Author Topic: Засилувач за PC со TDA1517 - 2х6W  (Read 599 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Засилувач за PC со TDA1517 - 2х6W
« Opened on 16.10.2011, Sunday, 18:32:05 »
Утринава две братчиња (9 и 12 години) ме замолија да го погледам и поврзам засилувачот кој го направиле за својот РС.
Засилувачот беше со TDA1517 и исправувач на 12 v кој љубезно им го отстапил татко им од стар полнач за акумулатори,Ставив еден електролит од 3300мФ 50V и го поврзав стерео-потенциометрот директно со кабелот и 3,5 мм џек.На ИК ставивме мал ладилник од АТХ напојувања,а најинтересен беше крајот : два звучника по 5W /4 omi од кола 9 см дијаметар се  поставени во две пластични кутии од 1 кг пакување на сладолед,кој со по два штрафа беа прицврстени за дрвени постоља.Ставивме и нешто материјал за дампирање и добивме две солидни звучни кутии. ;D Инвентивноста на децата е извонредна,едвај чекам да видам во каква кутија ке го стават засилувачот,а верувам дека и некоја слика ке направат за на Форумов,да не рече некој дека само копираме .Засега, им ветив дека за ова ке напишам некој збор на Форумов и ке ја ставам шемата.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Браво ;D, секогаш ме радува кога ќе прочитам вакво нешто...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Батка, ко ќе можиш сликај ги тие  звучниците. Ме интересира како излегоја  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Мене ме радува тоа што толку мали деца (не дека ја сум голем) прават електронски склопови  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас чекам да го стават појачалцето во кутија и да го сликаат комплетот со мобилен,па ке ставам слики.Овде имам деца кои сакаат да *чепкаат* само некој треба внимание да им посвети.Ако сте прави електроничари никогаш не му го скратувајте задоволството на некој помал,ако сака нешто да направи или барем праша.Сум *заразил* доста деца со техниката со тоа што сум им посветил внимание,дал совет,некогаш и електронски делови.Децата знаат да изненадат и да возвратат.Најбитно е првата конструкција да биде успешна - рецептот е тој! ;)Пред некое време дојде еден 8 годишен човек и напамет ми изрецитира како оделе боите и вредностите на отпорниците,од работната тетратка на постариот брат! Ке биде нешто од тоа дете!! ;D ;D