Author Topic: FANE кутија за мали журки  (Read 2275 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
FANE кутија за мали журки
« Opened on 05.04.2011, Tuesday, 15:38:32 »
Ова е фабрички нацрт на ФЕЈН ,со чии конструкции сум многу задоволен,Ми ја побараа да направат нешто со 10 инчен бас  и хорна
 (ТЕЛЕ),со кои многу одамна јас  веке ја бев градел.Слична /иста кутија имаше и во еден број на ЕМИТЕР,само што не беше трапезна основата и кровот ,ами стандардна-правоаголна и место динамичка -имаше пиезо хорна. Може и така! Доколку некој изрази желба да ја направи нека стави некои податоци за басот,па ке му кажам отприлика каква свртница да си направи.
Моето мото е - дозволете му на вашето уво да слуша онаква музика каква што сакате Вие! ;)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #1 on 09.06.2011, Thursday, 19:42:28 (Edited 10.06.2011, Friday, 07:57:01) »
Е сега евеги ТS-параметрите за овој звучник!! одлично,...одлично,....не е звучник за мали журки,...туку за големи!!! ;) :D
За неговата цена не ме прашувајте?! ;) 150евра!!! - не се гледа во цената туку во квалитет и неговите параметри!? ;) :D
Погледнете ги мерењата на хармониците (на вториот и третиот) ??? :o
Најдолу на графикот можете да видите,... од големината на кутијата зависи долната гранична фреквенција на бассот!
Значи со поголем волумен на кутијата се добива подлабок басс!!?
Од сево ова може да се заклучи: Без ТS-параметри и други мерења нема ништо од добар звучник!!
Инаку друго се е онаа вашата теорија на увце,...односно на жими мајка??!! >:( ::) :'(
Ајде Чаос!! :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #2 on 10.06.2011, Friday, 20:30:51 »
Е сега евеги ТS-параметрите за овој звучник!! одлично,...одлично,....не е звучник за мали журки,...туку за големи!!! ;) :D
За неговата цена не ме прашувајте?! ;) 150евра!!! - не се гледа во цената туку во квалитет и неговите параметри!? ;) :D
Погледнете ги мерењата на хармониците (на вториот и третиот) ??? :o
Најдолу на графикот можете да видите,... од големината на кутијата зависи долната гранична фреквенција на бассот!
Значи со поголем волумен на кутијата се добива подлабок басс!!?
Од сево ова може да се заклучи: Без ТS-параметри и други мерења нема ништо од добар звучник!!
Инаку друго се е онаа вашата теорија на увце,...односно на жими мајка??!! >:( ::) :'(
Ајде Чаос!! :D

Делија.што не отвориш посебен наслов и тема,туку се прикачуваш секаде ...
Второ : еве да видиш како и на што ги тестирам кутиите ( не е од Биема,не се плаши!! ;D) , а за ТС параметрите *уво не ме боли*

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #3 on 11.06.2011, Saturday, 06:44:23 (Edited 11.06.2011, Saturday, 06:48:54) »
Baka,...дај некоја фотка (сличе) од опремава за мерење (демек која ја поседваш) направена со твоето дигитално апаратче или со мобилното телефонче?! ;)
Инаку со слики од каталози ништо не правиме,....слабо се убедуваат форумџииве?! ??? :o
Поздрав,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #4 on 11.06.2011, Saturday, 09:30:26 »
Ајде да видам направи некоја кутија,па без никаков надомест јас ке ја * поминам* на мојава *опрема* .Јас ти дадов скенови од оригинална документација,па ти прочитај.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #5 on 11.06.2011, Saturday, 10:32:38 »
Ајде да видам направи некоја кутија,па без никаков надомест јас ке ја * поминам* на мојава *опрема* .Јас ти дадов скенови од оригинална документација,па ти прочитај.

Па дај помагај околу набавката на басовите за проектот за звучник ТЛ-линија!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #6 on 11.06.2011, Saturday, 17:33:11 (Edited 11.06.2011, Saturday, 17:36:50) »
Ako не се снајдеш еве еден проект,без иверка,без мајстори! ;D и без ТС параметри...(ама свири! ;))

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #7 on 11.06.2011, Saturday, 18:04:36 »
Останав без коментар,.... :'(
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #8 on 11.06.2011, Saturday, 22:09:57 »
Baka,...дај некоја фотка (сличе) од опремава за мерење (демек која ја поседваш) направена со твоето дигитално апаратче или со мобилното телефонче?! ;)
Инаку со слики од каталози ништо не правиме,....слабо се убедуваат форумџииве?! ??? :o
Поздрав,...

Еве Делија со што работам ,да се уверат Форумџииве.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #9 on 11.06.2011, Saturday, 22:31:07 (Edited 11.06.2011, Saturday, 22:38:19) »
Добро batka од фотките се гледа дека нешто маткаш?!
Дај да ѕирна некои мерки-се мислит на мерења као на пр. измерена фреквенциска карактеристика на некој звучник (график) ?!
Еве као на пример овај долу!?
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #10 on 11.06.2011, Saturday, 22:47:40 (Edited 11.06.2011, Saturday, 22:54:02) »
Абе Делија не маткам ништо,јас ти дадов да видиш и што софтвер и хардвер користам а ти - маткаш!? ;D Абе,Македонче... ни за кубура не си! :D :D

Имаше другар ти Емил еден напис во Емитер за овие мерења (само теоретски),ама програмов што го користам е многу подобар од неговиот!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #11 on 11.06.2011, Saturday, 23:04:40 (Edited 11.06.2011, Saturday, 23:08:17) »
Време е да прикажеш некои мерења, а не да се џилтиш со тие твои кубурчиња!!?? >:( :D :D
Веќе форумџииве почна да ги јадосујш и нервираш!? ;D ;D

П.С.
Со тој другарти Емил да знаеш врска немам?!! >:( :(
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #12 on 11.06.2011, Saturday, 23:06:26 »
Ке те чекам ТЛ кутиите да ги направиш,па ке ги измериме,без гајле :D :D :D :D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #13 on 11.06.2011, Saturday, 23:12:14 (Edited 11.06.2011, Saturday, 23:14:24) »
Ке те чекам ТЛ кутиите да ги направиш,па ке ги измериме,без гајле :D :D :D :D

Дај прво басовиве некако да ги набавам,...па се ќе биде комплет со оптимализирана свртница со сите мерења на ТЛ-звучникот!!
Ќе видиш kako се добива рамна фреквенциска карактеристика од некаде 54Hz.....18kHz на +/-1dB!!! ;) :) :)
Кутиите се веќе направени проблем се басовите?! ??? >:(
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FANE кутија за мали журки
« Reply #14 on 11.06.2011, Saturday, 23:22:23 »
Ха,ха самарот е тука ,магарето уште пасе. Ама проект,си тргнал од позади . Абе тркни до Солун де,уште малку ке не пуштаат,после- ке видиме,,, ;)