Author Topic: BG20 Visaton  (Read 2967 times)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
BG20 Visaton
« Opened on 06.02.2013, Wednesday, 01:09:04 (Edited 17.03.2013, Sunday, 22:57:16) »
Zdravo
Slucajno eden prijatel mi kaza deka postoel ovoj forum na internet. ubav forum so interesni temi. Inaku mene me interesira temava so full-range driver zvucnik vizaton BG-20 koj go ima vo Loging electronics da se kupi po cena od 2250denari. Sakam so ovoj driver da napraam zvucna kutija pa zatoa prasuvam nekoj na forumov dali se sretnal so ovoj driver-zvucnik ili dali ima izraboteno zvucna kutija da pomogne okolu izrabotkata so nekakvi skici iskustva ili clicno.
Na site na forumov im isprakam srdecen pozdrav so dobra ponatamosna sorabotka. :)
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: BG20 Visaton
« Reply #1 on 06.02.2013, Wednesday, 01:16:10 »
Ако не ти речам ќе ми речат избираме на кој да му викаме, ако ти речам ќе ми се налутиш дека уште не дојден сум ти се развикал (ова онака претпоставка од минатото искуство што сме имале).

Ама па моја работа е да ти кажам да си знаеш, подобро сега одошто после :D

На форумов се пишува на кирилица, ако не знаеш како да подесиш на компјутерот прашај ќе ти објасниме, ако користиш таблет или мобилен едноставно на крајот од пораката допиши дека немаш кириличана поддршка или дека си од таблет или мобилен.

Сега да ти речам добредојде имај пријатен престој на форум.
А за прашањето почекај ќе ти одговори некој од стручњациве :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #2 on 06.02.2013, Wednesday, 01:20:49 »
Ubava zabeleska ztoa da prasam kako se prebacue na kirilica koi se koracite mislam postapka? ???
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: BG20 Visaton
« Reply #3 on 06.02.2013, Wednesday, 01:23:40 »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #4 on 06.02.2013, Wednesday, 01:31:24 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 01:38:20) »
Фала Devil на помошта све е сработено по препораките зато ова е на кирилица напишано. :)
Сега кога е све средено да продолжиме со темава. ;)
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BG20 Visaton
« Reply #5 on 06.02.2013, Wednesday, 20:15:53 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 21:35:36) »
Е,вака сега.Лично јас не поддржувам кутии за дома со full-range драјвери,Сум слушал и поскапи драјвери од овој ( кој спаѓа во просечен квалитет). Порано имаше доста бука кренато со Fostex (еве една тема ке ставам),имаше проекти и во Емитер и во други часописи,ама после некако замре трендот и луѓето се разочараа. Од некое искуство со Visaton ( некој ке ги нарече исподпросечни,ама сепак имаат некое ниво! ;D)
ке ти речам дека треба да одбереш каква музика ке слушаш прво,а потоа да бараш соодветни драјвери.Овој модел мислам има премногу средни и малку *стегнати* високи,а басот ,не знам ,некои ги комбинираат со вуфер.Но најдобро ,ако мислиш да правиш ,најди прво некои направени кутии со тој модел.слушни ,па ако те бендисуваат...прави.Ке добиеш помош од нас.Иако сега некој ке ме нападне,сепак си го кажувам моето мислење.

Споено мислење: [time]06 Февруари 2013, 21:02:24[/time]
Еве да се дополнам : еве го линкот за овој звучник

Code: [Select]
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/breitband/bg20_8.html
а понатаму дословно се вели:

Midrange unit for full scale or musicians' PA systems
Vocal or guitar monitors
Fullrange speaker for electronic organs and keyboard

Значи ,намена за се освен за домашен hi-fi ! Да не те разочарувам,сепак види и најди некоја друга комбинација

Споено мислење: 06.02.2013, Wednesday, 21:35:35
Еве имаш и овде некои податоци  за ТЛ со овој звучник и предлог свртница

