Author Topic: TSS звучници - самоградба  (Read 7103 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #15 on 10.04.2013, Wednesday, 22:38:16 (Edited 10.04.2013, Wednesday, 22:49:58) »
ТЅЅ се поголем шкарт и затоа В.Ф. пробал проблемот да го реши менувајки ја свртницата ( што е исправно), ама сепак не би рекол дека постигнал голем напредок.

batka, пак ќе повторам,скретницата нема дејство на квалитетот на басовите,немаат везе со квалитет на басови,од кај го извади тоа?  ???
Квалитет на басови кај ТЛ кутија се мења со промена на густина на дампирањето.

Зашто имало промена на скретницата објаснето е у Емитер,читај што пишува:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2142Кај првата скретница имало штампарска грешка у фазата на високотонецот,другата скретница има додаден калем за басот да ги утиша средните али пак имало штампарска грешка,последната скретница е вистинската и таа е дадена на сликата на линкот.Нема везе тоа со поправка на квалитет на басови,дај не измислувај.. Скретница за друго служи...

Прво,изгледа ти не разбираш што е  квалитет на басови.Друго е количината на  басовите,а квалитетот е сосема нешто друго! Она што го споменуваш како промена на густина на дампирање  ја менува количината(квантитетот) на басовите ( некој сепак ке ме разбере,ако не ти!),а за квалитетот на басот ако не е свртницата и димензиите на кутијата,не гледам што друго како фактор би влијаело.Секако само квалитетот на самиот звучник.Не се работи за јачина на појачувачот,нити нешто друго како фактор однадвор,ами се работи за квалитет на елементите во самата звучна кутија.Ако скретницата служи за друго,зошто ја менувал.Ако прорачунот бил добар,зошто го менувал калемот?И јас неизмислувамништо,веке е се измислено.Не верувам дека нештотисеразјасни,ама барем друг што ке прочита може би ке свати што сакам да кажам 8)

Споено мислење: 10.04.2013, Wednesday, 22:49:58
Јас никогаш не сум продавал само голи звучници,ниту сум држел некаков лагер.И јас сум ги купувал  и сум правел кутии.Од таму со Зец се знаеме,може да потврди ;D
Поимот *разлевање на  басот* очигледно не ти е познат Маки, и не се работи за свртниците,ами прво до квалитетот ( крутоста) на хартијата на  мембраната,овесот (гумата),крутоста или мекоста на спајдерот....Не мора книга да читаш,мене прати ме и ке научиш многу.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #16 on 10.04.2013, Wednesday, 23:17:51 »
Таман да напишам има улога и квалитет на самиот звучник, видов дека батка и тоа го спомнал. Со тоа можам да кажам дека целосно се сложувам со батка. :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #17 on 11.04.2013, Thursday, 02:20:26 »
2-way скретница не може да поправи разлеаност на басови!

Пааааа.. зависи, ако е добро дизајнирана, може до некаде да искорегира определени недостатоци на звучникот. Не може сосема, се разбира.

Види ја преносната карактеристика на скретница (филтер) и кажи како може тоа да влијае на разлеаност на басови?  Ако имало резонанција онда 2-way скретница може да ја угуши само ако резонацијата е у средни или високи фрекфенции,нема везе тоа со ниски резонантни фрекфенции и со разлеаност на басови.

А тоа да, не ја видов свртницата. Не знам како изгледа. А дека најобична двосистемска свртница може да корегира определени недостатоци во ниски фреквенции, тоа е апсолутно точно дека не може. Може само ако не е типична двосистемска свтрница... ако има во неа и непропусник на опсег или евентуално пропусник на високи фреквенции за бас-среднотонецот (зависи од тоа каков е проблемот со звучникот), можно е да се корегира до некаде со свртница. Се разбира, не може да се постигнат чуда, а и најверојатно ќе се јави некоја дупка во опсегот... но тоа е цената која би се платила за да добиеш „нешто од ништо“ :S. Тоа е тоа. Ќе треба да се пробаат и некои други методи, нешто со дампинг, нешто со вкрутување на мембрана и амортизери можеби. Кратко кажано, треба да се експериментира, што не мислам дека вреди ако драјверот е навистина толку лошо дизајниран.

За штампарските грешки у Емитер не сфаќам што сакаш да кажеш? Намерно ги правеле??

