Author Topic: Subwoofer Jamo SW200 II  (Read 16774 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #30 on 12.02.2013, Tuesday, 17:02:42 »
Опомена за Маки во врска со односот меѓу членовите - однесувајте се пристојно ,без навреди и извичници

 ???  Според Правописот на македонскиот јазик, извичник не е навреда,за друго служи..
Пред да ми фаќате кусур за србизмите, исто за извичникот важи и во српскиот јазик..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #31 on 12.02.2013, Tuesday, 17:05:08 »
Не се работи само за извичниците,туку за она со црвени букви! Иако членот е почетник,сепак малку професионален однос и воздржаност не е на одмет.Наставите си со преписката,нема да се мешам,да не ја расипеме темата.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #32 on 12.02.2013, Tuesday, 17:56:43 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 17:58:40) »
Ако сакаш да помогнеш па направи една скица со димензии по твое како би изгледал  ;)


Заротирај ја сликава за 90 степени надесно - звучниците ќе дојдат на дното од кутијата. Бас рефлекс цефката постави ја на вертикалната соседна страница, како кај Јамото.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #33 on 12.02.2013, Tuesday, 17:59:52 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 18:08:50) »
Ако сакаш да помогнеш па направи една скица со димензии по твое како би изгледал  ;)

Да, стварно, ај направи скица? Јас мислам дека те разбрав, ама не сум сигурен, дај нешто нацртај набризна.

ПС: Колку што сватив, вака некако треба да изгледа, така?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #34 on 12.02.2013, Tuesday, 18:13:31 »
Колку што сватив, вака некако треба да изгледа, така?

Баш тоа!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #35 on 12.02.2013, Tuesday, 18:45:10 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 18:53:58) »
Цевката ти е мала ;D а и нема потреба од два звучника,доста е еден,дури и подобро Гига.И на шилци да биде да не пренесува вибрации.И не е лошо да има и мрежа одоздола? А може и да се преврти ,па без шилци да биде?? 8)Ако ја свртиш скроз наопаку добиваш нешто како на сликава,ама  ОМ  не можеш да го имитираш,нивниот бас има страшен од ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #36 on 12.02.2013, Tuesday, 18:55:44 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 18:59:32) »
Цевката ти е мала ;D а и нема потреба од два звучника,доста е еден,дури и подобро Гига.И на шилци да биде да не пренесува вибрации.И не е лошо да има и мрежа одоздола? А може и да се преврти ,па без шилци да биде?? 8)

Тоа со цевката, чисто како пример го земав, каде треба да стои цевката (на која страна од кутијата), инаку, појма немам колку треба да биде долга ;D, ме заинтересира темата од аспект на конструкцијата ;). На крајот на краиштата, должината на цевката се пресметува, па ако треба, се штима ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #37 on 12.02.2013, Tuesday, 19:19:55 »
Еве слика од еден стар каталог на Jamo, како изгледа subwoofer-от внатре.

Жан

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #38 on 12.02.2013, Tuesday, 19:47:59 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 19:50:19) »
нема потреба од два звучника,доста е еден,дури и подобро

 ???   ???
Со еден звучник субвуферот ќе го свири само едниот канал од стереото. А другиот канал? Ќе треба уште еден субвуфер, уште една кутија.
Субвуферот Jamo SW200 е стерео и затоа има два звучника. Може и еден звучник со две намотки за истата работа.
Уопште не е подобро еден обичен звучник,со два исти звучника вака поставени треба помал волумен за кутијата него за еден звучник.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #39 on 12.02.2013, Tuesday, 20:55:37 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 21:08:47) »
Сигурно не си видел,дадов една шема за 2.1 вуфер со два сателити.Вуферот најчесто е моно изведба со еден звучник и моно појачувач.Еве ја шемата.Значи вуферот *краде сигнал* од двата канала и ги појачува само ниските тонови.Значи не мора да е стерео,со два вградени баса.Ако вака ,како Гига нацрта се направи кутијата вториов  звучник нема да дава ништо бидејки пред себе ке има само препрека.Не бадијала прават вуфери со пасивни мембрани.Ако е вака пуш пул мора да се предвиди кутија и за вториот бас. Само ОМ имаат направено кутија со надворешен бас ,ама конструкцијата е уникатна ( видете ја горната слика).Овака,на појак бас,може и некоја мембрана да летне. 8)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #40 on 12.02.2013, Tuesday, 21:21:50 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 21:35:02) »
Со еден звучник субвуферот ќе го свири само едниот канал од стереото. А другиот канал? Ќе треба уште еден субвуфер, уште една кутија.
Субвуферот Jamo SW200 е стерео и затоа има два звучника. Може и еден звучник со две намотки за истата работа.

Nisam mislio da se javljam u ovoj temi, ali znam da ovo citaju mnogi ljudi a od njih su mnogi bez velikog znanja i iskustva pa ce pogresno nauciti.
Ako nesto nisi siguran da znas nemoj to ni komentarisati.  Subwoofer se nikada ne pravi u stereo izvedbi tj. zaseban za svaki kanal. Na tim frekvencama covek ne moze da odredi precizno odakle dolazi zvuk i vise ga oseca telom i grudnim kosem nego usima pa se sasvim gubi stereo efekat te stoga nema ni potrebe za levim i desnim subwooferom. Uvek se radi jedan subwoofer koji dobija kompozitni signal iz oba kanala ali frekventno ogranicen najcesce do 120-150Hz.
JAMO subwoofer kutija na slici NIJE STEREO i ima dva zvucnika koji su vezani u protiv-fazi i rade kao jedan zvucnik nisu svaki za zaseban kanal... rade zajedno u IZOBARIC ili PUSH-PULL konfiguraciji.

Uvek imajte u vidu da mozda mnogi koji citaju uce iz vasih postova pa zato pazite sta pisete!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #41 on 12.02.2013, Tuesday, 21:24:40 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 21:26:53) »
Ова ке го користам..............



Споено мислење: 12.02.2013, Tuesday, 21:26:53
Ме преваривте Докторе.............
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #42 on 12.02.2013, Tuesday, 21:36:42 »

Ме преваривте Докторе.............
Ne znam da li sam dobro razumeo, ali ne vidim cime sam te prevario "ddd"?
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #43 on 12.02.2013, Tuesday, 21:37:43 »
Па со пораката ништо стручно..............
Дарко

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #44 on 12.02.2013, Tuesday, 21:38:11 »
prevario = preduhitrio ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio