Author Topic: MM-Acoustics  (Read 6484 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: MM-Acoustics
« Reply #30 on 15.08.2014, Friday, 13:24:55 »
Лично мене,самата форма * аудиофил* ми е несмасно срочена и не ми е до крај јасна.Можеби некој * аудиофил* ке може да ни ја објасни:Составот на луѓето на Форумов е таков каков е ,ако некој смета дека * аудиофилски* муабети се недостојни за Форумов нека побара нов Форум или едноставно нека користи чет,пп или слични начини на комуникација.Не верувам дека има * аудиофили* на Форумов,макар не во голем број.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: MM-Acoustics
« Reply #31 on 15.08.2014, Friday, 15:53:29 »
Аудиофил-Љубител на звукот. Буквалка. Во реалност, аудиофили ти се луѓе кои ке дадат небулозно големи пари за некои систен од најпрости двосистемски звучници и исто толку скапи кабли.

Се се сведува на крај на "До парите е, не до слухот"

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: MM-Acoustics
« Reply #32 on 16.08.2014, Saturday, 07:07:20 (Edited 16.08.2014, Saturday, 07:09:15) »
Се надевам нема да одам многу офф топик, меѓутоа еден мал коментар од мене нема да наштети. Очигледно е дека од сите вие што коментирате на оваа тема јас најмалку се разбирам во музика, меѓутоа не сум ни за потценување.
Како прво јас оваа тема можам да ја пофалам. Човек си направе звучни кутии и се надевам дека ќе има успех во продажбата и добра забава со нив.

@slidermirc
батка е во право за две работи....„Unforgiven, на каква класа засилувач слушаш ти музика?„
Мислам дека ти одговоре, меѓутоа ме интересира кој би бил твојот коментар на тоа што ти кажа дека на АБ класа слуша музика. Каква врска има тоа? Дали тоа значи дека јас што слушам музика на моето старо омилено лампашко појачало кое има 50 години, дека појма немам од ништо?

батка е во право и за трафото.
СМПС во споредба со трафо е нула. Се си има позитивнио и негативни страни, меѓутоа ако се работи за снагатори од може 1000 или повеќе вати, ниедно СМПС нема да издржи.

Tука треба да се коментира исклучиво само за уредите на ММ-акустик, предности, принципи на работа, режими на работаи друго отколку да се прашуваме еден со друг на каква класа појачала слушаме музика.

П.С. Не мислев ништо лошо со овај мој мал кометар и критика до slidermirc  ;)

Hams do it! With Frequency

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: MM-Acoustics
« Reply #33 on 16.08.2014, Saturday, 11:16:55 (Edited 16.08.2014, Saturday, 18:02:28) »
Јас сум секогаш спремен да примам критика, доколку е упатена на добар начин. Во силни појачала ретко кој денес користи трафо, збориме за 1-6кW засилувачи. Нивната изведба е најчесто со LLC ZVC СМПС. (Прикачив и шема + изглед на завршен засилувач)

Ке ви спремам една тема исклучиво за СМПС за појачало, со веке проверена шема кое можете и вие да го направите, па да направите компарација дали има разлика во звукот меѓу СМПС и трафо.

Quote
Дали тоа значи дека јас што слушам музика на моето старо омилено лампашко појачало кое има 50 години, дека појма немам од ништо?
Е од каде излезе сега ова? Јас ниеднаш не кажав таква работа! Работата е што луѓево критикуваат Д, АБ, Б и не знам ти какви класи, но навистина за да може да се зборува нешто за нив, првин човек мора да ги слушне сите варијанти на исти звучник, па да рече, да ова е најдобро.




Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: MM-Acoustics
« Reply #34 on 16.08.2014, Saturday, 13:50:20 (Edited 16.08.2014, Saturday, 18:06:59) »
Се надевам нема да одам многу офф топик, меѓутоа еден мал коментар од мене нема да наштети. Очигледно е дека од сите вие што коментирате на оваа тема јас најмалку се разбирам во музика, меѓутоа не сум ни за потценување.
Како прво јас оваа тема можам да ја пофалам. Човек си направе звучни кутии и се надевам дека ќе има успех во продажбата и добра забава со нив.

