Author Topic: Subwoofer Jamo SW200 II  (Read 16945 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #75 on 13.02.2013, Wednesday, 00:03:40 »
Маки,абе не е така - читај што пишуваш *Кај пасивните субвуфери собирањето на левиот и десниот канал се прави или преку еден звучник со дупла намотка или преку два звучника пуш-пул споени.*Кога имаш две намотки кои се и електрично одвоени,на кој начин * го собираш* сигналот од Л и Р канал? Може само електронски да се собира или дели,со активна свртница,ама ваму е пасивна и било како да врзеш -еден или два посебни звучници,каналите не се собираат! И таков поим како * композитен моно сигнал составен од Л и Р сигнал * никаде во литература го нема.Друга работа е што се носи сигнал од двата канала ( ама тоа не е сепак -стерео) посебно на двата баса преку пасивна свртница! Џамо и уште некои фирми го практикуваа тоа ,ама се покажа прилично непрактичен.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #76 on 13.02.2013, Wednesday, 00:06:00 »
Овој напон ќе се „осети“ како повратен назад кон засилувачот, што се разбира, не е добро за засилувачот. Како го решаваат овој проблем конструкторите на звучници?

Со диоди поставени паралелно на излезните транзистори.

Жан

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #77 on 13.02.2013, Wednesday, 00:07:57 »
Јас мислам дека така треба да изгледа.................
Мислам дека го разбирате цртежот.Дали цевката треба да ја пробие преградата и да влезе во затворениот дел???

Така изгледа оригиналниот Jamo SW 200, цефката не треба да ја пробие преградата.
Али баш тоа ти кажувам, да не ја правиш таа конструкција, него направи обична бас рефлекс кутија како што ти објаснив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #78 on 13.02.2013, Wednesday, 00:10:55 »
На свртницата има кондензатор паралелно со басот.Второ- калемот во свртницата е прилично голем 8)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #79 on 13.02.2013, Wednesday, 00:11:24 »
Така изгледа оригиналниот Jamo SW 200, цефката не треба да ја пробие преградата.
Али баш тоа ти кажувам, да не ја правиш таа конструкција, него направи обична бас рефлекс кутија како што ти објаснив.

ОК но сепак ми се допаѓа дискусијата.............Се надевам со Батка нема да забегате ;)
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #80 on 13.02.2013, Wednesday, 00:16:36 »
Прегризи си јазик ! ;D :D ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #81 on 13.02.2013, Wednesday, 00:20:41 »
Е, тука сме ;D. Јас имам едно прашање од претходно ако знаеш и можеш да ми го одговориш ;D.
Ако едниот звучник е врзан нормално, а другиот противфазно, и притоа (на пример) на едниот звучник (на едниот канал) му доаѓа бас, а на пример, на другиот нема никаков сигнал (или многу послаб), басот од едниот звучник ќе предизвика вибрирање на мембраната и од другиот звучник, но, бидејќи на другиот звучник не доаѓа сигнал, намотката во звучникот до кој не доаѓа сигнал ќе почне да генерира ЕМС (нели, поради движењето на намотката во магнетно поле од перманентен магнет), односно ќе се појави наизменичен напон на краевите на звучникот кој (во тој момент) не работи. Овој напон ќе се „осети“ како повратен назад кон засилувачот, што се разбира, не е добро за засилувачот. Како го решаваат овој проблем конструкторите на звучници?

Проблемот се решава со игнорирање.  ;)
На добро конструирано појачало не му смета повратна ЕМС, према тоа конструкторите на звучници баш ги брига,го префрлаат проблемот кај конструкторите на појачала.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #82 on 13.02.2013, Wednesday, 00:23:13 »
Мислам дека станува збор за два различни модела,сликата од Гига е SW200, сликата од Жан е SW22o II...........Овој без римско II е со засилувач внатре..............

Епа ако на мојата слика не се гледа кабел за напојување, а на таа од Zan не се гледа вантре (во самиот звучник) засилувач, значи дека и двата модела и SW200 и SW200 II се пасивни ;). Еве на Google Search што јавува како први резултати при пребарување на SW200 ;).



Значи, најверојатно, и двата се пасивни ;).

Ja na slici ne mogu da vidim da li ima prikljucak za napajanje iz mreze ili nema. pretpostavio sam da ima pa sam tako i nacrtao. E ako nema nikakvog napajanja onda je to mala zagonetka kako su kombinovali oba kanala i kako su resili pasivnu skretnicu na tako niskoj frekvenci a da sve to valja. Tu bi komponente bile ogromne (zavojnice i kondenzatori) ili bi bile neke divlje niskobudzetne varijante sa gvozdenim jezgrima i elektrolitima...

Епа и мене тоа ме јаде, како е се ова изведено ;D. Очигледно не е на класичен начин ;).

