Author Topic: Лампашки засилувач со EL84 и EL34  (Read 16639 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #15 on 25.06.2013, Tuesday, 20:52:08 (Edited 25.06.2013, Tuesday, 23:38:25) »
Инаку во врска со она што батка го рече, па да custom појачалата коштаат многу бидејки како што кажа и ти се наплаќа посебно дизајнот па работна рака и сите компоненти се со висок клавитет, но јас зборував за оние појачала на пример маршал јцм 800, кошта околу 1200 евра, 100 вати, а додека 1 custom појачало од 100 вати кошта најмалку 10000 евра, сето ова се должи на тоа што маршал појачалта се изработуваат сериски на пцб и се е механизирано, така да нема потреба од многу работна рака, и целиот производствен процес е побрз . истотака зошто во шемата се користи ел84 поврзана како триода кога може 1 ецц83 да се стави, патем каде е инвертерот на фаза или ел84 е инвертер ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #16 on 30.08.2013, Friday, 03:52:02 (Edited 30.08.2013, Friday, 03:53:17) »
@MetallicA,

Marshall JCM800 не е hi-fi појачало. Освен PCB плочката која и тогаш е рачно лемена, целото појачало е склопено рачно. Изобличувањата кај гитарското појачало се во прилог на звукот, за разлика од hi-fi појачалата каде што не смее да има изобличувања.
Во цената исто спаѓаат тестирања, квалитетни упарени лампи, стабилен напон и сл. Поради таквите работи, два произведени Marshall JCM800 од иста година на производство, во иста состојба, може да звучат различно, но сепак убаво за уво, каде што кај hi-fi појачалата нема за*банција и дисторзирање. Ете зошто и цената на лампашките hi-fi појачала за разлика од гитарските е доста поголема.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
истотака зошто во шемата се користи ел84 поврзана како триода кога може 1 ецц83 да се стави, патем каде е инвертерот на фаза или ел84 е инвертер ?
Уместо EL84 може ECC83,али звукот ќе биде различен,можда више им се свиѓа звукот со EL84.
Втората EL84 означена со V2 е инвертор на фаза.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #18 on 30.08.2013, Friday, 13:11:07 (Edited 30.08.2013, Friday, 17:54:20) »
димитар. нигде не реков дека маршал е hi fi  поjaчало  ::) ;D маки секако дека ке биде поразличен, триодата има помалку THD споредено со пентодата  и пентода поврзана како триода, во овој случај и двете еl84 можат да се елиминирааат со една еcc83, со што ке се добие по чист звук, а истотака и ел34 може да се замени со 300b со што ке има thd со само 2-3%, но и THD-то зависи од многу фактори, но сепак дали некој ке ја прави со ецц83 или ел84 тоа е енгов избор.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #19 on 30.08.2013, Friday, 16:40:19 (Edited 30.08.2013, Friday, 17:52:40) »
триодата има помалку THD споредено со пентодата  и пентода поврзана како триода,
Пентода поврзана као триода е триода.
Сасвим друга ствар е дали ECC83 ставена као претпојачало и фазен инвертор у тоа појачало има мање THD од EL84 поврзани као триоди. Знаеш со сигурност,си измерил?

во овој случај и двете ел84 можат да се елиминирааат со една ел83, со што ке се добие по чист звук,

Ако си сигурен у тоа,оди убеди ги батките од Trafomatic дека ти више знаеш од нив.

а истотака и ел34 може да се замени со 300b со што ке има thd со само 2-3%,

Е кај најде 300B да упоредуваш со  EL34,знаеш ли која е разликата у цената??  Еден пар 300B коштаат више него цело појачало со EL34.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Маки,мислев дека *само јас сум во грешка* ама очито,според твојот сарказам,тоа не се однесувало само за мене и моите постови.Многу лицемерно и дрско настапуваш во однос кон скоро сите колеги со кои се конфронтираш и мислам дека со ваков самобендисан став и однос ти не си за на форум.Најдобро е да си направиш свој форум и самиот да си се допишуваш и караш.Ако мислиш дека е ова само мое мислење ,ти си у грешка и Адимистрацијата треба нешто да превземе во врска со тебе.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
ОК,малце се занесов..