@slidermirc
батка е во право за две работи....„Unforgiven, на каква класа засилувач слушаш ти музика?„
Мислам дека ти одговоре, меѓутоа ме интересира кој би бил твојот коментар на тоа што ти кажа дека на АБ класа слуша музика. Каква врска има тоа? Дали тоа значи дека јас што слушам музика на моето старо омилено лампашко појачало кое има 50 години, дека појма немам од ништо?

батка е во право и за трафото.
СМПС во споредба со трафо е нула. Се си има позитивнио и негативни страни, меѓутоа ако се работи за снагатори од може 1000 или повеќе вати, ниедно СМПС нема да издржи.

Tука треба да се коментира исклучиво само за уредите на ММ-акустик, предности, принципи на работа, режими на работаи друго отколку да се прашуваме еден со друг на каква класа појачала слушаме музика.

П.С. Не мислев ништо лошо со овај мој мал кометар и критика до slidermirc  ;)



Кога темава веќе отиде у неповрат.

Викаш нема да издржи? Еве ти едно од 40 киловата со смпс напајање.



Code: [Select]
http://www.pknc.com/3phase_eng.html

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: MM-Acoustics
« Reply #35 on 16.08.2014, Saturday, 14:28:12 »
Отиде темава,бидејќи замешавте многу *траш*.Пак се обраќам како Модератор,бидејќи така и морам да реагирам.Замешавте се и сешто ,ама така не оди.Докажувања од типот * само ова е тоа и ништо друго* е веќе видено на Форумов и варијантиве на докажување и (само)докажување им нема веќе крај! И пак постирате вакви работи *Во силни појачала ретко кој денес користи трафо, збориме за 1-6кW засилувачи. Нивната изведба е најчесто со LLC ZVC СМПС* или *Еве ти едно од 40 киловата со смпс напајање* !??? Дајте некој реални рамки и држете се до темата,без  оние * а јас што имам дома... * или * ами какви напојувања има..*.Ретко кој има на Форумов 1-6кW засилувачи,ниту 40 киловата со смпс напајање. Таквите работи оставете ги за други теми во други Форуми. И одамна се е офф топик,па размислите ова тема да се затвори.Очигледно остана само (само)докажувањето,а не вистинска дискусија.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: MM-Acoustics
« Reply #36 on 16.08.2014, Saturday, 15:42:17 »
Епа тогаш, чекаме нов модел од ММ-Acoustics :) И секако слики од овој модел на некој концерт :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: MM-Acoustics
« Reply #37 on 16.08.2014, Saturday, 18:27:10 »
Па искрен да бидам, не ми е јасно што точно сакаше да постигне Марјан со отворање на темава. Ако беше чисто информативно, колку да знаеме дека ете, постои уште еден нов бренд за изработка на Line Array во Македонија, ОК, но тогаш реално, никој не требаше да пишува во темата, „честито“, ова она и толку требаше да биде темата. Колку што знам, Марјан нема намера да обелодени како се изработени звучниците, ниту да пише туториал на тема „изработка и пресметка на звучни кутии“, особено не за Line Array (корегирај ме Марјан ако грешам), така да, не гледам поента во темава. Се разбира, секогаш може членовите да поставуваат прашања, ама ретко кој на форумов (со исклучок на неколку членови) се разбира и интересира околу пресметка и изработка на звучни кутии, така да, сите останати само немо ќе следат некои прашања и (можеби) одговори кои... за нив, ништо не значат.

