Author Topic: 2X150W транзисторски аудио засилувач  (Read 11334 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2X150W транзисторски аудио засилувач
« Reply #30 on 06.08.2011, Saturday, 15:06:40 (Edited 06.08.2011, Saturday, 15:09:18) »
Шемава ја има најбитната карактеристика - штити од појава на едносмерен напон во вод на звучник.За краток спој,температурна заштита и сл. се користат склопови во самото излезно појачало.

stefanjanevski

  • Guest
Ме интересира дали на ова може да се прклучат 8 омски звучници?

Ама кондензаторите ги немаш купувано. Зашто кондезаторие се само 190 денари еден. И уште еднаш да те замолам да ми ја дадеш маската за појачалото.

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Извини за маската што не ти ја дадов порано немав време да се уклучам, а за кондензаторите еден само имав и три купив по 100 ден еден од алфа

stefanjanevski

  • Guest
Ама ти дека си од Битола ти испаднало добро, а да не знаеш до Скопје 4 такви кондензатори, колку поштарина ќе ми земат. Фала за маската.

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
А незнам колку е поштарината јави се во алфа тие праќаат ке ти кажат

ggoce

  • Guest
Здраво ace-bitola разгледувајки го проекто што си го правел и забележав во заштитата на звучници (мек старт) дека имаш грешка со транзизторите, поточно кај заштитата на звучниците од дс (2 / ц2240). Според шемата треба да бидат база со база кај тебе е колектор со колектор и.т.н. Бидејки започнав да го правам овој мек старт оти ми е потребем и забележав и сакам да прашам дали имаш некаков проблем со заштитата.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ne, nema greske, sema u tom delu je tacna iako to tebi mozda ne izgleda logicno. Pogresno je tvoje oznacavanje B E i C.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

ggoce

  • Guest
Ne, nema greske, sema u tom delu je tacna iako to tebi mozda ne izgleda logicno. Pogresno je tvoje oznacavanje B E i C.

Дока на овој транзизтор не ли му се ознаките 1емитер 2колектор 3база?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
на овој транзизтор не ли му се ознаките 1емитер 2колектор 3база?

Така се ознаките, но во шема не се користат броевите на изводите, туку симболи. Се знае точно кој извод што е. Ти ги имаш погрешно означено. На сликата што си ја заокружил, горе е колектор, на средина е база, а доле е емитер.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor
Жан

ggoce

  • Guest
значи ознаката на шемата не ми беше намера да ги означам симболите туку да ги означам изводите на транзисторот ц2240 и да се направе споредба со монтажната на која се поставени истите и дали се вклопуваат целосно со шемата, мислам само на заукружените.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ja nemam mnogo vremena. Sta sam mislio da ti pomognem i kazem, ja sam rekao. Ako ne verujes, ti sacekaj nekog drugog da ti objasni bolje.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па не е ни битно на монтажната шема и плочката како се распоредени изводите на транзисторот.Ти треба кога ке го поставуваш транзисторот да пазиш каков распоред на нозете има тој и така да ги поставиш,ако треба и ке ги извиткаш.Иначе ,шемата е добра и ознаките што си ги ставил се погрешни.

ggoce

  • Guest
Па не е ни битно на монтажната шема и плочката како се распоредени изводите на транзисторот.Ти треба кога ке го поставуваш транзисторот да пазиш каков распоред на нозете има тој и така да ги поставиш,ако треба и ке ги извиткаш.Иначе ,шемата е добра и ознаките што си ги ставил се погрешни.

Ознаките намерно ги пишав да се забележе на монтажната тоа ми беше целта затоа се само двата транзизтора се означени. Но битно е распоредо на местење и цртање да се припазе кога тогај ке дојде до забуна. Те нешто јас нацртав со регулатор и без лед диоди па не би требало да сам ја утнал некаде  ;D се надевам  ;)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Зошто неможам да ги видам сликите?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2X150W транзисторски аудио засилувач
« Reply #44 on 18.02.2013, Monday, 16:58:34 (Edited 18.02.2013, Monday, 17:54:37) »
Битно е да одиш по електронската шема! Таму е добро означено и се знае според симболот за транзистор - каде еВ.С,Е.Значи се гледа како се споени електрички.Е сега ,ако транзисторот нема изводи ВСЕ,туку ЕВС, треба кога го поставуваш транзисторот да пазиш кој негов извод ( според дата шит-от!) каде доаѓа на плочката.Така што не е битно каков е распоредот на изводите на самиот електронски елемент,туку е битно каде која ножичка ке биде залемена.Честопати треба да се исвиткаат или испреплетат изводите на транзисторите ,ако немаш соодветен транзистор ,туку ставаш некоја замена која го нема истиот распоред.