Author Topic: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108  (Read 2242 times)

moliv

  • Guest
Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Opened on 09.07.2013, Tuesday, 01:13:18 »
Како за првпат,поздрав до сите форумџии,а посебно до оние DIY аудио членови :)
Подолго време го следам форумот и навистина сум задоволен од него,засега ...:)Имам една аудио мака..Горенаведенине звучници ми се стара залиха,10-ина год.можеби...Нови,во оригиналните кутии.По се изгледа му дојде денот да засвират,конечно.Знам дека не се кој знае каков квалитет,иако Филевски во Емитер тогаш доста ги пофали,притоа давајќи ги и нивните ТS карактеристики.Тогаш знам,имаше проект Транс 6,5 ,ТL ,проект како измислен за таков тип на звучници,ги направив сите математики,арно ама како да се попишманив,некако можеби  компресиона со поголема литража ......И така остана долго време.Инаку се конзумира jazz,понекогаш класика,шат-пат радио,значи трба да се извади максимум од овие речи ги звучници.
Значи,би замолил за совет од поискусни DIY,кои имаат практично искуство (и на уво,и на рака а и на мерни инструменти)
Уште еднаш поздрав до сите

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #1 on 09.07.2013, Tuesday, 10:27:42 »
Да не те разочарам али у голема грешка си,Simsonik CWD 620b уопште не беше пофален у тестот у Емитер 5/2003,таму најбољи излегоа D&T 620p и Ei AZ601.
Simsonic CWD 620b има голем Qts,со него може само ТЛ кутија,направи ја Midi TL од Емитер 7-8/2006.

moliv

  • Guest
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #2 on 09.07.2013, Tuesday, 11:14:55 (Edited 09.07.2013, Tuesday, 15:43:58) »
Колку што се сеќавам,мислев на рамна фрекв. карактеристика,подобри во тој дел.Инаку по Филевски мерени се :
fs 59.6 , Qts 0.85 , Vas 14.5, Re 7.0, Le 0.75 и осетл. 87 db. По мој матеметики за компресиони излегуваше тогаш околу 50 Hz,шо и не е лошо за овие ,,тенџерчиња.Со 18 db. скретница сечени на 2500 Hz.....Да правам нешто или да ги продавам,тоа ми беше прашањето :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #3 on 09.07.2013, Tuesday, 11:35:04 »
Равна фр. кар. не е доволна,треба и друго.Грешна ти е математиката,у компресиона кутија не можеш да добиеш пониско од fs=59,6Hz,вероватно ќе биде накај 65Hz,а и звукот ќе биде тапа.За Qts=0.85 само ТЛ кутија.Прочитај го мојот туторијал Како правилно се прават звучни кутии http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=5168.0;attach=5390

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #4 on 09.07.2013, Tuesday, 17:38:54 (Edited 09.07.2013, Tuesday, 18:32:52) »
Абе Маки човекот конкретно те праша и така  одговори му - продавај ги басовите,од високите може нешто да  излезе. Иначе точно е - Филевски многу ги фалеше овие Симсоник едно време,ама  навистина се труба! Ако најдеш нишки басови ,макар половни ,купи си или трампај ги!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #5 on 09.07.2013, Tuesday, 19:57:32 (Edited 09.07.2013, Tuesday, 19:59:26) »
Абе Маки човекот конкретно те праша и така  одговори му - продавај ги басовите,од високите може нешто да  излезе.

Конкретно му одговорив,да направи ТЛ кутија:
Simsonic CWD 620b има голем Qts,со него може само ТЛ кутија,направи ја Midi TL од Емитер 7-8/2006.

Иначе точно е - Филевски многу ги фалеше овие Симсоник едно време,ама  навистина се труба!

Иначе не е тачно,толку го мрзиш Емитер што ти паѓа мрак на очи и не гледаш што било напишано,прочитај го тестот у Емитер 5/2003:
Simsonik CWD 620b уопште не беше пофален у тестот у Емитер 5/2003,таму најбољи излегоа D&T 620p и Ei AZ601.

Ти да не продаваше Симсоник едно време?  :D   :D  И се фалеше со тоа?  :D   :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #6 on 09.07.2013, Tuesday, 22:28:11 (Edited 09.07.2013, Tuesday, 22:35:18) »
Абе Маки ,по стоти пат да ти кажам - Симсоник никогаш во живот не сум продавал!! И запомни го тоа.Не сум ни имал дуќан за продавање звучници.И на крај - Филевски ми е многу добар познаник и пред да дојдеш ти на Форумов,ако најдеш некаде да прочиташ во ред ,ако не да знаеш - Јас многу одамна го поздравив излегувањето на Емитер.Веројатно ти тогаш не знаеше ни што е батерија.И да знаеш дека ги имам сите броеви на Емитер,од прв до последен.Каков таков- Македонски е!! Веројатно и ова не го разбираш,за жал.
И на крај-ајде дај пресметај му една кутија по твое ,па да види фајде човеков,а не само некој теории и бројки му кажуваш.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #7 on 10.07.2013, Wednesday, 02:20:00 (Edited 10.07.2013, Wednesday, 02:41:30) »
Абе Маки ,по стоти пат да ти кажам - Симсоник никогаш во живот не сум продавал!! И запомни го тоа.Не сум ни имал дуќан за продавање звучници.И на крај - Филевски ми е многу добар познаник и пред да дојдеш ти на Форумов,ако најдеш некаде да прочиташ во ред ,ако не да знаеш - Јас многу одамна го поздравив излегувањето на Емитер.Веројатно ти тогаш не знаеше ни што е батерија.И да знаеш дека ги имам сите броеви на Емитер,од прв до последен.Каков таков- Македонски е!! Веројатно и ова не го разбираш,за жал.
И на крај-ајде дај пресметај му една кутија по твое ,па да види фајде човеков,а не само некој теории и бројки му кажуваш.

Си заборавил што самиот си напишал,ова се твои зборови:
„За Симсоникот да знаеш дека донесов пред Ваце и другиве во Ск да почнат да носат“
Ова реченица е копирана од темата
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9287.0
Темата е заклучена па само ја копирав твојата реченица,не можев да направам цитат.
Симсоникот не си го донел да го ставаш под глава како перница,ваљда си го донел да го продаваш.

И што има везе што се знаеш со Филевски,кога го мрзиш Емитер и све она што пишува таму,џабе што ги имаш сите броеви,џабе си го поздравил излегувањето,никад ништо добро не си кажал за Емитер,најбоље што си кажал за часописот е ова сега „каков таков - Македонски е“.  ::)  Твое право е да го мрзиш,али претеруваш у измишљање, као на пример ова:

Иначе точно е - Филевски многу ги фалеше овие Симсоник едно време,ама  навистина се труба!

Иначе не е тачно,толку го мрзиш Емитер што ти паѓа мрак на очи и не гледаш што било напишано,прочитај го тестот у Емитер 5/2003:
Simsonik CWD 620b уопште не беше пофален у тестот у Емитер 5/2003,таму најбољи излегоа D&T 620p и Ei AZ601.


Споено мислење: 10.07.2013, Wednesday, 02:41:30
И на крај-ајде дај пресметај му една кутија по твое ,па да види фајде човеков,а не само некој теории и бројки му кажуваш.

Абе batka,пресметка може само по теорија и со бројки,неможе поинаку!  :D   :D
По мое,ова е одлична кутија,пресметана е,со сите димензии и објаснувања:
направи ја Midi TL од Емитер 7-8/2006.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #8 on 10.07.2013, Wednesday, 14:54:01 (Edited 10.07.2013, Wednesday, 15:05:42) »
E,Маки- вистина си за маки  - дури и те жалам: ако сум донел јас Симсоник не значи дека вагон сум донел, а ако сум донел уште помалку значи дека сум ги продавал! Тоа се сосема два спротивни термини.Јас многу работи прв сум купил и донел од странство,ама не значи идека сум продавал тука! Логикава ти е многу страшна.Ги извртуваш работите како што тебе ти одговара :D :D А,за мразење - тоа е многу лош збор - никого не сум мразел ,па ни тебе,само ти тоа можеш да го извртиш и да останеш среќен.Емитер нити ми должи- нешто ниту пак јас нему,така да * го мразиш* е најголема глупост што  како поим тука може да се постави во некое равенство.Ако јас ги критикувам,не значи дека ги мразам.Жалам  ама  имаш некој свој проблем и конфликт кој само тебе може да ти е разбирлив.Извинете останативе за офф топиков,ама членот Маки очигледно ме -мрази! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #9 on 10.07.2013, Wednesday, 17:18:43 »
Добро, ајде доста да не заклучуваме уште една тема. Си имате приватни пораки, допишувајте се ако сакате. Ако имате уште некој предлог околу кутијата за звучниците, дајте.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Simsonic CWD 620 b + Tele STS 1108
« Reply #10 on 11.07.2013, Thursday, 20:13:17 (Edited 13.07.2013, Saturday, 00:42:36) »
Tele STS1108 лично го мерев звучникот и фреквенциски и во дисторзија, нема да најдеш подобар за тие пари. Simsonik CWD620b нема добри TS параметри, но има фејз плуг што го прави да има порамни фреквенции и помала дисторзија. Предлагам да направиш свртница со пресек 2400Hz 12dB/Oct во компресиона кутија. Јас ке речам овие се родени за активни свртници но тоа е посложено :)

трансмисионата линија треба да одговара на Sd од звучникот и неговата Fs. Не е иста кутијата ТЛ за секој звучник. Плус полнењето и вишите хармоници? како ке го реши човекот тој проблем без опрема за мерење? Затоа се прави едноставното - компресиона кутија, минимална е шансата за грешка.

А за симсоник звучниците, ист модел не се исти! На пример стариот SW820B не е ни сличен како новиот. Каква пропаст, прават различен зучник и му го ставаат истото име од друг модел.

Споено мислење: 13.07.2013, Saturday, 00:42:36
Со програма пресметано според ТС на звучникот, овој звучник бара минимум 30 литри кутија за да ти свири 50 херци на -5dB и Qtc=1.04