Не, но ми прави до некаде логика објаснувањето на batka. Можно е да пробувале до некаде да ги искорегираат проблемите со кутијата преку свртницата. Но, како што пишав, ја немам видено, а ти верувам дека е најобична двосистемска свртница (дека дизајнот на свртницата не се менувал значително од број на број, туку можеби грешката била само во некои ознаки или водови), така да, најверојатно само грешки биле.

Штета што веќе велите, не се продавале во МКД. Тогаш проектот нема да има „одраз“ во оваа наша мала DIY заедница....

Кај нас секогаш се одело на брза заработувачка, не квалитет. Побрзо продади што имаш да продадеш, ако се покажало како добро (ова многу ретко се има случувано), увези уште, ако не, не увезувај повеќе (лош збор брзо се шири).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #18 on 11.04.2013, Thursday, 14:31:26 (Edited 11.04.2013, Thursday, 15:14:02) »
Прво,изгледа ти не разбираш што е  квалитет на басови.Друго е количината на  басовите,а квалитетот е сосема нешто друго! Она што го споменуваш како промена на густина на дампирање  ја менува количината(квантитетот) на басовите ( некој сепак ке ме разбере,ако не ти!),а за квалитетот на басот ако не е свртницата и димензиите на кутијата,не гледам што друго како фактор би влијаело.

Поимот *разлевање на  басот* очигледно не ти е познат Маки,

Поимот „разлевање на басот“ ептен ми е познат,го има зборот „разлевање“ во Речникот на македонскиот јазик,се знае што значи,немој сега ти да му измислуваш друго значење.
Ако басот се „разлева“онда басот нема контрола, нема чврстина, а баш ТЛ кутија е позната по добра контрола и чврстина на басовите.Ако некоја ТЛ кутија имала разлеан бас онда у неа немало доволно дампирање,затоа ти кажав да додадеш дампирање.Тоа го поправа квалитетот на басовите.
ТЛ кутија со премалце дампирање има гласен и разлеан бас со нагласени резонанци, а со повише дампирање има чврст бас без резонанци.Ако претераш со дампирање онда има супер чврст бас,али онда може да не иде доволно ниско и може да биде басот претих.
У книгата Loudspeaker design cookbook што баш ти ја препорачуваш,на страна 98 имаш измерена ТЛ кутија без дампирање, со малце дампирање, со средно дампирање и со претерано дампирање. На страна 99 ти пишува што прави дампирањето у тој случај: ги елеминира резонанциите и го намалува group delay а све тоа значи почврст (помалце разлеан  :D) бас,а тоа е опис на квалитет на бас а не на квантитет на бас.

Квалитетот на басовите уопште не зависи од скретницата,таа не е фактор што влијае на квалитетот на басовите! У проектот од Емитер има само калем од 0,68mH за басот,тоа е low pass филтер од 6dB на октава, види каква преносна карактеристика има low pass филтер - кај басовите слабеење му е 0dB! Нема никакво дејство на басовите! Према тоа, не си у право! Дај немој да тераш инат за вакви едноставани ствари,ова го има у секоја книга за почетници.
Ајде кажи колкав е модулот на импедансата на индуктивност од 0,68mH на фрекфенции испод 200Hz и какво влијание може да има на ниски фрекфенции со толкава мала импеданса? Ајде најди у книгата Loudspeaker design cookbook или у било која друга книга да пишува дека калемот има некакво влијание на квалитетот на басовите?

Споено мислење: [time]11 Април 2013, 13:57:01[/time]
Не мора книга да читаш,мене прати ме и ке научиш многу.

Мора книги да читаш ако сакаш нешто да научиш,мене прати ме и ќе научиш многу повеќе него што сега знаеш.

Споено мислење: [time]11 Април 2013, 13:59:16[/time]
А дека најобична двосистемска свртница може да корегира определени недостатоци во ниски фреквенции, тоа е апсолутно точно дека не може.

Така е. Сега уште само да му го објасниш тоа на batka.

