Author Topic: Дали некој го има изработено засилувачот?  (Read 2177 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Денес слушав еден германиумски  Dual  CV-4  .
таква топлина на звукот да просто ти ја грее душата  :D , оној што тврди дека германиумски транзистори се ладни на звук , или има проблем со ставот или со слухот (можеби и со двете работи) :o :o :o тие што навистина  слушнале звук на  германиумски засилувачи ќе знаат за што зборувам.

Баш ме интересира како ќе звучат Ga-As транзисторите ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако биле толку добри,зошто измислиле планарни и FET ? Секој има право на *ретро* ,ама дека се толку добри- не се.Имаат поголемо изобличување ,релативно мал% на искористеност,повеке греат(трошат енергија).

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Не се најдобри( ако постои нешто такво во аудио ланецот) но се дефинитивно потопли на звук и поинакви од некои современи концепти

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро, секое мислење е прифатливо од страна на прифаќањето на звукот.И мое мислење е дека мос-фетовите даваат * шуплив* звук.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да, јас за мос-фетовите викам дека го прават звукот сецкан како со секира . :D
Чисто мое лично мислење .Немора да го сватите здраво за готово. Секој нека си заклучи сам за себе .
Но германиумски излез без разлика на сите недостатоци заради кои бил прегазен од силициумот и  кои ги напоменавте предходно дефинитивно неможе да се крсти како ладнозвучен .Затоа и реагирав. Тоа е нездраво тврдење без разлика на субјективното гледање на работите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали некој го има изработено засилувачот?
« Reply #35 on 15.05.2011, Sunday, 21:52:02 (Edited 16.05.2011, Monday, 15:35:33) »
Добро,макар што самиот век на траење е многу помал од оној на силициумските транзистори.
Германиумските транзистори се многу поосетливи на промени,струјни-напонски, а и не се наоѓаатѕ како резервни делово(мислам нови!).Ако некој има,нека проба со нив ,да види разлика.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Дали некој го има изработено засилувачот?
« Reply #36 on 16.05.2011, Monday, 12:18:52 (Edited 16.05.2011, Monday, 12:21:45) »
Добро, секое мислење е прифатливо од страна на прифаќањето на звукот.И мое мислење е дека мос-фетовите даваат * шуплив* звук.

Море за журки, новогодишни празници и разни тулуми како "рскаат" и ИЧ немаат гајле овие со мосфетиве,....вие не сте свесни!!! ;) :D :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!