Author Topic: Трансформатори (идентификација)  (Read 656 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Трансформатори (идентификација)
« Opened on 23.01.2010, Saturday, 22:31:54 (Edited 24.01.2010, Sunday, 01:30:19) »
Здраво на сите. Дома имам многу трансформатори извадени од различни уреди. Многу извадив од расходувани видео плеери. Но не знам за колкава излезна моќност се пошто се со некои јапонски ознаки. Дали некој знае нешто за ваквото обележување и ако знае нека го сподели со другите на форумов. Вечерва не стигнав ,ама утре сигурно ќе ставам некоја од овие ознаки да видите како изгледаат. Поздрав 8) 8)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Трансформатори
« Reply #1 on 24.01.2010, Sunday, 00:27:29 »
Ако се извадени од стари видеа, не верувам дека имаат некоја голема моќност, измери ги димензиите на средишното јадро (околу кое се наоѓаат намотките) и ќе ја дознаеш моќноста точно. Околу одредување на примарот и секундарот -  примарот лесно ќе го најдеш со мерење бидејќи има доста поголем отпор од секундар(ите), најчесто 200-300ома за разлика од секундарите кои обично се по неколку ома, кога еднаш ќе го одредиш примарот приклучи го на мрежа и само измери ги секундарите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Трансформатори (идентификација)
« Reply #2 on 24.01.2010, Sunday, 01:50:19 (Edited 05.06.2010, Saturday, 14:12:18) »
Моќноста на трансформатор приближно може да се пресмета ако се измери и пресмета плоштината (пресекот) на јадрото (железото) врз кое се намотани намотките (не плоштината на целиот трансформатор туку само на делот околу кој се намотани намотките) и тоа по следната формула:

P = (S)^2   (^2 значи „на квадрат“)

P е снагата која ја бараме
S е плоштината изразена во cm^2.

На пример: Трансформатор на кој јадрото му е 5см х 5см е 5х5=25^2=625W

Напомена: Ова важи за трансформатори на кои висината и ширината на калемот (намотките) е скоро иста и не важи за трансформатори кои имаа многу долг калем во висина и исто не важи баш за торусни трансформатори.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.