Споено мислење: 11.04.2013, Thursday, 15:14:02
Таман да напишам има улога и квалитет на самиот звучник, видов дека батка и тоа го спомнал. Со тоа можам да кажам дека целосно се сложувам со батка. :P

Расправата овде е дали од постоечките звучници,со промена на дампирање у ТЛ кутијата може да се добие поквалитетен бас. А тоа дека со поквалитетни и поскупи звучници се добива поквалитетен бас,мислам не треба уопште да се нагласува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #19 on 11.04.2013, Thursday, 15:28:21 (Edited 11.04.2013, Thursday, 15:36:42) »
А дека најобична двосистемска свртница може да корегира определени недостатоци во ниски фреквенции, тоа е апсолутно точно дека не може.

Така е. Сега уште само да му го објасниш тоа на batka.

Мислам дека е повеќе муабетот до она „пуста надеж“. Искрен да бидам, иако знам дека нема да искорегира, би пробал. Ама добро, тоа сум јас, јас сакам да си пробувам работи кои, барем според сета теорија, не би требало да функционираат. Мене ми треба и практичен доказ дека нема да работи ;D. Особено во аудио техника, поточно конструкција на звучници (иако не сум конструирал, ама сум екпериментирал со свртници и драјвери, без некоја особена теорија и пресметки, чисто онака, дали ќе ми се допаѓа ;)). Зошто? Па оваа наука е всушност многу субјективна, затоа. Пробуваме да го „наштимаме“ звукот на нашата перцепција, како човекот слуша. А определени работи не можеме да чуеме, па си викаш, „ај да пробам, знам дека по сите правила нема да функционира, ама од кај знам како јас ќе го перцепирам тоа, додека не чујам, не знам“ ;). Ретко кој сака апсолутно неутрален звук. Дури и да можеше да се направат звучни кутии со апсолутно рамна фреквенциска и фазна карактеристика и со изобличување скоро еднаквно на нула, не верувам дека многу луѓе ќе сакаа да ги слушаат ;). Ние сме навикнати и сакаме да има несовршености, бидејќи и ние не сме совршени ;). Можеби некој ден машини и роботи да почнат да уживаат во музика ;D. Е за нив, апсолутно неутрален звучник најверојатно ќе биде најдобар ;D. Само кој знае што ќе слушаат на тие звучници ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #20 on 11.04.2013, Thursday, 15:52:44 »
Оставете ја темава на праксата.

Звучниците ќе бидат направени како ТЛ кутии и како Open Baffle....(два вида)

Ќе бидат однесени на мерење карактеристики за двата случаја.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #21 on 11.04.2013, Thursday, 16:12:33 (Edited 11.04.2013, Thursday, 16:41:27) »
Маки ти кажа дека,цитирам :*Ако басот се „разлева“онда басот нема контрола, нема чврстина, а баш ТЛ кутија е позната по добра контрола и чврстина на басовите.Ако некоја ТЛ кутија имала разлеан бас онда у неа немало доволно дампирање,затоа ти кажав да додадеш дампирање.Тоа го поправа квалитетот на басовите.*
Е,па сега велиш дека не треба да те учам -ама ова што го напиша е скроз спротивно на она во пракса -ако басот се разлева и нема контрола,ниедна кутија не може да му даде цврстина.Она со дампирањето -заборави го под *квалитет*-тоа ти е всашност * квантитет*-количина на басовите кои можеш да ги намалиш или зголемиш со дампирање,ама *квалитет* на басовите се добива со самата конструкција,со квалитетот на хартија,овес,спајдер.Квалитетен бас кај Тсс звучниците нема,бидејки материјалот пред се ,од кој се направени е многу лош,дури полош и од оној на Симсоник.Тоа не е само мое мислење.И погрешна е теоријата дека се погодни за ТЛ кутија.Лош бас си е лош за било каква кутија.Исто како и лошиот автомобил: и низбрдо и узбрдо тој ке биде лош! 8)

Споено мислење: [time]11 Април 2013, 15:40:54[/time]
За Гига Ват: Како поткрепа на твојата теза,само да кажам дека во една ТВ станица каде бев пред некое време,купиле мониторски звучници Генелек ,доста скапечки,ама на тон-мајсторот му боделе уши! И вели- страв,не страв ,земав ги отворив високотонците,како ми кажа и зад мембраните им ставив малку памук,растресен.И ми легнаа на уво,човек!!!!! Имало лек,а ми бодеа уши високите!! Значи,понекогаш,можеби и секогаш добриот љубител на добар звук ,мора да испроба и да смени по нешто,да експериментира и да добие звук спрема своето *уво*.
Има еден виц,кој не е виц,кога човек во бивша YU купил скапи звучници и веднаш земал и ги * дампирал * со песок!! Нормално сите се чуделе,,ама тој си добил звук што го бендисал и уште напишал-*сега звучниците се тешки,па жена ми не може да ги помести сама од место и со тоа не може да ми ја расипе звучната слика!* 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #22 on 11.04.2013, Thursday, 16:57:15 »
Оставете ја темава на праксата.

