Author Topic: Сооднос на снагата појачувач/звучници  (Read 1193 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во многу постови се бараат појачувачи со јачина 500- 1000 -2500 вати.Колку е тоа прифатливо?!
Во аматерски услови е сложена постапката да се направи солиден уред кој реално ке даде 300-400 вати сила. Се поставува прашањето - ами какви звучници да употребам? ;D На биполарните транзисторски појачувачи има секогаш означено и на колку оми ја даваат соодветната сила (4 или 8 оми најчесто).На 4 омски излез може да се врзат и 8 омски звучници,со тоа што очекувано силата ке се намали.Некои велат 50%!? Не е точно!Ако имате ефикасни звучници ( над 95 дб!) промената на јачината ке ја осетите со некој 0,5-1 дб ,што во секој случај малку ке ја осетите како разлика во ушите!( поготово ако сте малку тврди на уши  :D :D :D).Значи,ако планирате да правите толку јак појачувач,ви предлагам двапати посилен исправувачки степен и секако двапати посилни звучници ( ефикасноста на звучниците сразмерно се плаќа! ;D ;D).Знам многумина кои дале многу пари ( читај евра!! :)) а појачувачите ги чуваат под кревет или еднаш ги пробале некаде ,со променлив резултат.Многумина од прва кренале раце од нив...Какви се вашите искуства? Благодарам. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Никогаш не нсум пробал да направам некој многу моќен засилувач баш поради причините кои ги наведе во твојот post. Немам фирма за изнајмување на озвучување, немам склад некој во кој можам да ставам габарити, така да, нема поента, како што рече, засилувачот ќе ми стои под кревет.

Инаку мислам дека сум способен и можам да изградам релативно содлиден засилувач, но поради горенаведениот проблем, не сум се решил да правам, така да, останува чисто како идеја, ако некој ден имам доволно простор каде да сметам озвучување кое ќе може да се напојува од тој засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мој искуства, најсилен што дум го направил бил 20W и така ми стое немам кај да го употребам :)
со TDA2030A, убав чист звук дава го планирав за во компјутерот да го ставам и позади да наместам само буксни за звучките поврзување ама остана така не реализиран проект :(
за поголем не ми треба, сег асе мсилам нешто сараундот да си го преправам со ламби ама ќе видиме понатаму тоа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Сооднос на снагата појачувач/звучниц
« Reply #3 on 19.12.2010, Sunday, 06:40:53 (Edited 19.12.2010, Sunday, 06:47:04) »
Прво направив 100 вати, од Емитерон, убо служеше, со одглед дека беше монтирано на даска т.е. штица, бааѓи пијанки и журки по дома прживеа, дур изггореа звучниците, среќа тоа помина само со осигурач изгорен, па ги прокрпив, т.е. премотав, па после пиво му истуривме, ги менив транзисторите, тераше се додека не го опнав на излез од систем за да вида колку му е максимумот... и вдов... уште илјадарка за поравка... ама тогаш(па и сега) евтино ми се виде стк4050II, напојувањето беше слично, па не ем фати скапо. И него го "искапав" и си останаф со прстите во уста. Пред некој ден напрајв 2 вати појачалце и да вида што ке се деси на 22 волти ако го пушто му е*бав мајката  :) Додуша поработе 5-10 секунди... Сега, додуша од подамна го пра она што го постирав со тда7294 и со фет-транзизтори па ќе видиме до кај ќе тера ако го направам. Да најда трафо прво. Инаку има филипс дц370 мисла беше од постарине, наместо на 8 го врзав ан 2 оми, отидоа излезните му ги менив сега е ок. Има и ус бластер7722 мисла дека е , врзав на него 4 од по 100 вати басови, отидоа ги премотав, зедов магнат ад 250или350, да не го отвара сега, и алпина tupe-r што значи 6 звучки иамт сега на него па крепат некако.  Искрено ус бластерот за 200 евра не се покажа лош, имат трафо торусно од 1.1киловат, барем така пишува на него, дават као демек 850 вати мостно на 4 ома, ама п.м.п.о. не р.м.с. мисла дека се околу 300 р.м.с. имат 6 кондензатори по 3.300uF поради кои дават малце брум, ама во секој случај вентилаторон што го лади  урлат, а нонстоп вртит константно,  па така на вечер е исклучен, да не го пушта јако(за да не се слуша вентилаторот)
Инаку според мене 2x(150-200)w плус некое басче 300w или два по 300 доста се за низ дома, ако се имат осетливи звучки, накрај 120 децибели

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучки над12о дб??? :D :D :D :D Кој тоа ти го кажа??? Можеш да најдеш некоја пиезо-сирена со таков квалитет! :D :D Проблемот со озвучувањето е друг.Тоа е цела наука и никој не може со формули или некои *правила* тоа да го дефинира докрај! Пред недела - две слушнав дефиниција * 1 ват по глава на слушатели* било доволно за добар разглас. Велам да ,ама ако ми каже некој шема,процес или начин како пример 200 вати да им ги поделам на 200 слушатели!
Уште старите народи правеле амфитеатри,катедрали,цркви... кои биле јако природно акустични,а знаеле и за појави како реверберација,каснење.... Впрочем,влезете во св Софија во Охрид или во св Пантелејмон во Велес и ке видите што е акустика.За нешто добро да се слуша не се само ватите услов.Доволна е и помала сила,ако ги разместите правилно звучниците.Впрочем озвучувањата полека преминуваат во т.н. line array системи кои за догледно време ке ги имаме и дома,а ке бидат *обавезни* за концерти и свирки.Наскоро ке објавам некој пост и за нив,само малку повеке време да најдам.До Нова Година сум *фулл* >:(

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Во Емитер пишуваше нешто за оваа проблематика...
За секое удвојување на снагата се добива +3 dB јачина на звук. Значи ако имаш засилувач 200 W, разликата помеѓу него и некој од 100 W ќе биде 3 dB. Ако на првиот уклучиш звучници со осетливост, на пример 86 dB/W/m а на вториот 89 dB/W/m ќе добиеш иста јачина на звук.

 
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во Емитер пишуваше нешто за оваа проблематика...
За секое удвојување на снагата се добива +3 dB јачина на звук. Значи ако имаш засилувач 200 W, разликата помеѓу него и некој од 100 W ќе биде 3 dB. Ако на првиот уклучиш звучници со осетливост, на пример 86 dB/W/m а на вториот 89 dB/W/m ќе добиеш иста јачина на звук.

Да, дуплирање на јачина на озвучување нема линеарен ефект за зголемената јачина кај слушателот. Малку полинеарна е карактеристиката за мали моќности, но колку што се зголемува моќноста, веќе разликата е се помала и помала. На пример, имаше некој американски институт правено експерименти дека просечен слушател (значи човек кој не се разбира многу многу од засилувачи, звук, ова она) не може да направи разлика на моќност помеѓу 2000W озвучување и 4000W, т.е. не ја забележува разликата, или индицира дека разликата е многу мала, зашто реално гледано, ние тоа го перцепираме како 3dB-но зголемување на јачината на звукот, ништо повеќе. Професионалци (или поупатени аматери) од око може точно да ти кажат колку е јак звукот врз база на употребената опрема, нејзиниот квантитет и јачината на музиката што моментално ја слушаат, но како што реков, тоа го можат само поупатени луѓе да го прават. Просечен слушател не може да направи разлика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да во ред е тоа дека зголемување на јачина на засилувачот линеарен ефект за зголемената јачина кај слушателот, но мислам дека самите звучници имаат најголем удел како ви интензитетот така и во квалитетот на звукот, мислам 40+% зависи од систе до систем. Инаку што рече Батка, за линиско подредени звучки, да ок е и јас би сакал да имам 4 реда(ради квадрофонија  :) ), ама сакам да живеам во замок, оти дома собата ми е 4x3 па немам доволно место ни за еден ред, а башка високоа е 2 метри. Ок можда мисли на некој помали линиски подредени системи. Инаку 120 децибели може да се малку на отворен постро а премногу за во кола на пример. Како што кажа, звукот звиси од многу фактори. Инаку еве линкови со добри звучки кои би сакал да ги имам (само желба),
Code: [Select]
http://www.cerwinvega.com/pro-audio/folded-horn-subwoofer/TS-42.html
Code: [Select]
http://www.cerwinvega.com/pro-audio/portable-sound-system/int-252.htmlкои мислам дека се доволни за секој затворен простор во нашава ни држава.
Зошто па овие за соба од 3 на 4? Бидејќи татко ми порано (и сега, ама чат-пат) свири на гитара, па сум имал можност да присуствувам на доста свирки и подготовки, навикнат сум на квалитетен и интензивен звук, само затоа, не за инает на комшиите или за чалам  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
OK! Се слагам : за квалитет е потребна снага! Точно е и дека секој појачувач *отвара*,односно го дава максимумот на своите добри карактеристики во 2/3 од вкупната своја сила! Тоа би било 60-70% од силата!
Меѓутоа, секое добро уредче ( фабричко или аматерско направено) треба да има резерва на сила. Тоа значи да може во одреден момент да даде *пик* бар за двапати повеќе од декларираната сила.Ако тоа го може - тоа е со респект - одлично појачало!! ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да, и звучките треба да ги издржат тие пикови, е сега ако ти се поднапие некој од другарите да го "oдврти" до максимум потенциометрарот....  :) Инаку за културно слушање, колку што имам приметено најдобро е нешто под максимумот, секако музиката нема синусоидна амплитуда па ќе дојде нешто околу 70% како што рече, мада ја сака малце дисторзиран звук, па практикува малце да светкаат црвенине (клип индикатори ), ама сосем малце со осет...  :) Е сега за да добијам дисторзија и на помали снаги, (дома не сум сам..  :) ) има врзано 4,7 омски отпорник, т.е. неколку во серија со звучниците. Секако има и други решенија за дисторзија, ама ова наједноставно ми се виде  :)
Колку ради информација, засилувачтие во ав-калса (незнам за другите) најмногу греат на 2/3 од нивната снага.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
2/3 од силата е всушност максимумот кој појачувачувачот го дава со разумни изобличувања.По тоа се е веке работа токму на *резервната сила*,односно квалитетот на исправувачот,квалитетот на излезните транзистори и секако звучните кутии!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Добро сега навлеговме малку и во друга тема, мерење на снага на засилувачи(појачала снагаши...) па 2/3 можат да бидат различни во принцип... него ај да не испадни се инаетам...  :) пошто и таков су малу по природа, мада не сака да навреда никого, али ај да не пишува офф топици имат некаде по форумов за мерење на снага на засилувачи?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум сретнал.Има ВУ метри,ама посебни инструменти не сум сретнал.Стави ако имаш нешто.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мислев на теорија, формули... А WU метар и тоа релативна работа освен ако не е баждарен според некој си стандарди...
Гледам Македонија постирал нешто ама мн мн не барата со англискиов.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Накратко: Секој појачувач дава определен наизменичен напон на својот излез.Всушност,ВУ метрите се волтметри ,аналогни или дигитални,кои го мерат овој напон.Значи баждарењето се состои во тоа да на определен напон одговара некоја сила ( односно се исправува наизменичниот напон во едносмерен и се мери во сооднос - ват= напон х ампери ( мислам на ВА-волт амтер- ват). Имаше во некоја книга табела за сооднос: на кој напон која сила (во вати! ) одговара.