Author Topic: Мали двосистемски звучници  (Read 3118 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мали двосистемски звучници
« Opened on 29.01.2011, Saturday, 15:52:21 »
Ова е една комбинација која Мајстор Ѓоре ја правеше за еден негов клиент,а јас ги опремив со звучници и свртница.Звучниците се - високотонец ВМН 1301 Биема ,90 дб,15 вати,8 ома, 1,5 Кхз - 20 Кхз,0,15 кг. - 250 ден. парче,како бас - ВМЛ Т601,87 дб,25 вати/ 8 ома,80- 6500 Хз, 0,9 кг. - 900 ден. парче. Свртницата е 420 ден. по парче. Дрвенаријата е 1400 ден од кутија со комплетна обработка и бас рефлек цевка.Уште 120 ден чини  1 кг.полнење од синтетички памук за перници. Вкупно 5220 ,а со двете плочки со терминали за + и - приклучок 5500 ден.!  Мислам дека вредат за парите,а како изгледаат видете сами.Човекот си нарача и две сталки за кутиите ( види слика!) за кои ке плати дополнителни 800 ден.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Мали двосистемски звучници
« Reply #1 on 29.01.2011, Saturday, 16:58:27 (Edited 29.01.2011, Saturday, 17:00:05) »
Браво за тебе и за мајсотор, добро сте ги скоцкале  :D Инаку вака од "уво" каков звук вадат, ?  А да и ако може да пишиш од кај ги набави звучките т.е. дриверите.
Патем вака со цените проетот изгледа многу поинтересен за правење, барем може да си го планирам буџетот  :), барем од моја гледна точка  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звукот е супер за мали кутии.Со еден Кенвуд тунер/појачувач го пробавме.Басовите се прилично цврсти,добро стегнати,дефинирани,а има средни кои зачудувачки се лесни за слушање.Високите се малку потиснати,ама доволно назначени особено оној појас од 10-14 Кхз кој е многу стабилен и не * крешти* премногу. Се на се, велам - вредат за парите. Биема има претставништво во СК. на раскрсницата пред бензинска пумпа на Макпетрол ,пред новата Германска амбасада.Во зграда се на први спрат.(извинете за рекламава! ;D ;D)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлично направени звучници batka, сигурно и многу добро звучат :), а ова сталажичките им дават уште подобар изглед на звучниците 8).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Држачите испаднаа ептен декоративни и човекот е многу задоволен! Тој планираше некои 200 ЕУ да потроши,ама му испаднаа за половина цена. :D За штос му направив две налепници позади на зв. ,на компјутер и ги  испечатив на метализирана фолија со ласер,па дојдоа како фабрички  ;),иако фирмата која ги произведува - не постои! ;D ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па и имагинацијата вреди(непостоечката фирма  :D ). Ги немам слушано звучкиве ама пред малку ги разгледував каталозите и нивните карактеристики како шчто пиша за цената се повеќе од очекуваното.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Мали двосистемски звучници
« Reply #6 on 10.06.2011, Friday, 06:06:13 (Edited 12.06.2011, Sunday, 08:04:49) »
Ова е една комбинација која Мајстор Ѓоре ја правеше за еден негов клиент,а јас ги опремив со звучници и свртница.Звучниците се - високотонец ВМН 1301 Биема ,90 дб,15 вати,8 ома, 1,5 Кхз - 20 Кхз,0,15 кг. - 250 ден. парче,како бас - ВМЛ Т601,87 дб,25 вати/ 8 ома,80- 6500 Хз, 0,9 кг. - 900 ден. парче. Свртницата е 420 ден. по парче. Дрвенаријата е 1400 ден од кутија со комплетна обработка и бас рефлек цевка.Уште 120 ден чини  1 кг.полнење од синтетички памук за перници. Вкупно 5220 ,а со двете плочки со терминали за + и - приклучок 5500 ден.!  Мислам дека вредат за парите,а како изгледаат видете сами.Човекот си нарача и две сталки за кутиите ( види слика!) за кои ке плати дополнителни 800 ден.

