Author Topic: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton  (Read 1328 times)

Offline Pepi54

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
  • Шалабајзери не обожавам ги ставам,...
Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Opened on 31.01.2014, Friday, 10:11:38 (Edited 31.01.2014, Friday, 10:20:22) »
Здраво,
Шарав по форумиве и налетав на оваа скица на кутија MLT QWT за широкопојасен звучник BG-20 (Visaton).
Дали некој има искуство со овој звучник BG-20 од Visaton и дали е добар овај тип на кутија за овој звучник, пошто многу сум заинтересиран да го изработам пошто осетливоста му е >90dB ::)
Прашував по продавнициве и се изненадив пошто овој звучник го најдов у Логинг :)
Ако случајно некој има 2 комада за продавање нека се јави да се договориме за цена ;)
Фала на евентуални одговори мислења и искуства. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од пракса ти кажувам бегај од широкопојасни звучници,макар некој да те убедува дека се најдобри.Експериментирај и додади си свртница и високотонец.Едно време и по Фокалбеше народов спобудален,ама гледам дека спласна еуфоријата и на форумиве се помалку  се зборува за нив.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
По теорија на распространување на зв. баранови,најдобро е изворот да е точкаст,односно да доаѓа од едно место-точка,поради кохерентност на зв.слика,заради тоа се конструирани на тој принцип..Поради тоа се форсираат за DIY i kako китови.На нет ги имаш многу,Фокал,Висатон,..секој скоро производител има свој примерок.Предноста кај овие е што имаш едноставна скретница,подобра динамика..Но..бидејќи две убајни наеднаш не ги бива,самата конструкција претставува проблем..и звучно и технички.И јас сум донекаде да секој си ја работи својата работа,басот ниската,средните својата,високите високите фреквенции,но тоа пак повлекува масивни скретници,пресматка на каснење на бас-линијата,губење на динамика,конструкциски потешки за изведба кутии...Тоа е долга и широка расправија...Значи компромис...Е па друже,зафркната работа,не ти ги знам годините и искуството инаку,по мое си прваче ;),така да...Најскапиот бас-среднотонец+високотонец што можиш да си го дозволиш купи го, па пиши на форумов после,да ја опрајме работата како што треба
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Reply #3 on 31.01.2014, Friday, 15:07:06 (Edited 31.01.2014, Friday, 16:08:54) »
Ако си решен да биде тој звучник и те бендисува  кутијата,направи си ја.Но ,сепак ке ти речам дека за да го добиеш потполниот ефект,размисли и стави и високотонец.Свртницата лесно се преправа,а со малку  експерименти се добива солиден квалитет.Разгледај што можеш да најдеш и купиш од високотонците.Воглавном,Визатон поевтините избегнувај ги...

Offline Pepi54

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
  • Шалабајзери не обожавам ги ставам,...
Одг: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Reply #4 on 31.01.2014, Friday, 17:34:00 (Edited 31.01.2014, Friday, 17:44:15) »
Абе јасум за Tannoy DC1000, но на старо за него овој Батка од Бутел ми бара 150 евра па затоа решив да го праам овој со BG20 Висатон се разбира ако најдам по огласиве поевтини драјвери.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па,да.Мислам дека Делија е во  прашање.Стилот си е стил.Сега ке бараме звучници,што поевтини...Од Штип  си,а?ОК.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема што да мислиш, се се знае... ;)
Инаку Пепи ако читаш, оваа ти е втора опомена за прикачување слики, третиот пат ти следи одмор...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Pepi54

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
  • Шалабајзери не обожавам ги ставам,...
Нема што да мислиш, се се знае... ;)
Инаку Пепи ако читаш, оваа ти е втора опомена за прикачување слики, третиот пат ти следи одмор...
Значи понатаму не смеам никакви слики да прикачувам за да не ме избанирате?
Сериозно објаснете што смеам да поставувам.
Фала на обавестување.

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Quote
Значи понатаму не смеам никакви слики да прикачувам за да не ме избанирате?
Сериозно објаснете што смеам да поставувам.
Фала на обавестување.
Форумот има свој правила и прописи.. Има отворено тема под име "Правила на овој форум" и таму ќе ги прочиташ сите можни правила. Нема потреба некој да ти објаснува !

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Reply #9 on 31.01.2014, Friday, 21:03:26 (Edited 31.01.2014, Friday, 21:45:38) »
Друже дали овие звучници ке бидат со некоја специфична намена? Најпроста имплементација на истите е невозможна, заради фреквенциско-амплитудната карактеристика на истите.
Еве и графици, би звучеле многу остро, бидејки има многу големо издигнување на фреквенциите над 1000Hz па единствено решение е активна еквализација. Но среќа овие драјвери имаат одлична дисторзија и поголема ефикасност.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Reply #10 on 31.01.2014, Friday, 21:40:13 (Edited 21.03.2014, Friday, 22:56:42) »
Значи понатаму не смеам никакви слики да прикачувам за да не ме избанирате?
Сериозно објаснете што смеам да поставувам.
Фала на обавестување.

Смееш да ставаш слики, никој не ти забрани тоа, ама  како правилно да го правиш тоа (по втор пат) ќе прочиташ овде:
Quote
2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина. Во оваа група спаѓаат сликите кои се наменети за теми во секцијата „Огласи и понуди“, слики чија цел е забава на членовите на форумот и слики од комерцијални електрични уреди кои сакате да ги поправите или презентирате на форумот. Во оваа група не спаѓаат шеми, слики од некои навистина ретки компоненти или електронски уреди. (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)
Со ова сметам дека си целосно запознаен со правилата за слики, така што следниот пат кога ќе закачиш некоја безвезна слика директно на форум ќе одиш една недела на одмор.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Pepi54

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
  • Шалабајзери не обожавам ги ставам,...
Одг: Simphony - кутија за звучник BG-20 Visaton
« Reply #11 on 01.02.2014, Saturday, 08:29:30 (Edited 01.02.2014, Saturday, 08:44:14) »
Друже дали овие звучници ке бидат со некоја специфична намена? Најпроста имплементација на истите е невозможна, заради фреквенциско-амплитудната карактеристика на истите.
Еве и графици, би звучеле многу остро, бидејки има многу големо издигнување на фреквенциите над 1000Hz па единствено решение е активна еквализација. Но среќа овие драјвери имаат одлична дисторзија и поголема ефикасност.


Гледам дека се разбирате од оваја проблематика. Звучниците ми се потребни за домашно слушање музика со мосфет засилувач и со лампашки предзасилувач или лампашки бафер. Инаку оваја фреквентна карактеристика пошто има одстапување од +/-3dB (од некаде 1....9kHz) сакам да ја поравнам со филтерот даден на шема  долу (Skretnica-1)! :o. Бидејќи високите фреквенции над 10kHz ми се некако сомнителни-слаби сакам да ги појачам со некој квалитетен високотонец како на пример со скретницата дадена на втората шема-филтер. Се разбира ваша помош и ваши идеи во случајов се добродојдени! ;)
Поздрав,