Сватете, поголемиот дел од луѓето не се навлезени и не се разбираат во аудио техниката. Повеќето се од типот „Свири? Свири. Ајде, терај.“. Ако сакате некој да заинтересирате околу аудио техниката и ако сакате овие теми да имаат навистина конструктивни коментари, треба да го дигнете нивиото на техничка култура околу оваа проблематика. „Ама не знам што значи ова, не се разбирам премногу“... „Не знаеш? Не се разбираш? Еве, бујрум, на форумов има еден текст каде се ова е објаснето, прочитај го и ќе знаеш да ги поставиш правилните прашања.“. Вака, реално гледано, луѓето не знаат ни што да постават како прашање.

Вие треба да си се ангажирате бе луѓе, никој не ви е виновен. „Ама никој не ме плаќа за тоа.“. И мене никој не ме плаќа за одржување на форумов, па го правам тоа. Зошто? Така сакам и сметам дека треба да постои некој форум од овој вид во Македонија. „Ееее, како јас сум учел на времето од Српски и какви се не книги.“. Тоа било на времето, времињата се сменети. Сакате некој да се заинтересира? Морате да го презентирате тоа на Македонски.

Ако не сакате ова да го направите, тогаш не се чудете и не лелекајте зошто ретко кој реплицира со конструктивни коментари во вакви теми ;). И јас имам поставено многу теми во кои ретко има дури и еден коментар, па не си ја трескам главата околу тоа ;), едноставно така стојат работите ;). Да можев да се клонирам, сигурно ќе имаше многу повеќе литература и туториали на форумов, ама за жал, еден човек сум. Колку можам помагам и работам на тоа, ама едноставно... толку можам, еден сум.

Ке ви спремам една тема исклучиво за СМПС за појачало, со веке проверена шема кое можете и вие да го направите, па да направите компарација дали има разлика во звукот меѓу СМПС и трафо.

Ако е добар дизајнот на SMPS напојувањето (неколкустепена филтерска секција на излезот) и ако е добро направено, не би требало да има разлика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: MM-Acoustics
« Reply #38 on 16.08.2014, Saturday, 19:56:14 »
На крај краеви се се сведува на докажување * колку е добро СМПС напојувањето*. ОК,нека отвори тема ,ама ке пробам со фотографии да го побијам : имам барем 5-6 СМПС напојувања од појаки појачувачи и миксери ,кои ми ги носеле за поправка,а кои во никој случај не можеле да се поправат бидејќи биле - едноставно - запалени,гореле! Е,сега зошто,како,не навлегувам во тоа.Скоро сите добија напојување со тороид.Е,сега има предност,ама видете ја цената на она 40 KW појачувач кој го постираше Марјан.Извини,ама тоа не се купува со рмбање во Пивара.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: MM-Acoustics
« Reply #39 on 16.08.2014, Saturday, 20:39:54 »
Како прво, ги замолувам админите да ги преместат сите постови во врска со СМПС и Д-класа во нова тема каде што ке дискутираме понатаму.

on-topic

Ова појачалото со 40кв, малце ми изгледа сумњиво, не верувам дека ке иде повеке од 2-3 саати со пуна снага на 2.6 оми. .. во секој случај гледам дека има специфицирано power factor  од 0.92 што е многу добро за разлика од некое појачало со класично трафо и АБ класа на појачало. прост пример, на влез имаш 1000вати, со ова појачало на излез добиваш 920 вати RMS, мада ова 0.92 малце ми звучи оптимистички, во пракса би било најверојатно околу 85% во секој случај загубата би била само 150 вати. Додека со Класично трафо и АБ класа појачало најчесто ефикасноста е околу 50% значи 500вати се губат како топлина.

Quote
од каде излезе сега ова? Јас ниеднаш не кажав таква работа! Работата е што луѓево критикуваат Д, АБ, Б и не знам ти какви класи, но навистина за да може да се зборува нешто за нив, првин човек мора да ги слушне сите варијанти на исти звучник, па да рече, да ова е најдобро.

