Author Topic: Електроника за сабвуфер 250 вати  (Read 759 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Електроника за сабвуфер 250 вати
« Opened on 22.03.2011, Tuesday, 08:46:58 (Edited 22.03.2011, Tuesday, 13:00:15) »
Многумина посакуваат проверена ,а едноставна шема за вуфер со голема сила.Ова комбинација   со електронски филтер и излез од 250 вати ја направи мојот колега Коки.Со месеци собирање делови,пробање и на крај се изроди една ваква конструкција(не е баш за прикажување,бидејки половина делови* висат* на плочката)
Добра вест е што сите работни точки автоматски се местат,ако се придржувате на вредностите на еклементите.Излезните транзистори се оние кои моментално ги имаше на рака,што не значи дека не може да се заменат.Немојте да се чудите и на вредностите на отпорниците во емитерите на изл.транзистори ,ниту оние 10 омски отпори на излез.Се функционира како треба.Сега следи дрвен финиш на една варијација на коцкест вуфер со 4 отвори во вид на триаголници (да одговара со намештајот дома кај Коки! ;D ;D)

electron

  • Guest
Има шанси да добиеме ппк од филтерот и засилувачот или тешко?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека не ми дадоа ППК бидејки беше правено на некои плочи каде делови висеа во воздух.Ако е направена конечна верзија ке ја ставам! :D

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
баш ме чуди тој 10оми на излезот
колкав дампинг фактор има засилувачот ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за ко0лку омски звучник е наменет..  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во еден од постарите броеви на многупати споменуваниот Емитер имаче цела статија токму за овој отпорник,како начин на изедначување на квалитет на појачувачите.Беше нешто како *со ова може да се изедначат два појачувачи,па ма слеп слушен тест,нема да погодите кој појачубач свири.*.Немам време да пишувам реферати :D :D
а кој сака нека го побара тој број (пред  2000-тата е!).Кај појачувачи за вуфер се користат најгрдите и најлошите за се басови ,кои кај вуферите ги постигнуваат своите ѕвездени мигови!! Дампинг фактор не сум мерел,а на газдата не му ни затреба! Беше пресрекен! :D :D :D