Ako je tako kako kazes Maki, onda ne bih zeleo da imam taj Sub. Znam za taj koncept ali je on u glavnim i profi tokovima napusten pre 40-50godina jer se nije dobro pokazao sta god da se pokusavalo. Radi to, duva to bas ali nije kako treba . Ima mnogo intermodulacija i "povlacenja" jer sadrzaj signala nije isti u oba kanala. To nije dobar koncept.

Епа за ова зборувам јас цело време ;). Неколку пати го поставив истото прашање, еве, последен пат во овој post ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10110.msg87774#msg87774
Маки,абе не е така - читај што пишуваш *Кај пасивните субвуфери собирањето на левиот и десниот канал се прави или преку еден звучник со дупла намотка или преку два звучника пуш-пул споени.*Кога имаш две намотки кои се и електрично одвоени,на кој начин * го собираш* сигналот од Л и Р канал?

Кога само на едниот канал има сигнал, реагира една намотка, кога само на другиот канал има сигнал, реагира другата намотка. Кога и на двата канала има сигнал, реагираат и двете намотки, автоматски, сигналот се сумира. Е сега, може да се јавио проблем, ако се јави противфазен сигнал на двата канала, нема никаков бас да се слуша, двете намотки ќе реагираат противфазно, звучникот нема да се движи (или многу малку ќе се движи) и така може да го изгориш звучникот. Овој проблем нема да се јави кај активните варијанти каде сигналот се сумира прво (преку предзасилувач/суматор) бидејќи станува збор за ниски напонски нивоа кои се многу мали ;).

Може само електронски да се собира или дели,со активна свртница,ама ваму е пасивна и било како да врзеш -еден или два посебни звучници,каналите не се собираат! И таков поим како * композитен моно сигнал составен од Л и Р сигнал * никаде во литература го нема.Друга работа е што се носи сигнал од двата канала ( ама тоа не е сепак -стерео) посебно на двата баса преку пасивна свртница! Џамо и уште некои фирми го практикуваа тоа ,ама се покажа прилично непрактичен.

Добро, ова не е електрично сумирање, ако мислеше на тоа. Да, ова е механичко сумирање на вибрации и се разбира дека нема да биде толку добро и прецизно како и електричното (а згора на тоа, се јаува и проблемот кој го имам спомнато во претходниот пасус од овој post). Но, без разлика, и ова се смета за сумирање на сигнали ;). Чисто теоретски гледано, звучниците со дупли намотки се (свен звучници) истовремено и „механички суматори на вибрации“.

Со диоди поставени паралелно на излезните транзистори.

Благодарам за одговорот ;). Искрен да бидам, заборавив на ова решение ;D. Но, искрени да бидеме, не секој засилувач има вакви диоди, а Jamo не знаат јас на каков засилувач ќе го врзам звучникот (woofer-от), така да, ова е непрактично. Сигурен сум дека имало доста изгорени засилувачи при користењето на SW200, особено некои поевтини изведби на засилувачи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #83 on 13.02.2013, Wednesday, 00:32:31 »
...не секој засилувач има вакви диоди, а Jamo не знаат јас на каков засилувач ќе го врзам звучникот (woofer-от), така да, ова е непрактично.

Така е, но како што рече Maki, проблемот се решава со игнорирање  :)
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #84 on 13.02.2013, Wednesday, 00:34:09 »
И двата модела се пасивни,се разликуваат по * наџиџаноста* и драјверите кои ги содржат.Во основа сите модели ги имаат истите или само со други вредности направени пасивни свртници.Ги имам отворано(читај-раскостувано,разглобувано порано) бидејки на друг начин не може да се дојде до драјверите во случај да прегорат! Иначе Гига ЕМС  се решава со кондензаторот врзан паралелно со намотката  на басот.Порано со кондензатори се решаваше истиот проблем и кај шпулните на релињата!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #85 on 13.02.2013, Wednesday, 00:42:04 »
Цевката оди преку преградата!

Не е така, и на твојот цртеж не оди преку преградата.

Цевката не треба да оди преку преградата. Јас колку што знам, едната комора е херметички затворена, а на другата е отворот со цевка.

Така е.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #86 on 13.02.2013, Wednesday, 00:53:53 (Edited 13.02.2013, Wednesday, 01:03:08) »
На првиот цртеж на кутијата,цевката оди преку средната преграда! На овој вториов не,пократка цевка е! И еве еден линк ако сака некој да се занимава со пресметки 8)

Code: [Select]
http://www.colomar.com/Shavano/4th_help.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #87 on 13.02.2013, Wednesday, 01:02:37 (Edited 13.02.2013, Wednesday, 01:04:58) »
...не секој засилувач има вакви диоди, а Jamo не знаат јас на каков засилувач ќе го врзам звучникот (woofer-от), така да, ова е непрактично.

Така е, но како што рече Maki, проблемот се решава со игнорирање  :)

Е ајде сега натерај ме да купам Jamo woofer ако знам дека вака прават woofer-и ::).