Звучниците ќе бидат направени како ТЛ кутии и како Open Baffle....(два вида)

Ќе бидат однесени на мерење карактеристики за двата случаја.

Се сложувам, да се навратиме на темата ;). Кога ќе бидат готови, да видиме некои мерења, можеби да ги чуеме (ако дозволи авторот на темава ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #23 on 11.04.2013, Thursday, 20:33:17 »
Да,во ред се слагам- само пак на крај да напоменам: погрешна е теоријата дека Тѕѕ звучниците се добри за ТЛ кутија.Тоа може да го каже само увозникот или оној кој го продава шкартот.Проблемот и маката на В.Ф. беше токму тоа,да проба тој лош квалитет да го смести во кутија и да * го продаде*,односно да се потроши залихата. Но,проблем се јавува кога малку ке го исфорсирате завучникот,макар и во ТЛ кутија, тој нема квалитет за долги патеки па како што често се случува - или ке пукне,ке се скине,ке се децентрира,а се случувало кај неквалитетни басови ( порано имаше такви бугарски!) кои претерано * излетуваат* самиот калем да излезе и од лежиште и да се заглави или просто -згмечи.Иако е офф топик - ова нека биде дел од подучувањето,чисто од пракса.Добар бас има релативно мал ход ( ако не е гумиран) цврста мембрана и кога онака ке го чуклнете со прст треба да даде добар одзив ( слично на тарабуката  :D :D :D).Ке чекам ако Бумбар ги направи и каже дали е задоволен со звукот ,споредбено со она што веке го правел или евентуално споредбено со некоја друга кутија.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #24 on 11.04.2013, Thursday, 22:23:16 (Edited 11.04.2013, Thursday, 22:45:51) »
Маки ти кажа дека,цитирам :*Ако басот се „разлева“онда басот нема контрола, нема чврстина, а баш ТЛ кутија е позната по добра контрола и чврстина на басовите.Ако некоја ТЛ кутија имала разлеан бас онда у неа немало доволно дампирање,затоа ти кажав да додадеш дампирање.Тоа го поправа квалитетот на басовите.*
Е,па сега велиш дека не треба да те учам -ама ова што го напиша е скроз спротивно на она во пракса -ако басот се разлева и нема контрола,ниедна кутија не може да му даде цврстина.Она со дампирањето -заборави го под *квалитет*-тоа ти е всашност * квантитет*-количина на басовите кои можеш да ги намалиш или зголемиш со дампирање,ама *квалитет* на басовите се добива со самата конструкција,со квалитетот на хартија,овес,спајдер.Квалитетен бас кај Тсс звучниците нема,бидејки материјалот пред се ,од кој се направени е многу лош,дури полош и од оној на Симсоник.Тоа не е само мое мислење.И погрешна е теоријата дека се погодни за ТЛ кутија.Лош бас си е лош за било каква кутија.

batka, не бегај од очигледното - она што јас го напишав го пишува и у книгата Loudspeaker design cookbook напишана од експерт што конструирал звучници за најпознатите фирми у свет,има тој више пракса кај себе него сите овде заедно у Македонија.Ти кажав: прочитај страна 98 и страна 99.
За квалитетот на басовите меродавен е само Qts параметарот на звучникот а тој зависи само од јачината на магнетот. Ти наброја све што постои кај звучник, а што не влијае на квалитетот на басовите.  :D   :D  хартија, овес,спајдер..  :D   :D
Прочитај у книгата што ја препорачуваш,таму пишува - на квалитетот на басовите влијае само Qts параметарот. Никаква хартија, никаков овес,никаков спајдер!
За болдот: не ми ги извртувај зборовите! Јас напишав: ако во таа ТЛ кутија басот се разлева, помалце ќе се разлева ако се допуни дампирањето.Ефтини басови како ТСС и Симсоник имаат висок Qts параметар,такви звучници даваат ептен лоши басови у бас рефлекс кутија, лоши у компресиона,а коку толку прифатливи у ТЛ кутија.Према тоа,најбоље решение за ефтин бас  ТСС или Симсоник е ТЛ кутија (или open bafle). А дека у ТЛ кутија бољи бас ќе се добие со поскуп бас со понизок Qts параметра, тоа и мало дете знае.

