Author Topic: 20W засилувач со LM1875  (Read 5921 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
20W засилувач со LM1875
« Opened on 28.05.2011, Saturday, 20:29:54 »
Аудио засилувач базиран на интегралното коло LM1875 со излезна моќност од 20W на 4Ω со THD=0.015% при напон од +-25V.


Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #1 on 19.06.2011, Sunday, 09:50:23 (Edited 17.08.2011, Wednesday, 18:15:17) »
Вистинска убавина од "Low-COST" аудиозасилувач!!!! ;) :-*
Шадоу (ShAdОw), само дај според шемата квалитетна ППК за овој засилувач и се ќе биде во ред!! ;) :)
Инаку можам да речам се пофално за овој засилвач, бдејќи го имам изработено и многу уживам во неговите благодети!!! :-* :-* :D :D
За стерео засилувач имам купено и направено:
Напојување: торусни трафа 2х50VA/2х18Vac од "Логинг електроникс" - 2х900 денари, Грец 2х 6А/200V, филтерски кондензатари 4х4700uF/50V  (или 2х10000uF/40V) по гранка и по еден блок од 100nF/63V во гранка!!
На влез приклучен High-End предзасилувач со ECC83 (или со 12AX7) од ЕМИТЕР, извор на звук CD-плеер Techniks itn!!!
На излез хорна звучници од проектите на FOSTEX !!!?
Другарчиња се онесвесвестувам од убавината на звукот,...се разбира во аудио спектарот од 55Hz....18kHz, ќе ве молам каква дефиниција,...просторност, стерео слика, транспарентност и се друго што е потребно во "High-Ended" филозофијата на чувство при уживање во музиката и говорот,...!!!! ;) ::) :-*
Без исклучоци, бидете сите поздравени,...се разбира најмногу љубителите на одличен аудофилски звук-музика!!! ;) :D :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #2 on 21.06.2011, Tuesday, 18:13:00 »
Ставете барем печатена и монтажна плочка на таа * убавина*,барем некој ке се напали да ја направи.Дури и има една навистина * минијатура * која заслужува да се види.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #3 on 23.06.2011, Thursday, 09:19:26 (Edited 23.06.2011, Thursday, 09:26:43) »
Ставете барем печатена и монтажна плочка на таа * убавина*,барем некој ке се напали да ја направи.Дури и има една навистина * минијатура * која заслужува да се види.

Аман бе batka,....како што реков на форумов ми остана само да се шегувам со тебе!!?? :( :D :D
Бидејќи сите работи ги поедноставуваш,... (упропастуваш!!) итн,...
Погледај ја долу електричната шемата дадена од Шадоу (ShАDОw) па споредија со твојата?!
Ајде еднаш потруди се да ти стане јасно,...!!?? >:( :o

Во електрониката и акустиата жимити нема место за импровизацииии!!
>:( ;D ;D 8)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #4 on 23.06.2011, Thursday, 13:57:37 »
Аман бе batka,....како што реков на форумов ми остана само да се шегувам со тебе!!?? :( :D :D
Бидејќи сите работи ги поедноставуваш,... (упропастуваш!!) итн,...
Погледај ја долу електричната шемата дадена од Шадоу (ShАDОw) па споредија со твојата?!

Аман бе Delija, човекот и шема има ставено, нели гледаш ? ? ?

Во електрониката и акустиата жимити нема место за импровизацииии!! >:( ;D ;D 8)

Штом вака пишуваш, ти навистина не си запознаен со начинот на кој се направени повеќето пронајдоци во електронката и техниката. Не планирам да те разубедувам, верувај во што сакаш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #5 on 24.06.2011, Friday, 07:09:40 (Edited 24.06.2011, Friday, 07:11:44) »
ГигаВАТ има, ама реков да се спореди со таа од Шедоу (подолу дадена)?!! ;) >:(
Оваа од батка шемава е осакатена!!?? >:( ;D
Споредбено кажано: Луѓе има со две нозе и инвалиди со една нога,...!!?? ??? >:(
Ајде поздрав,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #6 on 24.06.2011, Friday, 09:02:42 »
Не е чишто осакатено Делија,пробај направи ја па ке видиш! Не биди убеден дека само ти ја имаш вистинската шема!!! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #7 on 24.06.2011, Friday, 15:21:13 »
ГигаВАТ има, ама реков да се спореди со таа од Шедоу (подолу дадена)?!! ;) >:(
Оваа од батка шемава е осакатена!!?? >:( ;D

Добро де, кој сака нека си ја прави таа, кој сака нека си ја прави таа од batka, ние никој за гуша не фативме нитуедна од тие две да ја прави, секој си има право да си post-ира нивни решенија (или превземени решенија од некој сајт).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #8 on 24.06.2011, Friday, 17:34:48 »
 :D :D :D Само да додадам дека последнава шема ,заедно со двата предлога за мини печатените плочи се од еден мегафон.Недостасува само предпојачувачот! 8)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #9 on 03.07.2011, Sunday, 22:15:09 »