Искрен да бидам, после овие одговори, кои ги добив, и јас би му го препорачал на ddd истото што и некои други членови му го препорачаа... батали го овој woofer, направи си стандардна бас-рефлекс woofer кутија со еден единечен звучник ;).

Проблемот се решава со игнорирање.  ;)
На добро конструирано појачало не му смета повратна ЕМС, према тоа конструкторите на звучници баш ги брига,го префрлаат проблемот кај конструкторите на појачала.

И муабетов е „си играме пинг понг“ а ;D? Добро, не сум занел ;D. Да си знам во иднина да избегнувам вакви push-pull конструкции (па и било какви чудни конструкции) и да се држам до класичните ;).

Епа значи целото „филозофирање“ околу ЕМС ми пропаѓа во вода ;D. Значи пазете засилувачот со кој ќе го врзувате овој woofer (Jamo SW200 или SW200 II) да има заштитни диоди ;). Кога ќе одите во продавница да си купите засилувач, прашајте го продавачот дали засилувачот има заштитни диоди, и ако ве гледа бледо, кажете му дека таков засилувач треба за SW200 ::).

Иначе Гига ЕМС  се решава со кондензаторот врзан паралелно со намотката  на басот.Порано со кондензатори се решаваше истиот проблем и кај шпулните на релињата!

Да, ама со тој кондензатор се заострува стрмнината на кривата на филтерот. Освен тоа, и ова не е целосен failsafe. Зависи со која фреквенција ќе биде повратниот сигнал :S.

Од повеќето од овие post-ови заклучив дека е најдобро да се држам до стандардните констукции ;D. Не правам звучници, ама добро е да се знае ;D ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #88 on 13.02.2013, Wednesday, 01:09:32 (Edited 13.02.2013, Wednesday, 01:19:38) »
Ako je tako kako kazes Maki, onda ne bih zeleo da imam taj Sub. Znam za taj koncept ali je on u glavnim i profi tokovima napusten pre 40-50godina jer se nije dobro pokazao sta god da se pokusavalo. Radi to, duva to bas ali nije kako treba . Ima mnogo intermodulacija i "povlacenja" jer sadrzaj signala nije isti u oba kanala. To nije dobar koncept.

Да, не е најдобар концепт али е единствен можен за пасивен субвуфер (исто и еден звучник со дупла намотка).
Басовите у стерео снимка обично се позиционирани негде на средина,према тоа левиот и десниот канал имаат сличен сигнал испод 150Hz, па у ваков случај овој концепт е скоро совршен,плус кутијата е помала.
Ако има уснимен бас крајно лево а на десниот канал нема (или обратно), онда ваквиот концепт има некои проблеми. Ипак да повторам - само тоа е начинот да свири пасивен субвуфер у една кутија.
Откако најпосле дознавме дека ddd си користи моно суб излаз кој после иде на друго стерео појачало (абе ddd, што не го кажа ова порано?  >:( ),онда тоа практично е активен субвуфер,па двата звучника у пуш-пул супер ќе си работат.
Се надевам со ова одговорив на претходните постови од другите, се намножија многу постови,не можев да постигнам..

Споено мислење: 13.02.2013, Wednesday, 01:19:38
На првиот цртеж на кутијата,цевката оди преку средната преграда! На овој вториов не,пократка цевка е!

Најпрецизно се изрази Zan:
едната комора е херметички затворена, а на другата е отворот со цевка.

Према тоа не е битно дали цефката иде преку преградата,едната комора секогаш е компресиона а воздухот од другата комора излегува преку бас рефлекс отворот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #89 on 13.02.2013, Wednesday, 01:20:48 »
Откако најпосле дознавме дека ddd си користи моно суб излаз кој после иде на друго стерео појачало (абе ddd, што не го кажа ова порано?  >:( ),онда тоа практично е активен субвуфер,па двата звучника у пуш-пул супер ќе си работат.

Да, и јас ова сакав да го пишам, од толку што пишував, заборавив ;D. Во конкретниот случај (5.1 засилувач, од кој излезот за subwoofer се врзува и на двата звучника паралелно), нема да има никаков проблем. Во комбинација со стерео засилувач, од кој едниот канал се врзува на едниот звучник, а другиот на другиот звучник, можно е да се јават проблеми. Како што пиша Maki, басовите најчесто се снимаат поеднакво на двата канала, но понекогаш, особено на новиве снимки, кај некои стилови на музика знаат и да „шалтаат“ басовите од еден на друг звучник. Ова често не може да се чуе, но многу од музиката која се издава денес не е ни мастерувана како што треба, а луѓето кои ја прават музиката често не се ни музичари туку „домашно приучени музичари/продуценти/мастер/аудио инженери“, така да, се почести и почести се овие ситуации ::). Мислат дека некој ќе го чуе тоа и ќе им се диви за „инвентивноста“, а реалноста е дека најверојатно многу мал дел од луѓето ќе го забележат ова, а сигурно нема никој да забележи ако се слуша на X.1 озвучување ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."