Author Topic: Ретки електронски компоненти  (Read 24103 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ретки електронски компоненти
« Opened on 09.10.2010, Saturday, 00:26:37 »
Темава ке биде посветена на наоѓање на ел. компоненти кои ги има во се помал број на продавници и нивниот број од ден на ден се намалува.
Па секој што бара нешто што е реткост да се најде во ова време, слободно нека пише па оној што знае нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #1 on 09.10.2010, Saturday, 00:28:33 (Edited 09.10.2010, Saturday, 01:00:21) »
Јас прв ке прашам :) Ме интересира дали некој знае каде може да се набават:
- Дупли варикап диоди од типот BB104G или KV1310 ?
- Феритни филтри за VHF опсегот ?
- Транзистори BF494 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ај јас да прашам да не знае некој кај да најдам UM66 интегрално коло?  :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
Го барав во логинг и во гац ама го немаа ни во двете. :) >:( А пишува ли цена?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
ако може дај ми го ценовникот да го видам, да видам што се имаат и по која цена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #6 on 09.10.2010, Saturday, 11:07:53 (Edited 09.10.2010, Saturday, 13:13:01) »
DX-er, имам BF492 и BF493 ако ти бркаат работа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
DX-er, имам BF492 и BF492 ако ти бркаат работа.
јас имам пробано со BF495 ама се многу послаби, изгледа мора баш тие. сепак фала за понудатс
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислев BF492 и BF493, сум напишал двапати BF492 ::) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да го прашам ристе(дечкото од гац) дали ке може да го ставам ценовникот па тука ке го ставам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #10 on 09.10.2010, Saturday, 14:20:45 (Edited 09.10.2010, Saturday, 14:55:04) »
Дх-ер какви феритни филтри бараш? Да не се феритни лончиња или пак феритни прстени?

Споено мислење: 09.10.2010, Saturday, 14:55:04

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #11 on 09.10.2010, Saturday, 18:45:52 (Edited 09.10.2010, Saturday, 18:49:11) »
да го прашам ристе(дечкото од гац) дали ке може да го ставам ценовникот па тука ке го ставам....
Не, нема да може бидејки на нив им беше понудено соработка меѓутоа тие не одговорија така да не смееме да им правиме такви реклами, едино може по лична порака.

Дх-ер какви феритни филтри бараш? Да не се феритни лончиња или пак феритни прстени?

Споено мислење: 09.10.2010, Saturday, 14:55:04



Па највеке личат како тој во вториот документ, првиот што е со повеке дупчиња ама не сум баш сигурен. Мене ми треба 5 такви бидејки сакам да правам Вероника ПЛЛ 1W (таа големата со 6 интегрални кола - ПЛЛ аналогна логика) Па ако имаш такви како за таа вероника пиши ми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да се најде (купи) 1N4751А кај нас, и ако може, по која цена може да се купи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Да не има некој од Бт транзистор 2N2219 оти во алфа немат..
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
DX-er таков транзистор BF494 МИСЛАМ дека има во гац,ама не е сигурно. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker