Author Topic: Како да ставам лимитер на влезот на засилувач  (Read 1277 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ми треба некој лимитер или само лед диода или што и да е на влез на појачалото за да знам кога почнувам да му давам на влез прејак сигнал. Нешто како на миксетите да кажува кога појачалото е побудено премногу и има шанса да РИКНЕ. Однапред благодарам..

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
можеш да ставиш тример после потенциометарот за глас,го пушташ потенциометарот до крај а на тримерот местиш колкав да ти биде максимумот на појачалото на пример 70% од максималната снага и после и да попуштиш до даска тримерот ке лимитира поголем влезен сигнал.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Најпрво треба да видиш колку му треба напон на влез на појачалото за да ја даде максималната моќност, на повеќето појачала им треба од 0,5 до 1,5 Vrms, но провери си за посигурно.

Е откако овај податок ќе го дознаеш, лимитерот треба да го ставиш на влезот на појачалото, за да го ограничува (лимитира) влезниот напон на потребната вредност. Шема за лимитерот не можам да ти дадам оти не знам колку напон на влез му треба на твоето појачало.

За истото ова да биде со ЛЕД диода малку е покомлицирано  ;)

 

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Како да ставам лимитер на влезот на зас&
« Reply #3 on 23.12.2010, Thursday, 00:51:58 (Edited 23.12.2010, Thursday, 10:54:34) »
претежно е 0,775 волти ќај повеќето. База-емитер од бц557 на тој напон станува спродлива, т.е. се однесува како краток спој, па кога ќе дојде поголем напон, ќе се намали. треба два вакви споја, едниот да е со басата ан маса другиот со масата на плусот. Не сум баш сигурен како ќе реагира во пракса, ама ако ги имаш транзисторчињнава пробај.
Имам дома едне сличен ваков ограничувач од интегриран засилувач, кога ќе стигнам, ако е лесен за ваѓање ќе го постирам
Еве слиак од форумов
Code: [Select]
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=86&u=11553056

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
До кај сме?? Ке биди?? мене ми треба како оние клип диодите на миксетите

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Лимитер или ограничувач на сигналот е една работа,а ова што ти го бараш е нешто друго.Ако ставиш лимитер тоагаш ја ограничуваш силата на засилувачот,но ако употребиш комбинација компресор/лимитер тогаш задаваш ниво на сигнал кое ке вади максимум сила од појачувачот без разлика на тоа колкав сигнал ке дојде на влезот.
Во моментов во компјутеров немам шема на компресор-лимитер,но ке се постарам да ја ставам.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Батка која функција ја има компресорот-ограничувач? го ограничува сигналот кој оди на влез и што друго прави, ако ви е полесно најдете само сигнализатор да има за тоа кога се побудува премногу т.е. кога е во клипинг како што кажав како на миксетите. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Убаво објаснив: Ако ставиш лимитер тоагаш ја ограничуваш силата на засилувачот,но ако употребиш комбинација компресор/лимитер тогаш задаваш ниво на сигнал кое ке вади максимум сила од појачувачот без разлика на тоа колкав сигнал ке дојде на влезот.
Сигнализаторот всушност е само оптички покажувач на нивото на лимитираниот сигнал.Значи,треба да направиш лимитер/компресор за да бидеш сигурен дека ке работи целиот систем во ред. Она со ледицата што ти го заговараш ,всушност може да биде обичен ЛЕД ВУ метар кој ке го мери нивото на  сигналот на предпојачувачот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да ставам лимитер на влезот на засилувач
« Reply #8 on 05.02.2011, Saturday, 00:09:03 (Edited 05.02.2011, Saturday, 00:12:57) »
Браво бе батка в срце ме погоди ех да имаше репутација сега, остај то туку ова првото интересно е ке го правам, а и последното ме бендисува само е малце комплицирано и не ми треба толку сложена работа, само сакам да знам кога го теретам засилувачот, ме разбираш??  ;)

Споено мислење: 05.02.2011, Saturday, 00:12:57
Само како да го врзам ова, што напојување бара, она од засилувачот??? и што е она output што да врзам тука??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направи ја шемата за клипингот (првата) ако сакаш директно појачувачот да го заштитиш.Еве и една шема за помали (по снага) саилувачи.Со промена на влезните вреднсости на отпорниците,може да го прилагодиш прагот на клипингот.Со овие вредности работи меѓу 20-30 вати.Втората шема е баланс метар за двата канали,за изедначување на каналите.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Мене ми треба за 150 ватно појачало, ова што ти реков ке го правам, ама како да го поврзам и со што да го напојувам, т.е. колкав напон??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па пишува убаво. Одбери некоја замена за транзисторите.Ти предлагам и ова со оптокаплеров да го разгледаш,подобро е за реализација,ги одвојува излезот и мерачот.
Направи само прорачун или ако не знаеш стави два тримера и подеси влезниот напон од излезот при 2/3 од силата на појачувачот  да ја пали ЛЕД ( да мига по малку!).
Ако не си сигурен направи си класичен ВУ метар кој се спојува на излез од појачувач или оној кој се врзува на излез од пп кон појачувачот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Првово е добро, само ова output каде да го врзам, иии ова 45 волти еднонасочна ке го напојуваат или ке го стопат??пошто толку ми е напонот за засилувачот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа оут.иде директно на + полот на звучникот.Мораш да направиш стабилизација за +/- 15 волти симетрично ,ако земач напон директно од појачувачот.Ако правиш и пп заедно со излезниот појачувач,мој совет е да си направиш посебен исправувач за пп,боја на тон и за вакви дополнителни мерни инструменти.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
ке барам некое мало трафо,а мора точно 15 волти?? и колку ампери ке влече??