Batka, како е ознаката на басот (дали е VML T601), бидејќи datacheet на интернет за нив нема!? ??? Koj Qts има бас звучникт и која резонантна фреквенција Fs?
Дај адреса или телефон од тој мајстор Ѓоре да го прашам колку пари ќе ме чинат кутии по цртеж од мој проект?!
Свртницата е многу интересна дали ти е од некој проект најден на интернет или слично или е препорачана од производителот на звучниците кои ги користиш во проектот?! ;) >:(
Ајде поздрав и чекам брз одговор!! ;)

П.С.
Прашање: Дали некој купувал звучници од странство преку и од интернет со кредитна картичка??!
Ако некој купувал нека објасни како оди процедурата и дали е задоволен од купувањето?!!
Благодарам на можниот одговор! ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Делија овие звучници се од БИЕМА,со која соработувам и ги добивам директно преку нив .Не сум видел дали има нешто на интернет за нив.За симулација користам еден нивни програм и гледам дека дава добри резултати.Не користам никакви ТС параметри,ниту ги знам за овој звучник,а финализацијата на свртницата ја правам со моите пријатели по многубројни проби,комбинации и секако преслушување и споредби.Мајстор Ѓоре е клавир -штимер во Музичкото училиште во Велес,но од хоби работи кутии,поправа инструменти,прави нови....Не верувам дека ке сака да направи некому моментално кутии,бидејки работи две виолини и гитара .Друго: не ти препорачувам купување на звучни единици преку царина,бидејки ке те фати многу скапо,а може да ги добиеш и оштетени,а гаранција имаш само на слика.Тоа им се десило на многумина мои познаници,така што поевтино ти е да побарач звучници во Скопје директно.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Мали двосистемски звучници
« Reply #8 on 11.06.2011, Saturday, 06:38:43 (Edited 11.06.2011, Saturday, 08:39:05) »
Батка дали уште постои Биема? ако постои, каде поточно се наоѓа во Скопје?

Сакам да ги купам овие басови дадени на овој web сајт:
Code: [Select]
http://www.audiomate.co.uk/proddetail.php?prod=L022CДали некој може да помогне како да ги набавам овдека во Македонија овие звучници, а и други од оваа фирма?! ;)
Однапред мнгу се заблагодарувам на секој соодветен одговор! :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Биема се наоѓа во Велес , на улица Владимир Назор бб,спроти амбулантата Ташевиќ ! ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Мали двосистемски звучници
« Reply #10 on 11.06.2011, Saturday, 09:47:39 (Edited 11.06.2011, Saturday, 09:59:42) »
Биема се наоѓа во Велес , на улица Владимир Назор бб,спроти амбулантата Ташевиќ ! ;D

Па дај Batka прашај во Биема дали можат да се набават 2 баса со следните карактеристики:
Po=30...50W(rms)/4...8omi, со рзонантна фреквенција Fs=30....36Hz и со пречник на отворот од 134мм!
Односно слични со тие L022C (прикажани на веб страната подолу)
 
На форумов овдека во темава подолу прочитав дека Биема се наоѓа некаде кај Макпетрол пред новата Германска амбасада во Скопје ?!
Батка што значи сето тоа??! и ова како по интернетот да не е некоја шега??! >:( ;D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас ништо не сум избришал,Биема постои и во Велес на таа адреса.Реков,само звучни единици не продавам.Имам нешто за себе или за сервис,за продажба - немам!! Такви работи побарај по Скопје,Солун,Истанбул....

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Јас ништо не сум избришал,Биема постои и во Велес на таа адреса.Реков,само звучни единици не продавам.Имам нешто за себе или за сервис,за продажба - немам!! Такви работи побарај по Скопје,Солун,Истанбул....

Значи ништо од соработкава,...?!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Која соработка ?????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На форумов овдека во темава подолу прочитав дека Биема се наоѓа некаде кај Макпетрол пред новата Германска амбасада во Скопје ?!

Да, таму се наоѓа претставништвото на Biema во Скопје, оди директно таму ако сакаш да прашаш за звучник или звучна кутија, најдобро на лице место да отидеш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."