Author Topic: Subwoofer Jamo SW200 II  (Read 16779 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #90 on 13.02.2013, Wednesday, 01:22:55 (Edited 13.02.2013, Wednesday, 01:30:26) »
На свртницата има кондензатор паралелно со басот.Второ- калемот во свртницата е прилично голем 8)

Ако мислиш на скретницата од Jamo SW 200, тоа е обичен low-pass филтер со 12dB на октава.

Споено мислење: 13.02.2013, Wednesday, 01:30:26
И муабетов е „си играме пинг понг“ а ;D? Добро, не сум занел ;D. Да си знам во иднина да избегнувам вакви push-pull конструкции (па и било какви чудни конструкции) и да се држам до класичните ;).

Епа значи целото „филозофирање“ околу ЕМС ми пропаѓа во вода ;D. Значи пазете засилувачот со кој ќе го врзувате овој woofer (Jamo SW200 или SW200 II) да има заштитни диоди ;). Кога ќе одите во продавница да си купите засилувач, прашајте го продавачот дали засилувачот има заштитни диоди, и ако ве гледа бледо, кажете му дека таков засилувач треба за SW200 ::).

Па не баш,проблемот со ЕМС го имаш кај сите нормални кутии со големи вуфери.Појачалото мора да се избори со тој проблем,тоа е негова работа.


Иначе Гига ЕМС  се решава со кондензаторот врзан паралелно со намотката  на басот.

Да, ама со тој кондензатор се заострува стрмнината на кривата на филтерот.

batka е у грешка а GigaWat е у право.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #91 on 13.02.2013, Wednesday, 01:34:40 »
Па не баш,проблемот со ЕМС го имаш кај сите нормални кутии со големи вуфери.Појачалото мора да се избори со тој проблем,тоа е негова работа.

Да, сигурно ќе се јави сличен проблем и кај појаките woofer-и, ама не до тој степен до кој може да се јави кај оваа push-pull комбинација, тоа ми беше поентата ;).

Добро, во секој случај, корисни информации прочитав во претходните post-овие ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."