет.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Line array звучни системи
« Reply #1 on 19.05.2011, Thursday, 19:21:47 (Edited 19.05.2011, Thursday, 19:26:54) »
Овие системи на светско ниво се одамна познати, но кај нас, дури сега доаѓаат и се применуваат, до пред неколку години моравме да носиме вакво озвучување од Бугарија или Хрватска, мислам дека и Србите за EXIT изнајмуваа звук од Хрватите, ама не ме земајте за збор (oва беше до пред некоја година, сега не знам какио е).

Првпат ги видов во 2005-та година на Ozora 2005 (бившо Slolipse, ако на некој му значи нешто). Тогаш бев вчудоневиден од квалитетот и просторноста на звукот кои го вадат вака поставените звучни кутии (иако, морам да признаам дека и употребените звучни кутии играат голема улога, на фестивалот беа употребени Martin Audio кутии, едни од најдобрите PA кутии). Значи немаше недефинираност, матност, се беше правилно распределено, од средните од високите и ниските тонови. Не правеше разлика дали ја слушате музката пред звучник или на 100m од него, се слушаше скоро со иста јачина (иако, повторно, морам да признаам дека самото местење на звучните кутии траеше повеќе од еден ден, како и луѓето кои го местеа, се гледаше дека се професионалци во нивната бранша, мислам дека чув дека специјално од Норвешка донеле некои тон мајстори и експерити кои со години местеле озвучување на светски познати концерти и бендови, како на пример Pink Floyd, U2, Metallica, итн.). Тогаш бев изненаден од тоа што го видов, но потоа се гледаше дека овој тип на озвучување, особено за големи манифестации, станува веќе de facto стандард во светските трендови за PA озвучување, што се разбира дека има само позитивни страни (освен цената, се разбира ;D).

Иако ми се допаѓаше прецизноста и дефинираноста на звукот, исто како и batka, морам да признаам дека звукот е „премногу дефиниран“ за моите уши, дури на моменти и неприродно звучеше, некако... како да нема душа :S. Сепак, кога би имал доволно пари на располагање и кога би морал да бирам меѓу „сандаци“ наставани еден на друг и ваков тип на озвучување (Line Array), сепак би го избрал ова, со тоа што ќе гледам акио можем да го „наштимам“ да звучи јас како што сакам ;D (сепак, јас плаќам ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Line array звучни системи
« Reply #2 on 20.05.2011, Friday, 00:54:37 »
Ха,ха Гига факт е дека јас и ти сме малку*старомодни*.Еве сега ке се јави некој кој ке биде на страна на линеарноста ,ама навистина малку вештачки звук ми дава.Нема природност на вокалот ,како робот да зборува,дури и ги изедначува некако гласовите ,како сите говорници исто да звучат! ;D ;D ;D Ми беше чудно и пробав еднаш со еквилајзери во минус ,па навистина сите машки гласови(говор) беа слични,а сите женски исто се *пресликуваа* некако! На еден Форум нешто спомнав за тоа со две пропратни слики од спектар анализаторот и зачудо се јавија уште осуммина кои велат дека истото го приметиле! ;D ;D Сепак ,ефектни се ,моќни и неспоредливо ефикасни во однос на истата јачина со класични кутии.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Line array звучни системи
« Reply #3 on 20.05.2011, Friday, 01:47:46 »
Сепак ,ефектни се ,моќни и неспоредливо ефикасни во однос на истата јачина со класични кутии.

Да да, мислам дека ова им е една од најголемите предности, баш прашав колкава јачина на звук имаат искористено на некои места каде имам видено Line Array звучници, искрено, не ми се веруваше дека толку моќно може да звучат 2 или 3KW... едноставно не ми се веруваше.

Ха,ха Гига факт е дека јас и ти сме малку*старомодни*.Еве сега ке се јави некој кој ке биде на страна на линеарноста ,ама навистина малку вештачки звук ми дава.Нема природност на вокалот ,како робот да зборува,дури и ги изедначува некако гласовите ,како сите говорници исто да звучат! ;D ;D ;D Ми беше чудно и пробав еднаш со еквилајзери во минус ,па навистина сите машки гласови(говор) беа слични,а сите женски исто се *пресликуваа* некако! На еден Форум нешто спомнав за тоа со две пропратни слики од спектар анализаторот и зачудо се јавија уште осуммина кои велат дека истото го приметиле! ;D ;D

И тоа го имам забележано, некако сите звуци се „во исто рамниште“. Мада, морам да признаам дека тоа донекаде барем е пследица и на опремата што се користи, ако настапува бенд во живо, може да звучи малку поприродно одколку DJ сет на пример, и тоа особено со нови снимки (мастеринзи) на CD-иња и плочи. Премногу се извештачени самите снимки, па вештачки звучат и на озвучувањето :S. Сум чул дека со постари снимки (најдоцна од 90-тите), озвучувањето до типот на Line Array добива „душа“, ама тоа е последица на мастерингот.

Како и да е, мислам дека може да се наштелува со правилен распоред на звучниците и правилно „обојување“ на звукот да се стават „во преден план“ определени инструменти/вокали, а други да одат во заднина.

Ова за „еднаквоста на сите инструменти/вокали“ мислам дека е последица и на начинот на кој се поставуваат звучниците, сите се насочени кон слушателот подеденакво, полукружно, па со иста „јачина“ ги примаме сигналите, така да, мислам дека донекаде и самато поставување е причинител за оваа појава, но во принцип, не можеме многу да бираме, или ова или „сандаци“ треба да ставаме ;D.

Можеби може да се искорегира ова со филтрирање на секој канал (инструмент/вокал) посебно и нивно „нивелирање“ во „просторот“ (подесување, кој ќе биде во преден план, кој во заден, итн.), но во денешно време, искрено, ретко кој се „замара“ со тоа, само ќе лупнат еден скап компресор со некаков си „бог знае каков 256 битен микропроцесор“ (карикирам ;D) во него на вкупниот излез (главниот од миксетата), и се е на исто рамниште, линеарноста на Line Array-от уште повеќе ќе ја истакне оваа „нуспојава“ (како за кого, за мене е нуспојава), и на крајот имаме звучна слика во која вокалот, kick-от, бас гитарата и гитарата се во исто рамниште и звучи неприродно :S. Ова мислам дека го прават заради две причини, првата ја кажав, а втората е страв од горење на излезните засилувачи и звучниците, бидејќи, да бидеме реални, во некој момент можно е тапанарот да удри толку јако на „папучата“ за kick-от, што едноставно излезната моќност на звукот може и да се дуплира, што може да доведе до горење на засилувачите или звучниците, што беше честа појава до пред околу 7 или 8 години. Сега, со компресориве, се е на исто ниво и нема таков проблем повеќе, но звукот е се поизвештачен :S. Менуваме една маана за друга, но не постои совршенство, се е компромис во краен случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."