Author Topic: Снимач на гласот  (Read 1068 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Снимач на гласот
« Opened on 28.02.2011, Monday, 23:22:17 »
Едноставна шема,нема потреба за објаснување.Снима 16 секунди,пораки,звукови....Само треба интегралчето да го најдете.Ама ,нека ви се најде.. :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Снимач на гласот
« Reply #1 on 28.02.2011, Monday, 23:24:45 »
Слична шема имаше во некој Емитер, во некој постар број мислам дека беше ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Снимач на гласот
« Reply #2 on 28.02.2011, Monday, 23:39:25 »
слободно можете и со ISD2575 кој снима до 75 секунди.

Еве малце инфо на англиски
ISD25XX chips are: 60 (8Khz),75 (6.4Khz),90 (5.3Khz) and 120 (4Khz) second versions.
ISD2560 has best audio playback quality.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Снимач на гласот
« Reply #3 on 01.03.2011, Tuesday, 21:25:23 »
Слична шема имаше во некој Емитер, во некој постар број мислам дека беше ;).
даад ја имам дома таа шема испринтана на лист ама интегралецот е многу скап, мислам дека беше преку 1000 :S  извинете колеги за офф топик

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Снимач на гласот
« Reply #4 on 02.03.2011, Wednesday, 18:20:34 »
Слична шема имаше во некој Емитер, во некој постар број мислам дека беше ;).
даад ја имам дома таа шема испринтана на лист ама интегралецот е многу скап, мислам дека беше преку 1000 :S  извинете колеги за офф топик

Толку беше на времето, сега може и поевтин да е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Снимач на гласот
« Reply #5 on 02.03.2011, Wednesday, 19:02:05 »
Слична шема имаше во некој Емитер, во некој постар број мислам дека беше ;).
даад ја имам дома таа шема испринтана на лист ама интегралецот е многу скап, мислам дека беше преку 1000 :S  извинете колеги за офф топик

Не е оф топик :) колото било скапо бидејки снимало и меморирало аналоген глас, без притоа да прави D/A и A/D конверзија. По логика мислам дека снимало нешто како на лента  ;) ако знае некој повеке нека ме порави. Сега ако воопшто го има ова коло би требало да е околу 200 ден.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Снимач на гласот
« Reply #6 on 02.03.2011, Wednesday, 19:07:22 (Edited 02.03.2011, Wednesday, 19:17:32) »
Не е оф топик :) колото било скапо бидејки снимало и меморирало аналоген глас, без притоа да прави D/A и A/D конверзија. По логика мислам дека снимало нешто како на лента  ;) ако знае некој повеке нека ме порави. Сега ако воопшто го има ова коло би требало да е околу 200 ден.

Не може да снима аналоген глас ако нема некаков вид на магнетен медиум за запишување на податоците (односно звукот, што на некој начин, пак е податок, но во аналогна форма ;)), а во самото коло нема, така да мора да врши A/D конверзија на аналогниот звук и потоа да врши D/A конверзија на звукот за да можеме да го чуеме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Снимач на гласот
« Reply #7 on 02.03.2011, Wednesday, 19:09:13 »
Слична шема имаше во некој Емитер, во некој постар број мислам дека беше ;).
даад ја имам дома таа шема испринтана на лист ама интегралецот е многу скап, мислам дека беше преку 1000 :S  извинете колеги за офф топик

Не е оф топик :) колото било скапо бидејки снимало и меморирало аналоген глас, без притоа да прави D/A и A/D конверзија. По логика мислам дека снимало нешто како на лента  ;) ако знае некој повеке нека ме порави. Сега ако воопшто го има ова коло би требало да е околу 200 ден.
мислам дека сеуште кошта 1000-1200 денари.Јас бев со МартинСк и така кажаа.Дека ова коло кошта толку денари.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Снимач на гласот
« Reply #8 on 02.03.2011, Wednesday, 19:32:33 »
GW најлогично е тоа коло да снима дигитално и да врши A/D и D/A но види во дата шитов, не видов дека има конвертор па затоа ме заинтересира овој чип :) Подоле во постот прези ми го документот


мислам дека сеуште кошта 1000-1200 денари.Јас бев со МартинСк и така кажаа.Дека ова коло кошта толку денари.
Нека им стојат, со тие пари можам да купам некој евтин дигитален диктафон
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Снимач на гласот
« Reply #9 on 02.03.2011, Wednesday, 21:08:46 »
тој проект што го имам јас е со колото ISD2560 и има капацитет на снимање до 60 секунди :)

electron

  • Guest
Одг: Снимач на гласот
« Reply #10 on 06.03.2011, Sunday, 04:08:05 »
Интересен проект. Може да се употреби како замена за стандардното досадно ѕвонче на влезната врака, како дел од аларм и уште многу други намени.
И да, ова интегрално коло е скапо, но има и многу поевтини варијанти.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Снимач на гласот
« Reply #11 on 23.03.2011, Wednesday, 00:05:44 »
А може ли да се изведе со микроконтролер?Да снима пример 1минута,и истото да го пушта на звучник. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Снимач на гласот
« Reply #12 on 23.03.2011, Wednesday, 12:07:52 »
А може ли да се изведе со микроконтролер?Да снима пример 1минута,и истото да го пушта на звучник. :)

Немаат толку меморија микроконтролерите :S. Со додатна екстерна меморија, да, може да се изведе ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Снимач на гласот
« Reply #13 on 23.03.2011, Wednesday, 12:12:40 »
А може ли да се изведе со микроконтролер?Да снима пример 1минута,и истото да го пушта на звучник. :)

Немаат толку меморија микроконтролерите :S. Со додатна екстерна меморија, да, може да се изведе ;).
Aj ќе прочешлам низ гугл да видам што ќе најдам,а иначе за меморија мислиш на овие 24хххх ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Снимач на гласот
« Reply #14 on 23.03.2011, Wednesday, 13:05:59 »
Aj ќе прочешлам низ гугл да видам што ќе најдам,а иначе за меморија мислиш на овие 24хххх ;D

Не, и тие се мали, RAM модул треба да му се стави, е каков RAM модул, тоа е веќе друго прашање ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."