Author Topic: Ми треба помош за звучници  (Read 2516 times)

Offline darkom05

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Ми треба помош за звучници
« Opened on 22.04.2015, Wednesday, 13:05:56 (Edited 22.04.2015, Wednesday, 13:22:26) »
Здраво ми треба помош. Можи ќе звучи малце аматерски ама то е  :-\. Дома имам два звучника од по 8вати и два звучника од по 15 вати е сега сакам тие да ги напрам по еден звучник во еднио да има еден од 8вати звучник и од 15 вати и во другио исто дали е то можно и како да ги поврзам? фала однапред :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #1 on 22.04.2015, Wednesday, 13:45:30 »
На светов има билион звучници од по 8 вати или 15вати. Дај ни слики и податиоци!

Offline darkom05

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #2 on 22.04.2015, Wednesday, 14:46:02 (Edited 22.04.2015, Wednesday, 15:44:11) »




по малото звучниче е од 0.5вати е сега ако можи некако да се поврзат да се напрат еден звучник и колку вати ќе се? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #3 on 22.04.2015, Wednesday, 16:00:20 »
Е,многу пати  сме дискутирале за ова - еден звучник 15W 3.2 оми,друг 8W 4 оми и на крај 0,5W веројатно 8 оми.И сега? Крај со крај не можеш да фатиш и никаква комбинација не можеш да направиш.Овој 0.5W фрли го веднаш,а комбинација од 8 и 15 W басови ( веројатно басови или се широкопојасни со среден опсег??) е практички неможна кога се работи за некоја форма на хај фај.Значи ти требаат барем високотонци да најдеш,ама не од транзистори звучничиња! Вака гледано не гледам како би ти помогнал. Најаматерски - врзи ги 15W kako басови,а 8W преку некој кондензатор од 8 до 11 мФ,паралелно со басовите, и пробај како ке свират. Немој да мериш никакви параметри,ке не разочараш сите. 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #4 on 22.04.2015, Wednesday, 18:56:22 »
Првин што сакаш да постигнеш? На сликата со еден високотонец и бас-среднотонец тоа е од некој систем ли, што е? Сликни го од напред да видиме.

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #5 on 22.04.2015, Wednesday, 22:34:51 »
Јас  искрено , мислам дека за вакви и слични вакви ,,звучници'' нема потреба да дискутираме. Несакам погрешно да ме разбере членот , ама јас вакви звучничиња ги користам за тестирање расипани или ново изградени засилувачи.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #6 on 23.04.2015, Thursday, 00:19:14 »
Мислам секој електроничар почнал со батерја, отпорник и ЛЕД :D Не вреди навистина, поготово кутии и чуда да прави нови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #7 on 23.04.2015, Thursday, 13:30:27 »
@darkom05: Фрли го „високотонецот“, елиминирај го тоа кондензаторчето што глуми филтер, врзи ги во серија или паралела двата баса и терај.

ПС: Немој да се чудиш ако изгори нешто ;D. За вакви „комбинации“, нема гаранција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #8 on 23.04.2015, Thursday, 13:31:51 »
Ова е правење од готово-вересија.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за звучници
« Reply #9 on 23.04.2015, Thursday, 13:36:00 »
Стерео од овие не биднува ;D... ако darkom05 мислеше тоа да прави со нив (не разбрав баш најдобро ;D). Евентуално 2.1, woofer-че од два баса и два (исти) сателити.

Ако сакаме да си играме играчки, може и стерео да бидне од овие ;D. Кој знае ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Треба прво параметрите .... да се одредат или не!??? Ај сега де најди му крајот!? ;) Можно е и тоа решение што го спомна Гига -два баса со спротивни фази во една кутија,а другите два како сателити.Ама,сепак на сателитите би им додал по еден високотонец ,барем од оние 200-300 денари. 8)