Не одговори ништо како е можно обичен калем да влијае на квалитетот на басовите. А да си признаеш дека грешиш за ова?

Споено мислење: 11.04.2013, Thursday, 22:45:51
погрешна е теоријата дека Тѕѕ звучниците се добри за ТЛ кутија.

ТСС звучниците најдобри резултати ќе дадат у ТЛ кутија,во секоја друга кутија ќе биде полошо.Тоа важи за сите ефтини звучници,а тука спаѓаат и Симсоник што batka ги продавал,правел кутии со нив и помагал да се потроши залихата и притоа заработувал пари од тоа.

погрешна е теоријата дека Тѕѕ звучниците се добри за ТЛ кутија. Тоа може да го каже само увозникот или оној кој го продава шкартот.Проблемот и маката на В.Ф. беше токму тоа,да проба тој лош квалитет да го смести во кутија и да * го продаде*,односно да се потроши залихата.

Го молам глобалниот оператор да не дозволува вакви инсинуации. batka инсинуира дека Владимир Филевски помагал да се продаваат шкарт звучници.
Не знам,можда е тоа тачно,али batka не дава докази за тоа и мислам дека прави све само да го оправда своето продавање шкарт Симсоник,па измислува дека ТСС биле пошкарт и дека Владимир Филевски учествувал у нивно продавање.

batka слични вакви инсинуации без докази правеше и порано,кога ме оптужи дека не сум го направил проектот на звучникот што го постирав, исто и кога го оптужи Марјан Милошевиќ и неговите суперпрофесионални звучници дека не постојат. Па после излезе дека batka не бил у право. Треба еднаш за секогаш да му се стави крај на ваквото однесување на batka!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #25 on 11.04.2013, Thursday, 23:05:23 »
Абе Маки,те цитирав од буква до буква! Не гледам што извртив,кога само copy/paste направив!?? :D :D Стално велам дека ти твоите постови не си ги читаш! И никогаш не сакаш да признаеш дека не си во право!!! Постовите се тука -секој може да ги прочита.И не ти треба ни Qts ни *mu-te-es*параметар за да видиш што не е во ред со Тѕѕ звучниците.Квалитет што прво не се ни гледа,а камо ли да се слуша. Веројатно не знаеш ниту да споредиш два звучника држејки ги во рака,ако во некој часопис не прочиташ рецензија за нив или на хартија не го добиеш Qts -от!? За калемот,јас не спомнав,ниту ја видов свртницата за да коментирам за неа.Бумбар спомена дека 3 пати била менувана,ти велиш поради*печатарски грешки* ( да не работиш во печатница???) .Многу си брате забуцан во некој свој свет,продолжи си така .А ,за калемот -еве секој нека проба- ставете 1 мН калем сериски со басот,мерете,па ставете 4,7 мН и пак мерете - или слушајте го звукот на уво,па кажете има или нема разлика.И она што го тврдиш во книгата не е така-тошно е само дека авторот имал за споредба два добри басови,а сигурно споредбата не ја правел со кинески *тапа* звучници.Тој Тѕѕ звучници во животот сигурно ни чул-ниту видел.А,темата започна за Тѕѕ звучниците,да се знае.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #26 on 11.04.2013, Thursday, 23:22:01 »
Ајде престанете веќе еднаш, секоја тема ја растурате со тие ваши филозофии ("ти не си во право, јас сум")!

Ако имате да напишете нешто во врска со темата, слободно напишете, а не само гледате начин да почнете со препукување. На овој начин само создавате лоша слика за форумот. Имам добиено информации од некој доста квалитетни членови дека само заради вас не се вклучуваат во дискусијата на форумот. Едноставно кажано - претеравте! Се надевам дека ќе ме разберете, ова го пишувам најдобронамерно.