Ма и да ги слушнеш сите класи, не верувам дека ке најдеш некоја разлика, под услов сите да се со иста мокност и исто ниво на THD. А тоа што некои се фураат дека ке слушнат разлика измегу 0.008%  и 0.0008% дисторзија, е чиста глупост. Да бидам искрен, најголема глупост според мене е тоа што лампашите се сметаат за супериорини, иако една обична EL84 во SE неможе да даде повеке од 3 вати без да има дисторзија што не се поднаса. Да и на мене ми се интересни лампашите, ама затоа што светат лампите  ;D.

Quote
батка е во право и за трафото.
СМПС во споредба со трафо е нула. Се си има позитивнио и негативни страни, меѓутоа ако се работи за снагатори од може 1000 или повеќе вати, ниедно СМПС нема да издржи.

Да,да токму така. Како на пример класичните трафа се големи, скапи, секундарниот напон зависи од примарниот, при оптеретување лесно прегоруваат итн. за позитвните страни незнам, пошто не гледам некоја. Во секој поглед новите СПМС се подобри од трафата, не само што имаат еден куп заштити, туку се поефтини и помали. Така да паѓа во вода муабетот дека СМПС не ги бива за повеке од 1000вати.

Quote
.Ретко кој има на Форумов 1-6кW засилувачи,ниту 40 киловата со смпс напајање.

Па, мислам дека темата е за некој што проектира и изработува ПА звучници, и вреди да се дискутира за појачало со снага поголема од 1кв.

Quote
имам барем 5-6 СМПС напојувања од појаки појачувачи и миксери ,кои ми ги носеле за поправка,а кои во никој случај не можеле да се поправат бидејќи биле - едноставно - запалени,гореле!

Доколку напојувањето е добро проектирано не би требало тоа да се случи, така да тоа не верувам дека некој ке го смета како валиден аргумент.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: MM-Acoustics
« Reply #40 on 16.08.2014, Saturday, 21:14:51 (Edited 17.08.2014, Sunday, 00:06:26) »
Секој си има свое гледиште,тоа е во ред.Она што велиш *Доколку напојувањето е добро проектирано не би требало тоа да се случи, така да тоа не верувам дека некој ке го смета како валиден аргумент.* Па ти кажувам дека е проектирано од фирма - пример Беринџер - и декларирано за 12 канален миксер со 2х500W ,се разбира во D класа.Е ,па значи не е проектиран * ѓутуре* ,ами во фабрика. Ке постирам една фотографија да видите како е изгорен.Мене со трафо тоа не ми се случило,освен осигурач да пукне.Но,не е тоа ниту толку важно,мислам дека се кажавме,освен -дали ова тема да се затвори и да се премине на друга??

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: MM-Acoustics
« Reply #41 on 17.08.2014, Sunday, 00:15:59 »
Абе Батка, со Беринџер најде да споредуваш? Па тоа ти е најдолна класа на ПА производи што постои. Што не спреди со Лабгрупен на пример?

Во врска со тоа дали појачалото од 40 киловати е сумњиво или не. Незнам друже. Купи едно па провери. 11500 евра кошта. Па за тие пари чини ваљда.

Ја поседувам послаб модел од истата фимра со 2џ3650 вати на 4 ома и си ги дава до последно ватче.

Многу ми е чудно кога ќе почнете да давате такви коментари за нешто што очигледно ви е научна фантастика.

На крајот на краиштата ја сум у Скопје, не сум у Буркина Фасо и обично сум добар домаќин. Кој навистина го интересира нека повели.

Јас незнам колку пати овде сум се обидел да дадам совети како нешто да се направи. На Батка пена му фати устата. И пак никој не сакал да помогне.
Па ја незнам што поише очекувате вие. И ја и Батка од тоа раниме фамилија. Има граница колку можеш да дадеш за џабе.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: MM-Acoustics
« Reply #42 on 17.08.2014, Sunday, 00:55:57 »
Quote
Во врска со тоа дали појачалото од 40 киловати е сумњиво или не. Незнам друже. Купи едно па провери. 11500 евра кошта. Па за тие пари чини ваљда.