Во електрониката и акустиата жимити нема место за импровизацииии!! >:( ;D ;D 8)

Има и тоа како, варијации има се додека нешто не биде функционално, и дарлингтонот беа инпровизација па се реалност  ;)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #10 on 17.08.2011, Wednesday, 17:10:41 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:27:27) »
Здраво јунаци!
А сега ова супер појачалце со LM1875 да го дотераме до крај!!
Најпрво евеја шемата (Shema 1), потоа Слика 1 од склопен стерео Hi-Fi засилувачот, па понатаму се дадени сликите од мерењата! Без мерења можеме да се сликаме за Остен!
Е така се прави еден убав проект!!
LM1875 се на Al-ладилникот од кај трансформаторите. За секое појачалце е направено посебно напојување со торусно трафо (230V/2x18Vac/50W), па затоа и резултатот е одличен, а сето тоa придонесува да овoj засилувач испорачува одлична стерео слика со одличен звук !!!
Инаку има уште слики од мерењата и од појачалцето,...но, овдека се дозволени само 5 слики,...
Комплетен проект за ова супер појачалце ќе има во наредните броеви на Емитер !!
Ајде до сите голем поздрав,...
За крај, уште ова да го додам,... на овој засилувач ако на неговиот влез го поврзете предзасилувачот за сечии џеб со ECC82 (ECC83) ! (прикажан во темата предзасилувачи), се разбира на излез ако приклучите некој звучник од проектите на batka (batka - препорачај некој) ќе имате можност за мали пари да добиете одличен звук за домашно слушање на музика после напорната работа!!







Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #11 on 24.08.2011, Wednesday, 22:07:32 (Edited 25.08.2011, Thursday, 09:06:33) »
Па,со оглед на ентузијазмот со кој влегуваш во темава,најдобро би било да одбереш некоја звучна комбинација од  Емитер.Имаше едни Џими (или така некако се викаа!?) звучници ,проект од Емитер кој би бил тука некаде за овој твој проект,под услов да си направиш некој предпојачувач со ИК или транзистори .Такви проекти имаше во Емитер цел куп!

Споено мислење: 25.08.2011, Thursday, 09:06:32
Сега баш бев во можност да тестирам едно ( фабричко ) појачалце со ова коло.Ме изненади што измерените изобличувања на синусоидниот сигнал на влезот беа појачани со THD од околу 1,5% на фвеквенциите над 10 000 Хз.Тоа е недозволливо за еден озбилен појачувач,при 2/3 од силата (околу 15W).Она 0,015% што е на почетокот дадено паѓа во вода,а еве ги и званичните карактеристики. Дефинитивно ова појачало е под просек.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #12 on 31.08.2011, Wednesday, 07:03:22 (Edited 31.08.2011, Wednesday, 07:17:57) »
batka, имаш проблеми со мерната опрема или незнаеш правилно да ја користиш!?? :'( :'( :D :D
Погледај datasheet за ова IC коло и се ќе ти биде појасно!!
Pout=20W/8оми; fo=20kHz; THD=0,05% Typical - од ова појасно здравје!!
Јас кога велам не осакатувајте ги шемите, а вие пак си ја терате работата на жими мајка?!
Демек тој добил на 10kHz -- THD=1,5% ??? >:( ;D, ајде ќе ве молам
Затоа добивате такви резултати!! (колку знаење толку музика!!).
Позззз :o :o

П.С.
И ова избришетего и како ќе комуницираме понатаму?!
Вистината е една,...ќе ве молам за понатаму без привилегии,..
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #13 on 31.08.2011, Wednesday, 14:05:28 »
batka, имаш проблеми со мерната опрема или незнаеш правилно да ја користиш!?? :'( :'( :D :D
Погледај datasheet за ова IC коло и се ќе ти биде појасно!!
Pout=20W/8оми; fo=20kHz; THD=0,05% Typical - од ова појасно здравје!!

Ти даде графици, одзив, однос S/N, ама јас никаде не видов измерено THD. Во datasheet може што сакаат да пишат, и доста често и се лсучува тоа, барем за интегрирани аудио засилувачи, едноставно производителот си го фали својот производ, тоа е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #14 on 31.08.2011, Wednesday, 21:48:42 (Edited 31.08.2011, Wednesday, 22:05:37) »
Делииче мало  батенце,јас гледам и читам од осцилоскоп ,а не од некои чкработини! :D Извини,ама даташитот ама баш ништо не ми значи,верувам во реални мерења.За она THD од 0,05 % ке кажам само дека е смешно и повекето *извикани марки* и (пре)ценети појачувачи се * среќни ако имаат изобличување помало од 0,2-0,3%!! Каде бе ти живееш?!?!

Споено мислење: 31.08.2011, Wednesday, 22:05:36
Јас мерам со Fluke 97B  ,еве ваков и со овие карактеристики,меѓу подобрите во класата и верувај од 0,05 до 1,5% изобличување неговата погрешка би била на трета децимала со минус напред.