Author Topic: Дали некој го има изработено засилувачот?  (Read 2176 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да ја гледав шемава со еден другар пред извесно време ќе видам што имаат во логинг .
Некако ми легна на срце звукот што го вадат германиумски транзистори ако најдам ќа биде едно појачалце со нив ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Постојат и моќни Ge транзистори, ама оди најди ги... :P
Еве еден пример на солиден засилувач со Ge транзистор во А класа
Code: [Select]
http://www.diyaudio.rs/topic/353-germanium-se-amplifier/
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Дали некој го има изработено засилувачот?
« Reply #17 on 13.05.2011, Friday, 09:54:34 (Edited 15.05.2011, Sunday, 08:03:24) »
Здраво ZareBt!! ;)
Ајде да не луташ нмногу евети комплетен засилувач со ТДА2003!
Тука ти е дадена ППК -со распоред на елементите кои се лемат на неа и ППК--како изгледа изработена!
Наместо LM383 залеми го TDA2003 и немај гајле,....засилувачoт супер ќе работи. За негова изработка ќе ти бидат потребни за комплет околу 120 денари- Заре тоа ти е багатела!!! ;) :) :)
Овој засилувач може да погони звучник со импеданса minimum од 2оми (околу 10W), а за 4....16 оми ич ќе нема гајле само снагата ќе опадне колку импедансата на звучникот е поголема!? 8) ???
Како на пример: од 5,2W на 4 оми на околу 1W на 16 оми!?
Биди поздравен,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Лордзи .
Многу добро изгледаат засилувачите .Којзнае како звучат .
Лиги ми течат кога ги гледам ама тешко дека воопшто можат да се најдат тие излезните транзистори особено ако се за армија произведени .
Да не имаш искуство со нарачка на германијумски транзистори преку интернет .

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не сум нарачувал, не знам ни дали има на ибеј, би требало да има... ???
Иначе такви транзистори можеле да се најдат во стара руска воена опрема, како радари и сл., е сега не знам дали уште работи војниот отпад кај нас и што има во него, на времето кога се повлече ЈНА беше полн и убави работи земавме од таму, имаше стари радија со германиумски транзистори, огромни басови од озвучење (ама беа 200 омски :P), се сеќавам дека имаше и цел радар расходуван, ама тогаш бев детиште и не ме занимаа такви работи... ::)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Тешко , отпадот најверојатно не поседува таков вид на уреди веќе .Ќе гледам на интернет па ако најдам нешто ќе го постирам ако некој сака да изработува германиумски засилувачи.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве на ebay AD161/162 транзистори:
Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/AD161-AD162-GERMANIUM-TRANSISTORS-MATCHED-PAIRS-NPN-PNP-/260782321598?pt=UK_Consumer_VintageAudio_RL&hash=item3cb7d66fbe#ht_500wt_1156
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ич не се ефтини :P.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
За жал не се . :-\

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Дали некој го има изработено засилувачот?
« Reply #24 on 14.05.2011, Saturday, 07:24:54 (Edited 14.05.2011, Saturday, 20:15:40) »
Ич не се ефтини :P.

Некои работи ич неможам да ги сварам,...се запнавте за овие германиумски транзистори,...
Најдете некој стар грамофон,....на "бувљакот" ги има колку сакаш и ете колку сакаш германиумски транзистори за багатела!!! :D :D
Ама "момци" не ми е јасно што ќе добиете со тоа "појачалце" демек со германиумски транистор AC128 и со напојување,... ќе ве молам од само 9V?
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како што ти имаш мерак на некои стари технологии (лампи), така и некој друг има мерак на други стари технологии (Ge транзистори) ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Дали некој го има изработено засилувачот?
« Reply #26 on 14.05.2011, Saturday, 19:31:18 (Edited 15.05.2011, Sunday, 08:16:40) »
Како што ти имаш мерак на некои стари технологии (лампи), така и некој друг има мерак на други стари технологии (Ge транзистори) ;).

Аман бре Lordzi,...не правиш разлика помеѓу струјни и напонски засилувачи!? ???
Ламбите се струјни засилувачи и кај повеќето од нив кога се во функција како аудиозасилувачи поседуваат можност да го обојат звукот со топла магична нијанса благодарение на парните хармоници кои ги создаваат!?? (затоа имам мерак, а и многу други вистински аудиофили!) ;) :), додека германиумските транзистори во аудиозасилувачите даваат ладен звук без душа и спаѓаат во групата на нисконапонски засилувачи!? Но кај нив на времето се јави проблемот да неможат да се употребуваат во засилувачи со поголеми моќности,... бидејќи напонот за напојување беше мал,..поради тоа се пронајдоа силициумските транзистори и одма ги заменија (зошто? прочитај малку теорија и се ќе ти биде појасно!) ,...а во поново време се се повеќе се актуелни МОСФЕТ транзисторите итн,...итн,...!!?
Ако малку "веслаш" по интернет ќе забележиш засилувачи со германиумски транзистори скоро да нема,...а засилувачи и предзасилувачи со ламби колку ти душа сака,... а за цената да не правиме муабет,...бидејќи за вас аматерите е астрономска, a за вистинските пасаонисти-аудиофили,... багатела!!  ;) 8) :o
И овдека вака важи Марфиевиот закон: Колку пари толку музика!!?? ;)
Погледајтего предзасилувачот објавен во најновиот број на Емитер 4...5/11,...па сами уверете се, што може со ламби да се направи!!! ;) :o :o
Ајде бидите поздравени,
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мене Ge транзистори (или лампи, без разлика) ми се интересни од аспект да ги вратам во живот старите и заборавени технологии и да видам како некои работи се правеле порано ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Мене Ge транзистори (или лампи, без разлика) ми се интересни од аспект да ги вратам во живот старите и заборавени технологии и да видам како некои работи се правеле порано ;).

Ако е така "OK"!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Денес слушав еден германиумски  Dual  CV-4  .
таква топлина на звукот да просто ти ја грее душата  :D , оној што тврди дека германиумски транзистори се ладни на звук , или има проблем со ставот или со слухот (можеби и со двете работи) :o :o :o тие што навистина  слушнале звук на  германиумски засилувачи ќе знаат за што зборувам.