Ја поседувам послаб модел од истата фимра со 2џ3650 вати на 4 ома и си ги дава до последно ватче.

Многу ми е чудно кога ќе почнете да давате такви коментари за нешто што очигледно ви е научна фантастика.

Другар, јас реков дека сумњам во издржливоста на појачалото при 40кв на 2.6 оми. Проста математика, имаш 40кв RMS при 92% ефикасност во појачалото ке се губат 3200 вати. Според некои слики на нет што ги разгледав, ладилниците ми изгледаат прилично мали за диспација на 3200 вати, макар и со кулери. Едноставно како најпрост пример да земеме греалка од 1000вати cosf е близу 1 така да тоа ке го занемаримe. Сите знаеме колку топлина е тоа, е сега помножи го тоа со 3, и ке ти стане јасно каде е проблемот. Не е ништо чудно да дава 40кв, туку колку време ке иде така.  исто мешаш баби и жаби, не е исто 4 оми и 2.6, истото појачало на 4 оми дава 30кв. Разликата од 40кв до 30 е огромна. И да не пишувам коментари со цел да те навредам, туку само дискутирам во врска со појачалото и неговите перформанси. За повекето од нас тоа е научна фантастика како што кажа и ти самиот, бидејки повекето од нас не се бават професионално со озвучување. А верувам дека за оние што го работат тоа, вакво појачало не претставува научна фантастика.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: MM-Acoustics
« Reply #43 on 17.08.2014, Sunday, 03:33:01 »
Епа видиш ова не е греалка. Туку е појачало.
Незнам како луѓе со тотално елементарно непознавање на аудио техника си даваат за право да даваат коментари.
Секое едно појачало работи со диманичен сигнал. Што значи дека 100% снага од утикач повлекува во многу краток временски интервал (на пример кога ќе удри бас бубањ) и тоа е одприлика 20-30 мили секунди.
Така да просечната потрошувачка на појачалата ретко надминува 25% од декларираната моќност затоа што ја дава во многу кратко време.
За разлика од грејалка која влече 3 киловата нон стоп.
Значи четврт од тие 3 и кусур киловати се 750 вати мање више. Тоа без проблем се лади.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: MM-Acoustics
« Reply #44 on 17.08.2014, Sunday, 04:29:30 (Edited 17.08.2014, Sunday, 04:31:51) »
Па ја незнам што поише очекувате вие. И ја и Батка од тоа раниме фамилија. Има граница колку можеш да дадеш за џабе.

Епа тогаш, не очекувај конструктивни post-ови. Сите ќе бидат од овој тип. Штом некој не се разбира, а згора на тоа и нема пари (да се разбереме, скап спорт е ова, многу пати поскап од едно Arduino со кое може да експериментираш со години пак да не знаеш се за него), не може да очекувате конструктивни коментари. Ова не е Америка ниту некоја држава членка на Арапските Емирати па да ни тече нафта во дворовите, ова е Македонија, просечна плата од 300 евра, цени на производи како во Западна Европа, еден куп проблеми кои Западна Европа ги нема, итн. и е апсурдно да очекувате дека некој од Македонија ќе се разбира од PA технологија. Луѓето немаат време да се замараат со волку скапи работи. Се интересираат околу она што може да си го дозволат: Arduino (само како пример). А башка што ова сигурно носи пари, а не како аудио технологијата, колку сакаш добар биди, ако се пробиеш, ќе имаш пари, ако не, за џабе си фирлил пари во непрофитабилна инвестиција. Секогаш има дефицит од луѓе кои се разбираат од микрконтролери, индустриска контрола на машини, итн. Аудио техниката, од друга страна се повеќе станува само богаташки спорт. За поголемиот дел од масата, 2.1 компјутерски звучници се повеќе од доволно, а и многу поевтини од музички систем. Затоа, оние кои се разбираат во PA, паметно си ја држат муцката затната бидејќи, како што напомена, од тоа ранат фамилии.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."