Од сега ако видам било какво препукување, веднаш ќе го бришам без никаво предупредување!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #27 on 12.04.2013, Friday, 01:21:41 (Edited 12.04.2013, Friday, 02:29:27) »
Звучниците ќе бидат направени како ТЛ кутии и како Open Baffle....(два вида)

Ова ти е добра идеа,само пази, за Open bafle обавезно ти требаат по два вуфера за басови на една „кутија“,може да ставиш еден TSS 8 инча бас и еден TSS 12 инча паралелно споени. Другиот TSS 8 инча бас ќе ти биде среднотонец. Ќе беше добро да имаше по две дванаески да ставиш за вуфери паралелно,али може и овака.
За вуфери у Open bafle се препорачуваат звучници со Qts параметар измеѓу 0,7 и 1,2. Такви се сите ефтини звучници,добри ќе бидат TSS,само што се препорачува и да имаат дугачок ход, а такви звучници не се ефтини.
Скретницата мора да биде 3-way,среднотонецот режен негде на 200Hz и 3000Hz,а за вуферите рачунај скретница како да се испод 100Hz,треба огромен калем,обавезно мотан на феритно јадро.

Споено мислење: [time]12 Април 2013, 01:00:02[/time]
А ,за калемот -еве секој нека проба- ставете 1 мН калем сериски со басот,мерете,па ставете 4,7 мН и пак мерете - или слушајте го звукот на уво,па кажете има или нема разлика.

Разлика има али не е ниту у квантитетот ниту у квалитетот на басовите,разликата е само у средните тонови изнад 200Hz.
За 8 ома звучник и 1mH калем се добива 1273Hz резна фрекфенција,изнад таа фрекфенција сите повиосоки тонови слабеат за 6dB на октава. Испод 200Hz нема никакво слабеење,калемот уопште не влијае испод тие фрекфенции,а тоа се фрекфенции за басови.
За истиот 8 ома звучник и 4,7mH се добива 271Hz резна фрекфенција,изнад таа фрекфенција сите повиосоки тонови слабеат за 6dB на октава. Испод 200Hz нема никакво слабеење,калемот уопште не влијае испод тие фрекфенции,а тоа се фрекфенции за басови.
Формула за low pass филтер од прв ред е f=Z/(2пL), импедансата на звучникот е Z а индуктивноста на калемoт е L.
Према тоа, свеедно е каков ќе ставиш калем, и за 1mH и за 4,7mH уопште нема разлика испод 200Hz, а тоа се басовите.Разлика има само у гушење на средните,тоа е разликата што ќе се слушне и измери,басовите остануваат исти.
Затоа и се вика low pass филтер,ниските тонови проаѓаат (pass) без промена, ова го има у сите учебници!

Споено мислење: [time]12 Април 2013, 01:26:19[/time]
И она што го тврдиш во книгата не е така-тошно е само дека авторот имал за споредба два добри басови,а сигурно споредбата не ја правел со кинески *тапа* звучници.Тој Тѕѕ звучници во животот сигурно ни чул-ниту видел.А,темата започна за Тѕѕ звучниците,да се знае.

batka, не е така, у книгата на страна 98, слики од 4.7 до 4.10 има измерена една ТЛ кутија со еден исти звучник, не се „два добри баса“ како што ти кажуваш,споредбата е само при различна густина на дампирање,према тоа свеедно е каков е басот, дали е кинески тапа или нешто подобро.
У целото поглавие за ТЛ кутии, од страна 95 до страна 103, не се спомнува ни овес,ни хартија,ни спајдер, туку само Qts параметар и fs. Прорачуните со овие два параметра се универзални за сите звучници,важат и за TSS и за JBL и за све што ќе ти падне на памет.Споредбата може да се прави со секои звучници,не мора ни да ги видиш ни да ги чуеш,прорачунот со Qts и fs ќе биде исти со она што после ќе се чуе и измери.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #28 on 12.04.2013, Friday, 18:30:41 (Edited 12.04.2013, Friday, 18:40:56) »
E,па колеги Админи морам на овој Маки да му одговорам бидејки навистина човеков се држи до она * јас и јас - после мене потоп*  ;D
Побратим,ти воопшто,ама воопшто не си ни видел ,а ниту чул ТЅЅ звучници!! Темава е за баш тие звучници!! И сега кога направи од темава попара и те искараа ( и мене) повторно докажуваш дека супата е жешка ,а не си ја пробал.Се ова што го напиша,ама ништо не значи кога ке речам дека Тѕѕ се најлошите звучници кои сум имал прилика да ги земам во раце.Значи,што сакаш прави со нив ( јас не спомнав ниту тип,ниту конструкција на кутија) тие се лоши и неквалитетни,Јас лично не би се мачел да инвестирам во нив! Е тоа е поентата.И молим те разликувај квалитет и квантитет на басовите,се разбира ако можеш тоа да го слушаш ,а не да го читаш во книга.Дампирање и промената на дампирањето на една кутија допринесува до промена на количина ( квантитет) на басовите- значи ке ги зголеми или намали! А никако нема да им даде квалитет!И ако само се повикуваш на формули прочитани од книга никогаш нема да сватиш што е квалитет на басовите.На сите самоградители ,препорака да не си губат време со евтини кинески басови,ами да купат нешто поскапо и поквалитетно.Не само кај нас ,ами секаде во светот квалитетот оди со цената.Само кај нас некој може да филозофира дека од лоши звучници се прават добри,макар и ТЛ кутии.
И Маки читај си ги прво своите постови,а потоа коментирај ги другите.

