Author Topic: Лампашки засилувачи на низок напон  (Read 1688 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Написите се од списанието Електор и во нив се разработуваат повеќе лампашки засилувачи и засилувачи за слушалки кои користат низок аноден напон до кај триесетина волти. Пред се овие шеми се наменети за експериментирање, значи не може да се извади максимумот од лампите, но затоа не требаат високи напони и сл. и се безбедни за сите да ги пробаат и да го откријат лампашкиот звук.
Јас лично планирам да ги пробам шемите со PL504 која работи на напон од само 27V, па ќе ги презентитрам резултатите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,моментално ова е хит.А во доменот на предпојачувачите се повеке се прават транзисторски ,со батериско напојување.При тоа се бараат транзистори со метални кукишта (ВС 109с,....) и фолиски блок кондензатори,без многу електролити.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Лампашки засилувачи на низок напон
« Reply #2 on 03.06.2012, Sunday, 23:04:48 (Edited 28.07.2012, Saturday, 18:20:07) »
Ја пробав шемaта со PL504, прво со обично мрежно трафо 230/28V на излез, фалеа дел од басовите и високите, после ставив излезно трафо ама со 5к/8оми импеданса (иначе треба 800/8 оми), звучеше доста подобро и погласно и на крај му закачив еден стар ама квалитетен 800 омски звучник директно без излезно трафо, со него звучеше најдобро, типичен топол лампашки звук, добри басови и високи. Го пробав и со слушалки според другата шема, добро работи и со нив. Потрошувачката на колото е околу 300mA.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
потврда и од мене дека работи шемата со pl504.  :) јас ја пробав на 800 омски звучник и звучеше супер само треба да се направи предпојачало за да биде поосетлив засилувачот, а може и да се зголеми анодниот напон со тоа се зголемува и осетливоста.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Сепак, сметам дека излезниот степен мора да биде со повисок напон ... со тоа засилувањето е во линеарниот дел од кривата.
Знам дека сите предпојачалца кои кинезиве ги нудат во последни време, работат токму така, на некои 18-21V на анода, додека во катода имаат максимум 300mV.