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #22 on 30.08.2013, Friday, 18:04:43 (Edited 30.08.2013, Friday, 19:43:52) »
е сега и јас ке ти одвратам така дрско. пентода поврзана како триода си е пак пентода ти неможеш да ги тргнеш другите две решетки и да ја намалиш одалеченоста на анодата од катодата, за да се добие повеке засилување. тоа е исто како ти да ми велиш дека turbojet, turbofan и turboprop мотори се сите исти бидејки кај нив погонот е ист т.е. јет мотор, не бе друже има голема разлика не само кај овие мотори туку и кај лампите и не се прај некој научник и дека се ти знаеш, каде и да погледнам на форумов секаде се караш со некој, па неможе бе сите да се лоши, свати дека проблемот е до тебе, а не се сите лоши. и пак со твојата карактеристична фраза "знаеш си измерил?" а па ти измери ли па да ми балегаш тука дека не е така, ти имаш ли факт за да го подржиш твојот аргумент? а? истотака ти си гиизмерил ли оние интегралните коишто ги споменуваше во една друга тема за миксета  па мислиш дека се беспрекорни ?а?  и да згрешив не мислев на ел83 туку на ецц83, на крај краишта сите грешиме али ти си беспрекорен. а и каде јас ги споменав trafomatic, и каде споменав дека јас знам повеке од нив. ти да не сонуваше нешто случајно? 300b и el34 имаат различни намени, 300б е скапа бидејки ја има во мали количини, но сепак има и за по 50 евра, кинески. инаку првобитната намена на 300б е за во телефони а на ел34 за аудио појачала, get it ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пентода поврзана као триода е триода.

Паааа...технички гледано, се добиват криви на зависност како триода. Некои производители дури и ги имаат дадено во datasheets кривите за пентода врзана како триода. Но сепак, влијае и градбата. Има две додатни електроди. Знаат да влијаат врз кривите.

Ако зборуваше од теоретски апсект, да, пентода врзана како триода треба да работи баш како триода. И најчесто работат... помалку или повеќе, излезните U-I криви се тие ;).

е сега и јас ке ти одвратам така дрско. пентода поврзана како триода си е пак пентода ти неможеш да ги тргнеш другите две решетки и да ја намалиш одалеченоста на анодата од катодата, за да се добие повеке засилување.

Еве го, кратко и јасно ;). Јас, во мој стил ;D, ќе се расприкажував ;D, а MetallicA тоа го срочи во една реченица ;). Во право е ;). Кривите пак ќе бидат тука некаде, ама засилувањето u (mu) ќе падне, што значи дека и U-I кривите ќе бидат „по налегнати“ накај X-оската (U-оската).

Може да се експериментира со тој спој, да се добие „некаква си триода“. Дури можно е да се добијат и добри резултати, ако се користи како предзасилувачка цевка за Hi-Fi.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #24 on 31.08.2013, Saturday, 02:15:34 (Edited 31.08.2013, Saturday, 02:39:14) »
пентода поврзана како триода си е пак пентода ти неможеш да ги тргнеш другите две решетки и да ја намалиш одалеченоста на анодата од катодата, за да се добие повеке засилување.

У грешка си,пентода поврзана као триода не е пентода него е триода,се понаша исто као триода иако има уште решетки,тие други решетки не се користат.Триода пак си е триода,не е битно кое појачање го има.

и пак со твојата карактеристична фраза "знаеш си измерил?" а па ти измери ли па да ми балегаш тука дека не е така, ти имаш ли факт за да го подржиш твојот аргумент?

Имам факти,сум измерил. А ти?Си измерил? Или тоа си го прочитал у некој часопис каде лажат?

300b и el34 имаат различни намени, 300б е скапа бидејки ја има во мали количини, но сепак има и за по 50 евра, кинески. инаку првобитната намена на 300б е за во телефони а на ел34 за аудио појачала, get it ?
Пак си у грешка, EL34 и 300B имаат иста намена,за аудио појачала.Првобитната намена на 300B е за аудио појачала на телефонските линии.Телефонските линии пренесуваат аудио сигнал, get it?
Кинески EL34 има за 5 евра,разликата у цената е 10 пати.

Споено мислење: 31.08.2013, Saturday, 02:39:14
Пентода поврзана као триода е триода.
Паааа...технички гледано, се добиват криви на зависност како триода. Некои производители дури и ги имаат дадено во datasheets кривите за пентода врзана како триода. Но сепак, влијае и градбата. Има две додатни електроди. Знаат да влијаат врз кривите.
Двете додатни електроди ако не ги прикључиш не влијаат на кривите.Нема да ги прикључиш другите две решетки ако сакаш да добиеш триода.

