Author Topic: TSS звучници - самоградба  (Read 7101 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #30 on 12.04.2013, Friday, 22:34:29 »
Цитирам :*Баш затоа ги мерам звучниците,не гледам што пишувало на хартија. А од гледање и пипкање звучник не може да се оцени колкави му се параметрите Qts, fs и Vas ниту каков квалитет на басовите ќе даде.*

Очигледно никогаш не си ни земал повеке од два звучника во рака па да знаеш како да ги разликуваш.Уште кога ке видам дали е мембраната хартиена,кевлар или пластика,не ми требат параметри.Квалитетот на овесот,спајдерот,гумениот овес,должината на одот на калемот.... се се тоа елементи кои го дефинираат басот и многу е битна изработката (квалитетот) и склопувањето на самиот звучник.Ако лепакот е разлиен,мембраната залепена настрана,гумата со мал притисок се одлепува од мембраната... тоа ништо не е врзано со параметрите.И не знам кој дуќан во МК дава да земеш звучници за мерење параметри и да му ги вратиш,ако мерењата не ти се допаднат?

За друго веке не би коментирал,зошто очигледно си забуцан само во некои формули ,за кои само ти веројатно мислиш дека се врв во градба на звучните кутии.И батка мој,никогаш ти нема да сватиш што е квалитет на басот држејки се само за 98 и 99 страна на книгата на авторот кој во животот немал никогаш прилика да земе в рака Тѕѕ басови.Ако земе,ке напише сигурно уште една книга ,ама ке се вика * Како не се прават звучни кутии*Толку на ова тема и молим те не ме споменувај веќе,мачно ми е веке да се допишувам,а и колегиве се веке нестрпливи.Нека си одлучи Бумбар и нека си направи кутии,па ако е добар домакин ,нека ни каже што испадна.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #31 on 13.04.2013, Saturday, 06:21:50 »
Ако ShAdOw не ја заклучи, јас ќе ја заклучам. Престанете веќе! Дај да видиме што направил bumbar со драјверите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #32 on 28.05.2013, Tuesday, 09:17:15 »
Диар ол,

Да се вратиме на темата иако мислам дека стана беспредметна од фактот што овој вид звучници веќе НЕ се продаваат кај нас. Утре ќе обезбедам фото од распакувањето на звучниците. Сега засега, подготвени се само кутиите.

Голема молба до Вас е да ми препорачате „изработувач“ на калеми за да ја стокмам свртницата.

Значи - потребни ми се два калеми од 0,68 mH и два од 0,43 mH. (според шемата од Емитерче) Кондензаторите и отпорниците јас ќе ги најдам оваа недела. Понудите на ПП.

Појачалото (засилувачот) е исто так подготвено за проба...

П.С. Не прашувајте зошто задоцнив со проектот. Одговорот е во една мисла на Вуди Ален: Ако сакаш да го насмееш Господ, кажи му дека имаш планови...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #33 on 28.05.2013, Tuesday, 17:30:43 »
Во ботс или бт електроника, спроти југо дрво (во скопје) има гледано кламеи готови скретници едно-друго...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #34 on 28.05.2013, Tuesday, 17:34:11 »
Диар ол,

Да се вратиме на темата иако мислам дека стана беспредметна од фактот што овој вид звучници веќе НЕ се продаваат кај нас. Утре ќе обезбедам фото од распакувањето на звучниците. Сега засега, подготвени се само кутиите.

Голема молба до Вас е да ми препорачате „изработувач“ на калеми за да ја стокмам свртницата.

Значи - потребни ми се два калеми од 0,68 mH и два од 0,43 mH. (според шемата од Емитерче) Кондензаторите и отпорниците јас ќе ги најдам оваа недела. Понудите на ПП.

Појачалото (засилувачот) е исто так подготвено за проба...

П.С. Не прашувајте зошто задоцнив со проектот. Одговорот е во една мисла на Вуди Ален: Ако сакаш да го насмееш Господ, кажи му дека имаш планови...

Бумбарче,абе ако сакаш да купиш нешто има посебна рубрика Купувам,а не тука.И со среќа нека ти е со шемата од Емитер.

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #35 on 29.05.2013, Wednesday, 08:30:43 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 13:26:19) »
Бумбарче,абе ако сакаш да купиш нешто има посебна рубрика Купувам,а не тука.И со среќа нека ти е со шемата од Емитер.

Примено на знаење за рубриките. Сепак мислам дека овде пораката за понуди за калеми ќе имаше најдобар ефект. Еве ја поставувам и во Купувам-продавам...

На шемата од Емитерче некако ми фали нешто кај бас/среднотонецот ама да ја преразгледам денеска.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #36 on 29.05.2013, Wednesday, 17:00:36 »
Веројатно пак некоја печатарска грешка! ;D ;D