Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36314 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #255 on 22.05.2013, Wednesday, 13:07:48 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 13:12:34) »
Кај можи да се купи таков трансформатор?

За кој трансформатор прашуваш (цитатот ништо не кажува)?

Ако мислиш на торуснoто трафо од појачалото на DARK, тоа мислам дека е купено од Логинг (Скопје).

Code: [Select]
http://www.loging.mk/1179/184270/0/ShowProduct/Mrezen_transformator

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #256 on 22.05.2013, Wednesday, 22:06:49 (Edited 23.05.2013, Thursday, 00:55:49) »
За него прашував, ФАЛА.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Пред некоја ден после толку време се решив да го изработам овој засилувач... Имам трафо 2х38в од прилика 600 700 вати... имам фабричка кутија од појачало и решив да не ми стои така да ја искористам во скоро време ке има слики од изработката... направив напојување сто беше даден од некој член на истата тема само што неможев да најдам 10.000mf на 100в најдов 10.000 на 80в.. користам заштита за звучници од еден број од списанието на емитер.. дадена е шемата и напојувањето... заштитата ја изработив ми остана напојувањето па сакам да ве прашам како да ја напојувам заштитата бара +/- 12в.. како од трафото што го имам да и однесам +/- 12в??? Инаку денес го пробав едниот канал работи перфектно многу сум задоволен од засилувачот само да ја довршам заштитата и да го средам во кутијата  :) :) :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #258 on 18.05.2014, Sunday, 08:32:19 (Edited 18.05.2014, Sunday, 23:32:48) »
Обично тој напон +/-12V се добива преку отпорници и зенер диоди директно од напојувањето на засилувачот, баш емитер во еден проект за заштита на звучници имаше пресметки на вредностите и моќноста на отпорниците, оваа твојата шема од кој број е?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако не си сигурен,земи си еден дополнителен трафо со секундар 2х12V и направи си соодветен исправувач и стабилизација.Мислам дека е тоа подобра варијанта .Чини малку повеќе,ама посигурна е и долгорочно прифатлива.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Lordzi шемата е од 6/10г :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #261 on 19.05.2014, Monday, 09:21:10 (Edited 19.05.2014, Monday, 09:29:51) »
Таму веќе ја има дадено и шемата за напојување директно од напонот на засилувачот:



R1 и R2 се пресметуваат по формулата
R1=R2=(Usa-13)/0.02
(дадените вредности на шемата се за Usa=+/-50V)
Стави отпорници со моќност 2W или повеќе и терај... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Моето трафо има 2х38в х1.41 излегува 53.38в незнам дали оваа напојување ке издрзи толку???? :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како што ти пишав и претходно, на шемата вредностите на R1 и R2 се предвидени за +/-50V, таман како кај тебе, значи ништо не менуваш, еднино што јас би ставил помоќни отпорници, 2-3, па и 5 вати, чисто за да не греат...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Значи како што е шемата дадена на сликата што ја прати нема да има проблем ако ја поврзам на 53в

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема да има проблем, прави ја.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #266 on 19.05.2014, Monday, 23:45:15 (Edited 22.05.2014, Thursday, 02:01:34) »
фала ти LordZi. Почнав да ја правам... имам пдф фаел од заштитата и ја има дадено шемата на напојувањето само имам еден проблем не се гледаат на шемата убаво водовите... ке поставам слика па видете ја ако можи некој да ми помогне или ако би сакал да ми ја нацрта  :)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти еден брз *клон* па сам среди го 8)Провери само кај ZD 1  некако не е јасно каде е споена и види дали е плочката во ред.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #268 on 20.05.2014, Tuesday, 23:58:33 (Edited 21.05.2014, Wednesday, 00:05:11) »
епа јас веке ја имам направено со sprintlayout само проблемот е што незнам на ZD1 водот каде треба да го поврзам  :) :)

Споено мислење: 21.05.2014, Wednesday, 00:05:11
и ако можи некој да ми бојасни зошто служи триметор на засилувачот? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
епа јас веке ја имам направено со sprintlayout само проблемот е што незнам на ZD1 водот каде треба да го поврзам  :) :)

Тоа е изгледа грешка во монтажната шема. Провери ја електричната и види каде е врзан тој вод ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."