Author Topic: Tweaking на басови  (Read 3126 times)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Tweaking на басови
« Opened on 23.09.2014, Tuesday, 20:14:10 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 22:29:42) »
Како беше ова со пресметка на магнетни полиња,одамна беше кога се учеше,се заборавило,но идеата ми е дали ако со поставувањена дополнителен магнет,како на сликите,би се добило нешто плус .Пробав,,некако како појако да  свири звучникот,ама дека на уво,некако резултатот не ми е сигурен  ;D .Инаку дополнителниот магнет е мислам од нишки високотонец,а подобро би било ако истиот е со соодветна големина и нормално би се зголемило маг.поле а со тоа,по мое,би се зголемила осетливоста.Е сега ове е теорија и на уво,а ако сака некој што има мерна опрема нека проба па нека кажи.Инаку во ваква ,,конфигурација,,со два магнети во серија имам видено доста басови со цел да се зголеми маг. поле  а со тоа и перформансите


магнетот од високотонец,а подобро би било да е од бас со соодветна големина



Поставени.Е сега,нормално од едната стране ќе привлекува а од другата ќе одбива.. ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #1 on 23.09.2014, Tuesday, 21:15:54 »
ТОа уште многу одамна го правам и е докажана добра работа, само поларитетот на магнетот мора да биде запазен (обратен) да се одбива и на крај се лепи со неостик или цијанокол. Тоа е доколку магнетот е веке склопен фабрички, а оние со дупли магнети не знам каков им е самиот поларитет, но мислам дека им е во иста насока ставен -+-+.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Tweaking на басови
« Reply #2 on 23.09.2014, Tuesday, 21:33:28 »
Добро бе Otpor, колку пати ти е кажано, не знам што да беше досега ќе научеше да кодираш линкови, земи среди ги и од сега натаму се што не е како што треба директно оди во канта, чисто да знаеш ако ти ги снемува темите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #3 on 23.09.2014, Tuesday, 22:24:46 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 22:34:55) »
Вие изгледа гледате повеќе на ,,краснопис,, отколку на важноста и тежината на темите кои се отвараат..На повеќе форуми сум активен,ниеден досега не ми направил забелешка за линкови и фотографи ако се погрешно поставени туку молкум ке ги преправи,затоа се вика модератор...Е сега ќе речиш овде е така,правилата се такви....

Споено мислење: 23.09.2014, Tuesday, 22:34:55
Добро бе Otpor, колку пати ти е кажано, не знам што да беше досега ќе научеше

Изгледа,,функцијата,, ти дозволува вака да се однесуваш,на .нет,нормално..
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #4 on 23.09.2014, Tuesday, 22:42:30 »
Прво нема шанси да ги залепиш конта магнетите, второ ќе ја намалиш осетливоста на звучникот со самото зголемување на реактивната индуктивност и трето што ти е тешко толку да кодираш линкој, не мора администраториве по тее да идат да кодираат. едно дугме е 2 секунди работа..   :P

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Tweaking на басови
« Reply #5 on 23.09.2014, Tuesday, 22:47:28 »
Otpor, ако мислиш дека и после толку кажување, некој „молкум“ треба да оди по тебе да ти ги средува постовите зошто си отворил тема што мислиш дека е интересна, си го утнал форумот, не си ништо поразличен од другите членови, тоа што важи за сите важи и за тебе.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #6 on 24.09.2014, Wednesday, 00:07:01 »
Не знам зошто постојано истите,па истите членови ги * заморуваме* со некои проблеми на Форумов.Ова не му е прв пат на Отпор ,а веројатно ни последен.Не се замарај Лордзи ,секаде постои кош за ѓубре.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #7 on 24.09.2014, Wednesday, 02:23:06 »
Quote
Прво нема шанси да ги залепиш конта магнетите
Прва грешка. Пробај! Првин се одбиваат, и во еден момент кога се многу близу се привлекуваат.

Quote
второ ќе ја намалиш осетливоста на звучникот со самото зголемување на реактивната индуктивност
Втора грешка. При мерења забележав дури 1дБ поголема осетливост при обратно поставен магнет плус. Намалува Qts, Fs останува иста, THD се намалува, а СПЛ се зголемува!

Кодирај ОТПОР, не пружај отпор! :D


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #8 on 24.09.2014, Wednesday, 15:53:05 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 15:57:57) »
Само една сугестија : ако магнетите не се со иста димензија бадијата е се! Не се замарај да мериш,ефектот е минимален,да не речам занемарувачки.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #9 on 24.09.2014, Wednesday, 16:07:03 »
Ова го кажувам бидејки на 10тина басови имам направено така, и речиси сите варираат во овие подобрувања. Колку подобар магнетен систем има басот фабрички, толку помала разлика ке има со додадениот магнет.

