Author Topic: Широкопојасни звучници  (Read 3269 times)

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Широкопојасни звучници
« Opened on 30.10.2015, Friday, 00:10:06 (Edited 30.10.2015, Friday, 08:01:05) »
Разгледував широкопојасни драјвери, и ми фати око овој Visaton BG 13 P, не е некоја којзнае што класа но според дадените спецификации можеби ветува нешто

еве ја кривата на импедансата и осетливоста

ѓ

Прилично права, со тоа што наглото опаѓање на басовите по 200хз би можело да се надополни со некој вуфер, ама за некои типови на музика не би имало потреба.  

инаку еве ги целосните спецификации

Code: [Select]
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/breitband/bg13p_8.html
би сакал да слушнам ваше мислење за овој звучник и општо за широкопојасните звучници, и дали би можело да се проектира добра кутија, секако за домашно слушање, немора да треска бас ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #1 on 30.10.2015, Friday, 14:10:53 »
Веќе имаше  слична тема на форумов

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10168.0

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #2 on 02.11.2015, Monday, 19:43:38 »
далеку од слична тема е тоа, во нема има само дискусија како членот сака да купи звучници, а не нешто конструктивно.  Ама нема везе, не тераме никого на сила да пишува  :D

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #3 on 02.11.2015, Monday, 20:10:13 »
За конкретново звучниче само трансмисија...на крај краева и за тоа е проектирано.Имаш доста проекти по нет за звучници со таа димензија ...е сега ТЛ параметрите со дадената кутија  ::).А да пресметаш трансмисија според дадени ТЛ карактеристки треба добро да ја загрееш столицата а пак не е си сигурен за крајниот резултат .Имаме праено муабет на форумов за широкопојасни,трансмисии,џиги-миги.... ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #4 on 02.11.2015, Monday, 20:15:10 »
Побарај малку ,имаше за овие звучници повеќе  теми

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11712.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #5 on 02.11.2015, Monday, 20:24:19 »
Ако сакаш мое мислење - 20W + евтина варијанта на звучник = мала катастрофа.Не се исплати да вложуваш во кутии.Ке те фати скапо ,а резултати далеку од очекуваното.Бас над 200 Хз е равно на звук на евтини звучници за кола.Инвестирај во појако и поскапо,поисплатливо е.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #6 on 02.11.2015, Monday, 20:37:20 »
значи вака би земал и некој поскап ама проблемот е што кај нас слабо има добри драјвери и најчесто се многу пати поскапи од реалната цена, вака овие од логинг ми изгледаат како "best bang for the buck" и затоа. Ако можеш дај некој предлог за добар звучник па да барам. Инаку веке кажав дека не ми треба нешто појако, а искрено не би сакал да се замарам премногу со двосистемски кутии бидејки и таму резултатот е непредвидлив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #7 on 02.11.2015, Monday, 22:59:16 »
Знаеш што -неблагодарно е јас да ти кажувам какви драјвери да купиш бидејќи не знам колку пари би дал за нив! Второ,вакви проекти ,од искуство подобро да ги правиш со *бренд нејм* драјвери,бидејќи ако не успееш или ти * збоктиса* од нив ,полесно би ги продал.Ако не сакаш да се замараш со двосистемски кутии,тогаш батали градење- земи картонски кутии стави ги внатре звучнициве и слушај музика!

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #8 on 03.11.2015, Tuesday, 20:14:01 »
идејата е да направам нешто во вид на boom box, значи практично, едноставно и преносливо. Каде е практичноста во тоа да се користат 2 скретници и 4 засилувачи(дека не ме свигаат пасивните скретници)?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #9 on 03.11.2015, Tuesday, 21:13:42 »
Започна со едно,а завршуваш со *boom box*!?? ;D Која е идејата на темава,не рабирам.Ама  ,*boom box* се прави и со картон -практично, едноставно и преносливо. 8).Самата идеа за *boom box* се коси со 20W звучници.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #10 on 03.11.2015, Tuesday, 21:25:39 (Edited 03.11.2015, Tuesday, 21:27:10) »
Изгледа дојде до недоразбирање, заборавив да нагласам на почетокот дека се работи за нешто налик на boom box, ама каде е тешкотијата да споиш 2 кутии во една ? Ти ако правиш кутии од картон тоа е ок и јас го почитувам ама немора да ми го велиш и на мене тоа.

идејата за boom box  и 20вати никако не се контрира, бидејки не ми треба нешто за гласно слушање, има профи опрема за таква работа. Мене ми треба нешто преносливо за нормално слушање на музика, на пример кога се оди некаде на кампување или слично, мислам дека веке го имам наведено тоа.

И да сакав успат да слушнам и збор два за широкопојасните звучници, а тоа дали јас ке правам звучни кутии или нема,  да не те засега.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #11 on 03.11.2015, Tuesday, 21:35:52 (Edited 04.11.2015, Wednesday, 09:09:00) »
Игледа и идејата за boom box ти е само идеа,бидејќи самиот поим не одговара за *нешто преносливо за нормално слушање на музика*.А тоа дали  ти ќе правиш звучни кутии или нема,не ме засега.

Споено мислење: 04.11.2015, Wednesday, 09:09:00
Сепак има врска со картонски кутии  ;D

Code: [Select]
https://wowzr.com.au/boombox-v3-portable-vibration-speaker

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #12 on 04.11.2015, Wednesday, 22:18:56 »
Батка со тоа што бришеш постови кои ја докажуваат твојата неукост, само се бламираш.. готово може клуч на темата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #13 on 04.11.2015, Wednesday, 22:49:37 (Edited 05.11.2015, Thursday, 22:50:51) »
Ти да не си видовит??  :P  Ни темата јас нема да ти ја затворам. >:(

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Широкопојасни звучници
« Reply #14 on 06.11.2015, Friday, 08:54:09 »
Јас бришам постови за да не се продолжи со расправија.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.