Author Topic: Појачало со "Трафо од телевизор"  (Read 1728 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Појачало со "Трафо од телевизор"
« Opened on 09.10.2010, Saturday, 09:50:01 »
Во темата трафо од телевизор видете го трафото кое што ке послужи како напојување за појачалото за кое што вие ке ми најдете шема. Ако некој знае некоја шема за појачало од 100тина вати и се напојува со 38в нека го постира затоа што после грецот максимален напон добивам 38в па сакам да го искористам трафото.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
КОј пресек го има жицата која е на трафото и дава некаде 32 волти наизменично!
малку потешко е да ја добиеш снагата од 100 вати со тоа трафо, мислам дека е од серијата црно бели телевизори без ламби.,а има и други напони кои си имаат “резервирано“ дел снага од самото трафо, поточно окупираат дел од просторот каде е намотан секундарот и оневозможуваат, да бараниот намот со бараниот напон биде со подебел пресек на спроводник за да ја вади максималната снага спрема пресекот најадрото на самото трафо P=S2

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
32 волти наизменично не дава ниту една од овие излези

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Да треба де е околу27 волти наизменично. сепак ке имаш некоја снага :)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Ама дава само 38 волти, нема напон од 27  :-\

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Не најдовте некоја шема бе??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па побарај на форумов и на net и види дали ќе начекаш некоја шема која „би ти фатила око“, post-ирај ја и ќе ја разгледаме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Па незнам некое што работи на овој напон

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ама дава само 38 волти, нема напон од 27  :-\
Eве некоја шема за засилувач што работи на 40 волти,види разгледај ја ако не да барам друга ;) :D
Code: [Select]
http://amplifierlab.com/wp-content/uploads/2010/04/40-Watts-Audio-Amplifier-Using-TDA-2030.png
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Побарај нешто друго по можност со pcb :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ај ако сакаш наведи ги карактеристиките на трафото поубаво (напон,ампеража,ватажа) за да знам за што засилувач ќе одговара.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
antonio@arsenal  среди си го насловот
3.1 Сите наслови на новите теми треба да имаат целосен опис.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Епа посоодветно незнам како да го крстам :-\

Jove

  • Guest
со трафоо од црно бел телевизор шо не е високо напонско може да се извади 30-40 вати најмногу 50 со гушење а ти очекуваш 100вати лол :o

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Кажи ги димензиите на трафото .Најдобро е да го растуриш до ниво на примарот и да го премоташ повторно секундарот .Јас имам употребено 5-6 трафа така , кои си работат супер на појачала до кај 100 w .Ама да е погабаритно трафото :)