Овој магнет кој го има ставено отпор, совршено одговара, ако се иста големина нема шанси да се привлечат, и се многу тешки за лепење бидејки повеке се одбиваат отколку привлекуваат.

Јас би рекол, ефтин бас има корист од магнет плус, но скапите модели многу мали бенефиции би имале од таа модификација.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #10 on 24.09.2014, Wednesday, 22:15:25 »
slidermc, изгледа само јас и ти се разбираме,штета шо си ви скопјено   :) Инаку за кодирањето,верувајте се заборава ама некој то поинаку го сфаќа али то е то...одиме понатаму...ако е вистина она шо велиш дека имаме подобрување за 1 дб. во осетливоста е голем успех во споредба со вложеното,така да оваа модификација во целост е исплатлива и оправдана бидејќи тој децибел директно се одразува и во квалитетот на звукот,изборот на засилувач,изборот (изработката) на звучници...така да придобивките можеби не се занемарливи (ама ај оди објасни му го ова на некој шо не се одбира  ;D ) .Ако можиш,опни едно мерење но со конкретни резултати за да видиме на што сме..И то ми текна,бидејќи пратам само едно десетина аудио форуми,ова како идеа е  првпат прикажана  јавно така да...абе да си го патентирав ова а ?  ;)  ;D 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #11 on 24.09.2014, Wednesday, 22:27:36 »
Батка,научи се да кодираш,а за придобивките ке видиме. 8) Штета ,треба лепењево на магнетиве да го патентираш,досега нема никој таков бренд направено.И добро е да мериш карактеристики кога е лепакот ОХО,брз лепак и евентуално двокомпонентен.Веројатно има разлики што никој не ги слуша.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #12 on 24.09.2014, Wednesday, 22:38:26 »
А бе batka ,значи ваков хејтер kako тебе досега немам видено  ;) Мала шала..Какво бре лепење,силата на привлекување помеѓу двата магнети е толкава(а ако се поголеми уште поголема) така да слободно можат да стојат слободно сами..и као за инфо постојат такви лепаци ,не се скапи,околу 500 ден.,така што можат да залепат дури и две мислења кажани напамет ...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на басови
« Reply #13 on 24.09.2014, Wednesday, 22:54:19 »
Невиден ентузијаст си Отпорче! 8) После сите постови не научи ли дека СлидерМК ги лепи магнетите. ;D ;D

Цитирам: СлидерМК вели *ТОа уште многу одамна го правам и е докажана добра работа, само поларитетот на магнетот мора да биде запазен (обратен) да се одбива и на крај се лепи со неостик или цијанокол. Тоа е доколку магнетот е веке склопен фабрички, а оние со дупли магнети не знам каков им е самиот поларитет, но мислам дека им е во иста насока ставен -+-+.*

Ти велиш,цитирам *.Какво бре лепење,силата на привлекување помеѓу двата магнети е толкава(а ако се поголеми уште поголема) така да слободно можат да стојат слободно сами..*

Па сега одлучете се- ; се лепат или не ? ;D ;D Хејтер е благ збор за тебе.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на басови
« Reply #14 on 24.09.2014, Wednesday, 23:06:33 »
Значи постојано ги рипате редовите, ова е нешто невидено. Дури ви пишувам секогаш во пасоси, за да биде читко и прегледно.

МАГНЕТИТЕ СЕ ОДБИВААТ, НО КОГА Е ДОВОЛНО БЛИСКУ КАКО НАГЛО ДА СЕ МЕНУВА ПОЛАРИТЕТОТ И СЕ ПРИВЛЕКУВААТ. ПОТОА СЕ ЛЕПИ МАГНЕТОТ ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ ДА НЕ СЕ ИЗЛИЗГА ДОДАДЕНИОТ МАГНЕТ ПРИ ПОМРДНУВАЊЕ НА ЗВУЧНИКОТ.

Еве и докази, користено заморче панасоник 6.5" звучник, кој има ептен слаб магнетен мотор, па дури со мало магнетче плус се добива голема разлика. Лепени се со неостик. Проверете ги ТС параметрите во офис документите кои ги прикачив.

ФР немам мерено на овие, туку на други драјвери кои сум ги мерел со микрофон и имам видено дека и 1дб и повеке дури може да се појачаат. Тоа си го покажува и на графиците, но моментално немам готов пример.