Author Topic: "Breakup" модови на звучник - анимации  (Read 1064 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Анимации за тоа како се свиткуваат мембраните на звучниците при различни фреквенции, и нивниот ефект врз звукот и амплитудно-фреквенциската карактеристика.

Code: [Select]
http://www.vibroacoustics.co.uk/audio/fsacbens.htm
Погледнете ги сите подлинкчиња. Еве директни линкови:

1. За брејкап модови на мембраната од конусен звучник
Code: [Select]
http://www.vibroacoustics.co.uk/audio/fsacbens.htm
2. Високотонска капа, нејзино извиткување и ефектот на фр-одзив заедно со високотонската комора
Code: [Select]
http://www.vibroacoustics.co.uk/audio/gid2dls/fsgid2dls01.htm
3.Сараунд (овес, надворешен амортизер) извиткувања и ефект
Code: [Select]
http://www.vibroacoustics.co.uk/audio/surround/fssurr01.htm
4. Спајдер (внатрешен амортизер) извиткувања кои предизвикуваат дисторзија во звукот
Code: [Select]
http://www.vibroacoustics.co.uk/audio/spider/fsspider01.htm

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Добра тема... инаку баш во тема кај што барав совет за гумици(па заминавне во други правци) се јадеше бурек за вкрутување на звучки ама ете се расипувале параметрите, можи вака подобро "плива" звукот, ако уопште е тоа поентата,...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: "Breakup" модови на звучник - анимации
« Reply #2 on 10.02.2014, Monday, 23:40:30 (Edited 11.02.2014, Tuesday, 00:13:54) »
Ова "пливање на мембраната може да е пожелен и непожелен фактор. Најчесто баш овие бранови на мембраната предизвикуваат големи варијации во фреквенциско-амплитудната карактеристика.



Баш оној пик околу 4kHz е предизвикан заради неконтролираното прекршување на мембраната. Кај хартиените мембрани (имаат поголем дампинг но се помеки) истиот пик се јавува порано, но не е толку проминентен. Кај пластичните мембрани и металните, тој пик се наоѓа повисоко, но затоа е многу попроминентен. На звук секако дека ова ке звучи многу остро, и секогаш представува проблем во креирање на точната свртница.

Кевларските мембрани се сосема друг муабет, тие пак имаат намерни брејкап модови за да ја подобрат нивната поларна карактеристика и да можат да одат повисоко во ФР.
Еве нешто интересно за кевларите од B&W

Code: [Select]
http://www.bowers-wilkins.com/Discover/Discover/Technologies/Kevlar.html

Споено мислење: [time]10 Февруари 2014, 23:49:48[/time]
Тие прекршувања продолжуваат да резонираат и откако сигналот е прекинат. Тоа може да се види на Waterfall Diagram-ите како подолго проголжение на пикот.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добра тема... инаку баш во тема кај што барав совет за гумици(па заминавне во други правци) се јадеше бурек за вкрутување на звучки ама ете се расипувале параметрите, можи вака подобро "плива" звукот, ако уопште е тоа поентата,...

Ова со буреков е освежување на Форумов,особено ако има и ваква јогурт- тема.Мене темава ама баш ништо не ми значи бидејки ако се скине звучникот или го фрлам ,или ако е поскап му менувам цел кит.Не гледам поента што би било ако ми се расцепела мембраната,па параметрите ке се сменеле... Во секој случај ,можеби е подобро да се вкрутат мембраните со премачкување ,отколку да се скинат.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Хахаха, значи ова не е представа за како се однесуваат скинати мембрани :D Ова се случува во секоја мембрана од звучник, што викаат "закони физике". Темава не станува збор за скинати мембрани :D:D:D

Значи ДА НАГЛАСАМ, темава е за нормално случување во секоја мембрана независно од големината, матерјалот, и староста. Се случува како нормална појава заради тоа што мембраните немаат бесконечна цврстина, па на одредени фреквенции се прекршуваат.

Многу сложена тематика, сакав само да ја дотакнам оваа тематика на форумов, но за детално да биде објаснета, богами треба цела книга.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Slidermc , постои можност да се искористи бејкап модов за например ако почнува околу 2кхз и почнува да паѓа околу  4кхз , со некаква  модификација на сврницата да биде релативно рамна фреквенциската крива во тој дел или тоа е неконтролирано однесување на  мембраната . Мислам на некое усисно коло или  калем како филтер од 6 дб па уште некое коло за порамнување  .
Веројатно сите мембрани го имамат во помала или поголема форма ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
СлидерМК добро знам што е темава,не бери гајле,ама гледам дека никој освен мене и тебе,а донекаде и изотоп не * јаде бурек*,односно  нема некаков интерес за темава.Очигледно освен тебе и изотоп,а донекаде и бицикле темава ве поттикна на разговор,па ке ве оставам да си продолжите со муабетот.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: "Breakup" модови на звучник - анимации
« Reply #7 on 11.02.2014, Tuesday, 01:17:39 (Edited 11.02.2014, Tuesday, 01:55:31) »
Да, млаку или повеке сите драјвери го имаат тоа, проблемот е што не се решава ова со еквализација туку со понизок рез во свртницата. На waterfall диаграмот се гледа зошто и не може баш да се реши проблемот со еквилајзер, бидејки иако ке биде намалено како пик, сепак долгата опашка (значително подолгото резонирање) не може да биде скротена со EQ.

Најчесто инжињерите го решаваат ова со спецјални премази, форма на мембраната и др начини, при што барем малку ке го скротат тој резонантен пик. Сепак мора да постои.

Како пример ке го земам алуминиумскиот 4 инчен драјвер на Визатон.

изглед

4 инчен драјвер, помала мембрана но сепак ке се појават брејкап модовите само на повисоки фреквенции



на графикот се гледаат каде се појавуваат тие брејкап модови, при што имаме засилен и високи фреквенции над 5kHz



Waterfall потврдува дека тие се навистина брејкап модови на мембраната. Поголемо времетраење на резонанции над 5кHz

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Значи пониско сечење само останува како  опција која држи во вакви екстреми .
Малку офф
Бурек не јадам избегнувам со годиниве , многу е мрсен и почнува да ми смета . ;D