Ако зборуваше од теоретски апсект, да, пентода врзана како триода треба да работи баш како триода. И најчесто работат... помалку или повеќе, излезните U-I криви се тие ;).
Исто е и теоретски и практично.Не само што треба да работи као триода,него EL84 поврзан као триода ќе работи баш као триода и никако друкчие.Не само што најчесто работат него секогаш ќе работат како триода ако така се поврзани.Излезните криви не се помалку или повеќе тие на триода,него се баш тие на триода.

MetallicA тоа го срочи во една реченица ;). Во право е ;). Кривите пак ќе бидат тука некаде, ама засилувањето u (mu) ќе падне, што значи дека и U-I кривите ќе бидат „по налегнати“ накај X-оската (U-оската).
MetallicA го срочи тоа у една погрешна реченица,у криво е.Мало mu и полегнати триодни криви не се карактеристики на пентода,него на триода со мало mu.

Може да се експериментира со тој спој, да се добие „некаква си триода“. Дури можно е да се добијат и добри резултати, ако се користи како предзасилувачка цевка за Hi-Fi.
Не е некаква триода,него е баш триода.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #25 on 31.08.2013, Saturday, 07:48:41 (Edited 31.08.2013, Saturday, 07:51:23) »
Исто е и теоретски и практично.

Аииии ::)... ова не ти требаше ::)... ама го пиша ;D.

Може да се експериментира со тој спој, да се добие „некаква си триода“. Дури можно е да се добијат и добри резултати, ако се користи како предзасилувачка цевка за Hi-Fi.
Не е некаква триода,него е баш триода.

Ќе се добие триода, ама нема никогаш да има исти криви кои би ги имала ако ги нема тие две додатни решетки ;).

А не е лошо да размислиш и околу претходната констатација. Практично и теоретски било исто ??? ;D. Ме насмеа ;D ;D ;D. Па ако беше така, електричните кола ќе имаа само по 3 компоненти, онолку колку што теоретски им треба ;D.

Сега ми е јасно до каде си со електрониката ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе гига се познава дека овој е бегал од часови ама ајде да пробам уште еднаш да му докажам. ;D друже маки, пентода што е поврзана како триода не може да биде триода, бидејки додатните решетки  стојат на патот на електроните, а бидејки тие ги удираат и се загреваат решетките се појавува т.н secondary emmision, со што се намалува ефикасноста. истотака ако не е битно колкаво појачање има зошто концертите не се озвучуваат со лм386(700mw), "не е битно појачувањето". ако имаш факти дај кажи ги, а јас да ти кажам искрено дека немам ништо мерено а и немам ни таква опрема за мерење, и да не читам многу часописи туку разгледувам даташит за лампите коишто ме интересираат. лампите може имаат истна намена според тебе, ама според сите други не е иста намената, ако беше исто телефонот ке се викаше појачало и обратно. и не телефонсктие линии не пренесуваат аудио сигнал, туку електричен сигнал преку кој се пренесува звукот. истотака тоа дека ел84 ке работи како триода е исто како ти да ми велиш дека turboprob работи исто како turbofan, па ако беше исто ке се викаше јет, а во овој случај ел84 ке беше триода а не пентода. друже ти си у голема грешка, пентодата имало помало mu од триодата, триодата има mu 100(ецц83), а ел34 имаше околу 17. туку ај гига ја и ти да го оставиме маки, а он нека се пријави на овие бесплатните програми за дозавршување на средно и факултет, за да надокнади за изгубените часови.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Исто е и теоретски и практично.

Во оваа реченица се е кажано, нема потреба од дуги докажувања.
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
@MetallicA ,не ли мислиш дека претера малце повеќе.И да греши @Maki нетреба толку остро да настапуваш а и постар е од тебе.Ме потсеќаш на друг член,исти како тебе..............
Дарко

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Лампашки засилувач со EL84 и EL34
« Reply #29 on 31.08.2013, Saturday, 14:52:52 (Edited 31.08.2013, Saturday, 14:55:44) »
зошто претерав  ??? па тој почна прв да се расправа со таков стил на пишување, сега неможам јас на лошото со добро да одговарам иако така треба ама  ;D не бива, а истотака јас незнам што си има врска староста со начинот на однесување ?? и кажи да видам на кого те потсекам, па да ги резагледам неговите постапки, да се поистоветувам со нив, и да се обидам да го подобрам односот...  ;D и за крај еве едно извинување до маки. јас веке не пишувам во оваа дискусија.
Kure je kupio novog BMW-a