Author Topic: Кајон  (Read 1697 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кајон
« Opened on 09.05.2017, Tuesday, 21:31:26 »
Ке изгледа чудно ,ама нема каде да ставам една ваква конструкција ,па ја ставив во тема - *звучници*.Ова  е уред,всушност музички инструмент -  една звучна кутија со бас рефлекс со отвор на предната страна. На него се свири со ударање на предната страница.Некои монтираат и бас педала ( за бас тапан ) на него па држат ритам со нога, а со рака удираат *прелази*. Имав барање да направан еден * кајон* за пријател, па побарав димензии и испадна одлична кутија. Држете се по димензии - 20 мм медијапан и 6 мм шпер плоча за предната страница.Може да се проба и со 8мм тополова ( бела) шпер плоча ,ама не знам како ке звучи.Ова 6 мм беше некоја грчка шпер плоча, не знам од каде набавена.Еве ги димензиите на * кајонот*.Ставете повеќе штрафови за стегање на страниците, доста дрвофикс и удрете!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кајон
« Reply #1 on 10.05.2017, Wednesday, 02:55:20 »
Си имаме секција „Инструменти“ ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?board=84.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кајон
« Reply #2 on 10.05.2017, Wednesday, 11:18:17 »
Да, ама ова не е електронски инструмент, нити има врска со струја, напон - едноставно не подлежи под *Омов закон* :D :D. :D
Личи на звучник, *лупа*  како звучник и затоа е тука. Добра работа за слободно време, а  немаш нервозни комшии. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кајон
« Reply #3 on 10.05.2017, Wednesday, 12:39:17 »
Таа секција е наменета за секакви видови на музички инструменти, модификации, доработки, електронски, механички... се што не содржи нотни тетратки како attachment, би можело таму да оди ;)... јас барем така ја имам сватено.

Ако гледаме така на работите, и механичките ревербератори не се електронски (со електроника), па пак би ставил тема за изработка на таков аналоген (механички) ефект во секцијата за инструменти.

Како сакаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."