Споено мислење: 12.04.2013, Friday, 18:40:56
А ова што го напиша дека ,цитирам :*.Споредбата може да се прави со секои звучници,не мора ни да ги видиш ни да ги чуеш,прорачунот со Qts и fs ќе биде исти со она што после ќе се чуе и измери.* е многу револуционерно теориски,ама се паѓа во вода ако некој таму направил печатарска грешка и место 0,25 ставил 1,25.. И сега?! Не можеш да правиш споредба додека басовите не ги земеш во раце,ги прегледаш и ја оцениш изработката,материјалот и на крај не ги слушнеш.Сум видел басови со исти карактеристики и сите параметри на хартија ,а во живо давале сосема различен звук,драстично различен.Затоа според она поговорка * Не го фали коњот што не си го јавал*.Бумбар нека си направи кутии по желба и нека даде оцена тој самиот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: TSS звучници - самоградба
« Reply #29 on 12.04.2013, Friday, 19:49:59 (Edited 12.04.2013, Friday, 21:35:04) »
На сите самоградители ,препорака да не си губат време со евтини кинески басови,ами да купат нешто поскапо и поквалитетно.

Се слагам со ова,истото тоа го напишав у мојот туторијал „Како правилно се прават звучни кутии“.
Али проблемот овде е што bumbar веќе ги купил тие звучници,што да прави со нив? Максимум од такви звучници ќе извлече у ТЛ кутија или Open bafle,тоа го кажувам цело време.

Побратим,ти воопшто,ама воопшто не си ни видел ,а ниту чул ТЅЅ звучници!! Темава е за баш тие звучници!!
Не си у право, не читаш што сум напишал,ево:
Баш сум споредувал Симсоник 8 инча со ТСС, исти шкарт се,нема разлика у квалитет на басови.

Дампирање и промената на дампирањето на една кутија допринесува до промена на количина ( квантитет) на басовите- значи ке ги зголеми или намали! А никако нема да им даде квалитет!И ако само се повикуваш на формули прочитани од книга никогаш нема да сватиш што е квалитет на басовите.

Не си у право! Ај пак: прочитај што пишува на страна 99 од книгата Loudspeaker design cookbook. Книгата ја напишал експерт што конструирал звучници за најпознатите фирми у свет,тој своето искуство у правење звучници со квалитетни басови го преточил у таа книга,не се тоа празни формули,тоа е знаење поголемо од твоето и од моето и од сите овде у Македонија,смешно е што твоето „искуство“ го вреднуваш повише од она на светски експерти за звучници и ги плукаш нивните книги.

,ама се паѓа во вода ако некој таму направил печатарска грешка и место 0,25 ставил 1,25.. И сега?! Не можеш да правиш споредба додека басовите не ги земеш во раце,ги прегледаш и ја оцениш изработката,материјалот и на крај не ги слушнеш.Сум видел басови со исти карактеристики и сите параметри на хартија ,а во живо давале сосема различен звук,драстично различен.

Баш затоа ги мерам звучниците,не гледам што пишувало на хартија. А од гледање и пипкање звучник не може да се оцени колкави му се параметрите Qts, fs и Vas ниту каков квалитет на басовите ќе даде.