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #6 on 15.02.2013, Friday, 19:21:15 (Edited 15.02.2013, Friday, 19:24:37) »
Тражев по интернет и ја најдов кутијата со BG20 која е прикажуете на слика горе кај вас. Исто на интернет најдов скица со димензии на кутијата која е прикажана доле.
За кутијата тражам цена за изработка на две кутии од медијапан од 19мм спрема скица. Затоа јавете се да се договориме пошто сакам да го изработам овој звучник за да чијам како звучи, пошто имам желба за убав звук. :)
За цената јавете се па да се договориме за све.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BG20 Visaton
« Reply #7 on 15.02.2013, Friday, 21:24:55 »
Прво,темава не одговара за последново.Направи нов пост во *Купувам* и таму стави напис дека бараш некој да ти направи такви кутии.

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #8 on 17.03.2013, Sunday, 18:58:07 »
Инаку јели некој имат идеја каде да ги набавам звучнициве BG-20 Visаton и по која цена, посто многу ми се допагат ваков тип на кутии кој дават убав дефиниран длабок басс - проверено.
Инаку и ова да го додам, каде у Македонија можат да се купат вакви и слични квалитетни дривери(звуцници) од познати фирми за прање кутии. ???
Поздрав
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: BG20 Visaton
« Reply #9 on 17.03.2013, Sunday, 19:27:09 »
Прашање:
Инаку јели некој имат идеја каде да ги набавам звучнициве BG-20 Visаton и по која цена

Одговор:
full-range driver zvucnik vizaton BG-20 koj go ima vo Loging electronics da se kupi po cena od 2200denari.

 :)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #10 on 17.03.2013, Sunday, 22:29:45 »
Добро фала на обавестуанјето. Ме интересира на друго место у друга продавница у Скопје можат да се најдат пошто у Логинг се 4500 денари за пар.
Фала на информација
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BG20 Visaton
« Reply #11 on 17.03.2013, Sunday, 22:46:21 »
Ова ме потсетува на еден поранешен член на Форумов.Исти прашања,исти манири,стил...... Славко беше мислам?? Само под друг ник.Така ли е ? Спремаш некој лампаш или звучник за Емитер?? 8) ???

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #12 on 17.03.2013, Sunday, 22:58:59 (Edited 17.03.2013, Sunday, 23:03:35) »
Ова ме потсетува на еден поранешен член на Форумов.Исти прашања,исти манири,стил...... Славко беше мислам?? Само под друг ник.Така ли е ? Спремаш некој лампаш или звучник за Емитер?? 8) ???
И ја го сретнав овдека на форумов али не по тоа име мислам дека бесе Делија.
Инаку батка убај работи имаш од аудио техникава, па да те прашам кај се најдува магацинот. Овие твои работи у магацин ги видов на реклама5 и мислам дека ти си тој батка кој ги нуди извини ако грешам.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BG20 Visaton
« Reply #13 on 17.03.2013, Sunday, 23:29:38 (Edited 18.03.2013, Monday, 16:36:15) »
Славко,батка не продава ништо на Реклама5,ниту на 6 и 7. ;D Магацин  немам,ниту сум имал. 8)

Споено мислење: 18.03.2013, Monday, 16:36:15
Сега се распрашав и веројатно се работи за Кире,кој работи со НФ  техника,препродава стари работи,а веројатно никот ми го користи за да привлече повеке муштерии.Јас немам никаква врска со тие огласи. ;D ;D ???

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: BG20 Visaton
« Reply #14 on 19.03.2013, Tuesday, 11:42:31 »
Славко,батка не продава ништо на Реклама5,ниту на 6 и 7. ;D Магацин  немам,ниту сум имал. 8)

Споено мислење: 18.03.2013, Monday, 16:36:15
Сега се распрашав и веројатно се работи за Кире,кој работи со НФ  техника,препродава стари работи,а веројатно никот ми го користи за да привлече повеке муштерии.Јас немам никаква врска со тие огласи. ;D ;D ???
Па добро сега е појасно пошто пишуе на огласот огласуе batka. Па си велам да не си ти посто на форумов ти се бавишсо вакви работи.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?