Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36502 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Па да, за некој повреден и поквалиеттен засилувач.Од стари ТВ можно е да бидат „суви“т.е. електролитот од кондензаторот на некој начин да испари. Како и да е сосема си во право, но за некој ефтини засилувачи (како што се засилувачите со ТДА 2030/40/50...) тоа и не е толкав проблем, но во секој случај подобро е нови  ;)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #61 on 20.02.2011, Sunday, 23:18:37 (Edited 20.02.2011, Sunday, 23:21:30) »
ете ги сликите















Споено мислење: [time]20 Февруари 2011, 23:20:10[/time]
вака треба да дојдат деловите за едната страна односно едниот канал истото ова треба да гоима и од другата страна на хладњакот

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Браво, убаво изгледа, добрави го и вториот канал, најди/направи  некоја убава кутија и мислам дека ке биде одлично  :D

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
направен е и дугиот канал ,а за кутиа  :P  не откривам сеуште знам ке нема човек на кој нема да му се допаѓа кутијата  ;D

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
топ ке биде,за шо ти е ова пцб?

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
За напојувачкиот дел  :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Извини што ти се мешам но нели ке биде подобро напојувачкиот дел да го изведеш со бакарни шини и жица со пречник од најмалку2.5 и покрај убавиот изглед таму ке поминуваат големи струи на моменти нели.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Нема потреба напојувањево е направено за засилувач со напон од 60в 700w а кај мене е 48 в со 600w така да нема гајле башка нанапојувањето има плус и транзистори за по стабилен напон тримери и усте некој чуда  :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
ОК.
Барем помини ги водовите по кои течат поголеми струи со калај , јас така би играл.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ке видам  :)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Потполно се согласувам со izotop, калаисувај ги водовите.. А сеа за кутијата, ме копка да знаеш!!  ;D

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Ке видите  :P

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
па богами 6А не се малце.баш ме интересира како ке дрма magnat S2000 на ова појачало  ;D

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
сепак решив да не гикалаисуам водовите бидејки е тестирано напојвањето издржува доволно ке има осигурачи па ако има зорт ке горат они

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
со ова ќе идеш на натпревар??